Gatis Rudzītis
pirms 2 mēnešiem
Grozies kā gribi, "neitrālam" apzīmējumam tāpat iznāk "visi krievi" - tikai atšķirīgās "frontes pusēs". Arī populārās identifikācijas drīzāk ir zīmīgs fragments. (Latviešu strēlniekos, pieļauju, bija ne mazums cittautiešu. Vēl ir pamainītais KF ģērbonis vai kompartijas "nacionālo kadru" kremliskā dozēšana. Līdzīgi piemēri un tomēr ne visai.) Ne velti autors saprotoši izturas pret šiem "simboliem". Tie gluži vienkārši nav rusofobijai līdzvērtīga galējība.
Skaidrs, ka ne visas vārnas melnas. Būtu tikai apsveicams jebkurš pragmatisms, lai tikai dialogs - pat bez visām emocijām (bailēm atgriezties "ietekmes sfērā") - neklibotu te uz vienas, te uz otras kājas. Vispirms pat daudz pieredzējusī Lielā Brāļa kaimiņnācija arvien uzķeras uz vecā āķa - "pārnacionāli" ievīstītā rusifikācija (trešā Roma; padomju tauta; krievu pasaule un denacifikācija) atraisās ne mazāk tipiskā "reālpolitikā", izdzēš kolektīvo atmiņu kopā ar savu šovinisko rēgu. Traģiski ironiskā kārtā KRIEVI NAV IZŅĒMUMS, SAPLŪSTOT AR T.D. KRIEVVALODĪGAJIEM. Nav arī brīnums, ka "krievu kultūra" tik jūtīga salīdzinājumā ar simptomātisko "pārākuma apziņu" pārslimojušajām Rietumu sabiedrībām, kur etniskais moments tomēr neizkūp mākoņos, nesadalās starp "propagandu" un "izglītošanu"; vai arī starp parastu moralizēšanu un "filozofisku" rašismu-našismu.
No otras puses, Latvijas krieviem būtu skaidrāk jāattiecas pret Ždanokas stila kampaņām, reizē vairāk jāuzņemas iniciatīva, lai visi saprastu, kāpēc TIK IZVAIRĪGA IR (vismaz nesen bija) KRIEVVALODĪGO ATTIEKSME PRET LR OKUPĀCIJAS "JAUTĀJUMU". Tas, kā zināms, ir vesels kopums - no tiesiskās nepārtrauktības līdz padomiskās pārkrievošanas sekām un, jā, tālāk līdz solidaritātei ar Ukrainu. To pašu Uzvaras pieminekli var izmantot atklātas sarunas katalizatoram (nevis estetizācijai "laikmetīgās mākslas" augstajā žargonā).
Īsi sakot, labāk dārga integrācija nekā vēl dārgāki tabu; vai arī resursi (ieskaitot verbālos) jānovirza Latvijas armijai ... vienalga, ar kādiem sevis cienīgiem vārdiem aprakstītu Krieviju pārskatāmā nākotnē.
Skaisle Jatalniece
pirms 2 mēnešiem
Un kā mums? Purvītis pārdots ārzemniekiem. Mums ir pieminekļi Puškinam un de Tolli un pat Keldišam , bet Purvītim mums ir piga. Klau, man tāda zilzaļi melna skaudība uz tiem nīderlandiešiem, tiem rietumeitopiešiem uznāca. Varbūt pat naids. Kā viņi un kā mēs.
Ja jautāsiet kāpēc - ilgi domāšu un iespējams nepateikšu, bet mīlu Visvaldi Ziediņu. Ar blīkšķi sit pušu visus kopā ņemot kolaboracionistus māksliniekus. Un iespējams tieši viņa ģenialitātes dēļ viņu saskaldīja un izpārdeva.
Nē, Zander. Ir dižas un ir mazas, sīkas kultūras un mēs noteikti un gan jau,ka krievi arī pieder pie tām otrām- pie tām sīkajām.
Nu žēl ka tā. Bet ir tā un ne citādi
PĒC TĒMAS SAISTĪTI RAKSTI
Zane Šiliņa
0Ekspedīcija kopā ar Raini
Satikšanās ar Raini mēdz būt visai liels izaicinājums. Arī mums, lugas sākumā nokļūstot pagātnes dzīlēs un tur atrodot guļošo patriarhu Jēkabu, nebūt nav uzreiz skaidrs, ko esam uzgājuši – senu fosiliju, pagātnes reliktu vai tomēr vienu no tiem simboliskajiem cilvēces tēliem.

Krišjānis Zeļģis
0Alus, bamslis un citi zvēri
Varētu padomāt, ka vienmēr esmu gribējis dzīvi saistīt ar alus pasauli vai padziļināti būtu interesējies par alus kultūru. Nebūt ne. Vēlme uzvārīt pirmo alu izauga no domas, ka būtu forši uz Jāņiem uztaisīt pašgatavotu alu. Otrais alus, ko ar draugu uztaisījām, likās labākais, kādu jebkad biju dzēris.

0
Diskusija: žurnālistika kara apstākļos
Mēs esam attapušies situācijā, kurā informācijas telpa ir sašķelta un Latvijā dzīvo cilvēki, kas patērē tikai Krievijas propagandu. Kas notika? Vai mediji kara laikā ir svarīgāki nekā miera periodā? Sarunā par to – Rita Ruduša, Filips Lastovskis, Anatolijs Golubovs un Henriks Eliass Zēgners.

Māris Zanders
0Par "integrāciju" – nenotikušo un mazticamo
Vai integrēts cittautietis ir tas, kurš atzīst gan okupācijas faktu, gan izglītības sistēmas latviešu valodā pašsaprotamību, gan Putina Krievijas agresivitāti? Vai tad, ja atzīst okupācijas faktu, tomēr vēlas daļu priekšmetu skolā mācīties dzimtajā valodā?

Artis Svece
2Eksāmens filozofijā
Pagājušonedēļ Francijā notika svarīgākais vidusskolas beigšanas eksāmens – filozofijā. To šogad kārtoja 523 000 skolēnu. Kāpēc? Franču izglītības ministrs norāda, ka tas "raksturo vispārējo akadēmisko kultūru, kas jauniem cilvēkiem ļauj kļūt par brīviem un spriest spējīgiem pilsoņiem".

2
Ja Latvijā ir pieci transcilvēki, kāpēc viņiem vajag tiesības? Diskusija
Ideālā pasaulē mēs paralēli cīnītos gan par civilo savienību, gan trans jautājumiem, jo trans cilvēkiem vajag cita veida tiesības. Mums vajag sakārtot pašus pamatus, piemēram, dokumentu nomaiņu. Par precēšanos un civilo savienību trans cilvēki domās vēlāk.

Komentārs
19.04.2022
2
Krievi vai Krievijas Federācijas pilsoņi?