Foto - Ilmārs Šlāpins
 
Redakcijas sleja
19.03.2018

Simtgade kā vesels mūžs

Komentē
0
Saglabā

Valsts vēsturi pielīdzinot cilvēka mūža ilgumam, grūti pateikt, kur beidzas bezrūpīgā bērnība, kur sākas briedums, kur valsts sāk novecot vai slimot. Nevienas valsts sākums nav bijis bezrūpīgs, bet pilngadība un spēka gadi, pusmūža kompleksi vai vecuma nespēks var pienākt jebkurā brīdī. Valsts simtgade var būt ilgs mūžs, bet var pienākt un paiet nemanot.

Jubileju vērtība drīzāk ir tajā, ka apaļš cipars liek apstāties un padomāt par to, kas īsti ir noticis, ko tu esi sasniedzis, ko vēlies nākotnē. Latvijas valsts simtgade, šķiet, tāda pilngadība vien ir un dod mums iespēju atskatīties uz savu tapšanu, nojaust savu kļūšanu par to, kas mēs esam, apzināties savu spēku un ambīcijas, savu iespēju robežas un noformulēt priekšstatu par sevi.

Gluži kā jaunietis, kas saņem pirmo pasi un satraukti izvēlas glītāku parakstu, atkal un atkal atkārtojot uz papīra lapiņas savu vārdu, tā arī mēs, sagaidot valsts pilngadību, atkal atkārtojam vārdu Latvija – dažādos locījumos un burtu veidolos, skaistās frāzēs un apsveikuma tekstos, brīžiem mums jau pašiem apnīk un sāk šķist, ka šī vārda ir par daudz. Pilnas malas ar jubilejas lozungiem un dažādās formās locītu Latvijas vārdu. Taču ir svarīgi vēlreiz iemācīties to rakstīt, lai saprastu, kā mēs sevi redzam – svarīgi, lai iemācītos sevi lasīt un iegaumēt lasītā jēgu.

Arī šajā ziņā valsts ir salīdzināma ar cilvēku – mums ir svarīgi zināt, kas esam. Mums jāzina sevi, ne tikai aizpildot oficiālas anketas vai saņemot nopelnīto algu, ne tikai atbildot uz ceļu policista jautājumu vai pamostoties no rīta pēc vētrainas dzimšanas dienas ballītes un uzdodot jautājumu – kas es esmu? Mums tas ir svarīgi, satiekot otru, runājot ar otru, iemīlot vai ienīstot otru. Mums tas ir svarīgi, lai turpinātu cilvēka cienīgu dzīvi. Vai – daži teiks – mēs jau nemaz vēl neesam tikuši pie cilvēka cienīgas dzīves.

Un arī tas ir svarīgi – saprast, ka cilvēka cienīgu dzīvi nevar saņemt dāvanā – ne no svešas lielvaras, ne no savas nabaga valdības. Cilvēka cienīgu dzīvi nepieciešams sākt ik dienas – darot, domājot, strādājot tā, lai pašam pēc tam nebūtu kauns. Un uz valsti tas attiecas vēl daudz lielākā mērā – kā dzīvot pēc tam, kad tā simtgade būs pagājusi.

Ilmārs Šlāpins

Ilmārs Šlāpins ir latviešu publicists, filozofs, tulkotājs, dramaturgs, dzejnieks un pasaules mūzikas dīdžejs. Brīvajā laikā dara to pašu.

autora profils...

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!