Edge
pirms 6 gadiem
Elita Veidemane: "....– Tautas frontei, kas – ar KGB palīdzību vai bez tās – pārvērta Latvijas dzīvi līdz nepazīšanai: mēs izrāvāmies no PSRS važām." (NRA, 25.augusts, 2008.)
Kāpēc VDK ziņotājiem ko pārmest, ja var izteikt atzinību par ciešanām un/vai paveikto 4.maija repubļikas labā? Varētu Arno Jundzes vadītā LRS pat prēmiju "Īsts vecis" vai "Dzelzs lēdija" (+1000EUR) piešķirt. Mūslaiku "ķēžu rāvējus" jāpagodina: " Padomju Latvijā pat tāda kuriozitāte: no 138 Augstākās Padomes deputātiem, kas 1990. gada 4. maijā nobalsoja par Latvijas valstisko neatkarību, vismaz 36 bija VDK slepenie aģenti. " Greizo pamatu meistari. Laimonis Purs ( tencinusarunas.wordpress.com )

Jānis Rābants
pirms 6 gadiem
Ko īsti mēs varam pārmest šiem "maisā" nonākušajiem ziņotājiem? Neko. Viņi ziņoja par iespējamiem likuma pārkāpumiem (tajā laikā) valsts drošības iestādēm. Nekādus lēmumus viņi nepieņēma, nevienu nesodīja (ja runājam par 70-iem, 80-iem g), viņi tikai paziņoja, kā likumpaklausīgiem pilsoņiem pienākas. VDK štata darbiniekiem, kas tiešām pieņēma lēmumus, tika noteikti tikai ierobežojumi strādāt atsevišķās profesijās; par noziedzniekiem viņus neviens nesauc, arī nekādu citu represiju nav. Kāpēc mūsu attieksme pret šiem "sešiniekiem" ir citāda un radikālāka?
Šāda iestādes kā VDK ir bijušas, ir un būs jebkurā valstī, un tās strādā ar tādām pašām vai līdzīgām metodēm, atšķiras tikai nosaukumi. Viņi ir visur un viņiem ir jābūt visur, lai veiktu savu pienākumu valsts drošības (saprotiet ar šo vārdu ko gribiet) nodrošināšanā. Arī Latvijā Drošības policijai noteikti ir savi informatori, un es nebūtu pārsteigts, ja daži no tiem būs bijušie VDK ziņotāji.
Mūsu nostāja ir emocionāla, bet tā var būt tikai viena - ja mēs esam pret VDK padomju laikā, tad arī šobrīd esam pret DP un citiem valsts drošības dienestiem.

kuģis
pirms 6 gadiem
Tu relativizē Latvijas Republiku un LPSR PSRS sastāvā no sērijas "kāda atšķirība"? Tu tiešām vienos svaru kausos liec Latvijas Republiku (1918-1940; 1990-2018) un totalitāru, pretlikumīgu okupācijas režīmu ar tā represīvajām iestādēm? Padomju Savienībā "pretlikumīgs" bija jēdziens ar, khem, visai plašu traktējumu, protams, atbilstoši genocidālajai valsts oficiālajai ideoloģijai un dzīves filozofijai.

"Ko īsti mēs varam pārmest šiem "maisā" nonākušajiem ziņotājiem? Neko. Viņi ziņoja par iespējamiem likuma pārkāpumiem (tajā laikā) valsts drošības iestādēm."
- kaut vai sadarbību ar vardarbīgu, cinisku un ieilgušu okupācijas režīmu, sadarbība, kuras rezultārā gana bieži un nepamatoti cieta reāli cilvēki, kuri darīja vai domāja to, ko vajadzēja darīt visiem.

Jānis Rābants
pirms 6 gadiem
Viegli paskatīties uz vēsturi no šodienas skatapunkta ar šodienas acīm. Pamēģini paskatīties uz šodienu no nākotnes - cik pareizi mēs šodien rīkojamies?
Es zināju par okupāciju, vēl kāds cits zināja, bet šie cilvēki neko nezināja par okupāciju, viņi šajā valstī bija piedzimuši tādā, kāda tā bija, dzīvoja tajā izpratnē, kāda tā bija, ar tiem likumiem, kādi tie bija.
Tagad kāds grib būt gudrāks un sodīt viņus. Es tajā procesā nepiedalīšos.

kuģis
pirms 6 gadiem
Vēlreiz - tā nebija "valsts", tas bija okupācijas režīms, svešas varas vardarbīgi pātraukts Latvijas valstiskums. Piedodiet, atvainojiet, bet stāstam, ka bija cilvēki, kuri "neko nezināja par okupāciju" gluži vienkārši nevar noticēt - cilvēkiem parasti ir vecāki vai vecvecāki, nemaz nerunājot par to, ka katrā ģimenē bija cilvēki, kuri represēti, izsūtīti vai gājuši bojā tieši okupācijas režīma mērķtiecīgas darbības rezultātā.

