Skaisle Jatalniece
pirms 3 gadiem
Es domāju, ka latviešu nācija divos pasaules karos ir tā izkauta kā reti , kura cita nācija Eiropā un vienlaicīgi mūsu zeme un mūsu tautas dvēsele ir īpaša...
Jūlijā braucu ar autobusu no Lietuvas. Aizmigu un kad pamodos - es zināju, ka nu jau esam Latvijā. Kāpēc? Tāpēc, ka atšķirībā no Lietuvas - Latvijā milzīgos labības laukos ir koku puduri - skaistumam, putniem kur nolaisties ir atstāti koki. Un tas, manuprāt, tik satriecoši daudz pasaka par mums - latviešiem - lai ir zaudējumi graudā un naudā , bet kokus necērtam. Tā pietāte, tā cieņa, tā samierināšanās ... ka visas Latvijā dzīvojošās nācijas prastu ieraudzīt kā smildziņa zied sidraba ziediem - mēs visi noteikti dzīvotu labāk.

Aleksandr Kuzmin
pirms 3 gadiem
Autora piedāvātā vienvalodība arī 1998. g. būtu pretēja gan bērnu tiesībām, gan mazākumtautību tiesībām - tāpat kā pašreizējā "reforma". Autors vai nu nezina pamatlietas par tēmu, par kuru tik drosmīgi spriež, vai nu nevēlas labāko mazākumtautību bērniem. EDSO ekspertu viedoklis, kas, starp citu, 1998. g. jau bija zināms, ir šāds: "12. Pētījumi norāda, ka pamatskolā mācību programmu vislabāk būtu pasniegt mazākumtautību valodā (..) 13. Vidusskolā liela daļa mācību priekšmetu būtu jāmāca mazākumtautību valodā. Mazākumtautību valoda būtu jāmāca kā pastāvīgs mācību priekšmets. Valsts valoda arī būtu jāmāca kā pastāvīgs mācību priekšmets; ieteicams to darīt skolotājiem, kuri labi pārvalda abas valodas un izprot bērnu kultūras un valodas pamatu. Šajā periodā būtu pakāpeniski jāpalielina valsts valodā mācāmo priekšmetu skaits. Pētījumi liecina - jo pakāpeniskāks ir šis process, jo labāk bērniem. " https://www.osce.org/files/f/documents/d/9/32187.pdf Arī vēlākie UNESCO ekspert uatzinumi norāda uz dzimtās valodas priekšrocībām https://www.facebook.com/aleksandr.kuzmin.73594/posts/1739332309462491

Skaisle Jatalniece
pirms 3 gadiem
Varētu gari un plaši pretargumentēt, bet .... sestdien biju Jūrmalā un vienkārši biju šokēta - latviešu valodu runājam dzirdēju vien atsevišķās "saliņās" . Aspazijas vasarnīcā, R&A vasarnīcā. Jomas ielas nožēlojamā nolaistība un tikai visur skanošā krievu valoda mani patiesi satrieca. Gribēju ēst , bet bija sajūta, ka sprūdīs kaklā.
Tāpēc ir tik ļoti dīvaini dzirdēt, ka krievu valoda ir mazākumtautību valoda.
Āfrikā Namībijā - Vācijas bijušajā kolonijā , kur dzīvo miljoniem cilvēku, kuriem vācu valoda ir dzimtā valoda, valsts valoda ir angļu . Kāpēc?
Es domāju, ka Latvijā problēma ir tā , ka nav pārvarēta psrs okupācija. Ja cīnījāmies, lai atjaunotu neatkarību un nu to esam izcīnījuši, bet neesam pārstājuši būt viena
no visstraujāk izmirstošajām nācijām pasaulē - ja šobrīd krievu valoda dominē pār latviešu valodu nacionālā Latvijas valstī ....- Tad tomēr ir jautājums - kas tie par edso un unesco ekspertiem - kurus uztrauc milzīgas agresīvas valsts Krievijas valsts valodas - krievu valodas izplatīšanās un nostiprināšanās un nevis mazo nāciju valodu izzušana.
Vai edso un unesco būtu jāglābj tās nācijas, kas mirst? Jeb jācīnās par to tiesībām un pilnvarām, kuras agresīvi paplašina savu vietu zem saules?

Nezinu - patiešām nezinu kā ir pareizi un kā ir labi, jo atšķirībā no Krimas, Jūrmalu un Jomas ielu ne Putina tanki , ne desantnieki nav ieņēmuši. Un ko gan mēs latvieši varam iebilst, ja krievu valodu te sludina par mazākumtautību valodu, ja paši esam izvveidojuši divkopienu valsti?
Vai tad Putins mūs spieda tā rīkoties? Nezinu, varbūt spieda ar' ....

Agra Liege
pirms 3 gadiem
Manuprāt, viena no nozīmīgākajām Satori vasaras avīzē "Man riebjas skola" publicētajām esejām - mūsu valstī līdzāspastāvošo etnisko grupu šizofrēniskā sašķeltība patiesi lielā mērā ir gan smagnējās, stagnējošās un neelastīgās izglītības sistēmas nerisināta, gan, galu galā, arī veicināta.

Gunita Poldme
pirms 3 gadiem
Nesaprotu, kāpēc krievu skolas tiek dēvētas par MAZĀKUMTAUTĪBU skolām

Skaisle Jatalniece
pirms 3 gadiem
Ļoti ļoti subjektīvs viedoklis, ļoti.

Ilgus gadus strādāju daudznacionālā kolektīvā. Katras nācijas pārstāvim bija un gan jau , ka ir joprojām - savi pārmetumi tam otram. Piemēram, tie , kuri nerunāja un pat nemēģināja runāt latviski, ik pa laikam latviski runājošu klientu (aizmuguriski protams) atļāvās nolamāt par nepasisto fašistu vai fašīstu cūku. Es tādās rrizēs nekad neklusēju - ierosināju diskusiju par komunistu cūkām - gribi par to parunāt?
Nekad tādus citu nāciju aizskarošus vārdus vai pat mājienus nedzirdēju no tiem nelatviešiem - kolēģiem, kuri runāja latviski.
Beidzot esmu izlasīju grāmatu par Āfriku - Saules ēna. Bet vēl esmu tās varā. Piemēram, stāsts par Libēriju. Par to,ka gaiss vai likums cilvēku nepadara brīvu. Ka tie procesi būt brīvam cilvēkam ir daudz daudz sarežģītāki. Un pavisam noteikti sākas katrā konkrētā indivīdā - ar katra paša atbildību = brīvību un tikai pēc tam tie citi ....
 ATGRIEZTIES UZ RAKSTU

PĒC TĒMAS SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!