Edge
pirms 6 gadiem
Viedi vārdi! Es arī pēc 25 gadu nodzīvošanas Padomju Latvijā tikai 1988.g. uzzināju par okupāciju, okupantiem un okupētajiem. A kā varēja okupētie 1988.g. dzīvot labāk par okupantiem - par to vēl šobaltdien' vēsturnieki diskutē.

kuģis
pirms 6 gadiem
Ir jau tāda kategorija "sarkanie latvieši" vai "stučkisti", kuriem, protams, vienīgā leģitīmā Latvija bija LPSRS vai LSPR, turklāt tā pati - PSRS draudzīgo valstu saimes sastāvā, kopīgi ceļot komunismu. Par laimi, vēstures kopsaucējā, šie sarkanie latvieši ar viņu izsapņotajām latvijām ir palikuši kaut kur vēstures mēslainē vai marginālos fonos. Beigās pat starpkaru socdemokrāti rūgtas pieredzes ceļā bija spiesti atzīt, ka ir tikai viena leģitīmā un tiesiskā Latvija (kaut vai kā ideja), kurai alternatīva ir cilvēkiem naidīgs režīms, kurš visai tāls no progresīvas un sociāli taisnīgas piena un medus zemes.

Edge
pirms 6 gadiem
Ir tāds režīms, kuru par "draudzīgu" nenosauksi, kurā kopā ar Miķeļiem un miķelīšiem daudzi nevēlas neko kopā celt:"No 2000. līdz 2016.gadam Latviju pametuši 100 000 iedzīvotāju ar augstāko izglītību, telekanāla LNT raidījumā "900 sekundes" teica Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans." (kasjauns.lv)

Edge
pirms 6 gadiem
Latvijas iedzīvotāju lielākajai daļai pat 1990.g. maijā nebija iespējas izteikt savu viedokli kādā tautas nobalsošanā-referendumā par 4.maija deklarāciju. Loģiski saprotams, ka 2018.g., "attīstītas demokrātijas" Miķeļu izaudzinātie Miķelīši arī nerosinās noskaidrot pilsonīšu attieksmi kādā tautas nobalsošanā-referendumā.
Miķeļi 30 gados (1988-2018) ir ražīgi pastrādājuši kadru sagatavošanā, tāpēc miķelīši vēl ilgi, ilgi, ilgi domās, domās, domās, rakstīs, rakstīs, rakstīs....

kuģis
pirms 6 gadiem
Klau, lai nu kurš prosovjetiskais un promaskaviskais miķelītis te būtu komentējis..

Edge
pirms 6 gadiem
Lai nu kurš, bet mazais Bankovskis par lielā brāļa piedzīvojumiem varētu pastāstīt sīkāk:"Ierodoties 8.VLJK, mēs bijām pārsteigti – no aptuveni no 250 delegātiem nepilns simts bija no Latvijas – viss tā laika komjaunatnes zieds – Baidekalns, Markots, visa Labvakar! komanda, Pēteris Bankovskis un vēl Dainis Īvāns turklāt. Lai nokļūtu ārzemēs, tolaik bija nepieciešams izsaukums, kuru sarūpēšanu no tautiešiem Zviedrijā organizēja Linda Freimane no kongresa rīcības komitejas. Mūs izsauca Māra Strautmane no Stokholmas, un mēs kopā ar Raitu Valteru nonīkām dažas dienas Ļeņingradā, kamēr dabūjām vīzas Somijas vēstniecībā.
Nesen man sanāca saruna ar kādu radošās inteliģences pārstāvi, kurš arī toreiz bija 8.VLJK. Izrādās, viņam un daudziem citiem uz 8.VLJK braukt piedāvāts Tautas frontē, braukšanu organizējusi Elita Veidemane, nekas neesot bijis jāmaksā, tikai pēc pasēm, turklāt zilajām PSRS dienesta pasēm, bijis jāiet pakaļ pašiem uz Stūra māju. Tā ar VDK izsniegtajām PSRS dienesta pasēm 8.VLJK apmeklēja žurnāla AVOTS redakcija - Guntars Godiņš, Normunds Naumanis, Sarmīte Māliņa, Vilnis Bīriņš, Andris Krieviņš no Skolotāju Avīzes, Dace Smildziņa no Teātra Vēstneša un kā dūmu aizsegs, noteikti vēl citi." Andris Pauls-Pāvuls:Vai 3. jūnijā Egils Levits dosies atpakaļ trimdā? (PIETIEK.com)

Agris Agris
pirms 6 gadiem
Saprotu, ka raksta autoram tā arī nav viedokļa par Rokpeļņa atzīšanos un skaidrs ir tikai tas, ka tas šķiet piedējoši, ka tādu būtu nepieciešams izveidot. Es gan pieļauju domu, ka lielākai daļai Latvijas iedzīvotāju šāda viedokļa arī nav un šāds viedoklis var tikt izveidots, ja vien kāds tiktu izveidots. Protams tas būtu viedoklis ne tik daudz par konkrētiem cilvēkiem cik viedoklis par lielāko daļu no visiem Latvijas iedzīvotājiem kuri bija daļa no šīs sistēmas kaut vai kā strādnieks kolhozā.

Edge
pirms 6 gadiem
"Latvijas Rakstnieku savienības paziņojums. Par čekas maisiem."
Miķeļu sagatavotajiem kadriem miķeļīšiem ir savs viedoklis, taču pēdējo punktu gala paziņojumā varēs pielikt pēc 100 gadiem.
Runājot par atbildību, acīmredzami, notiks paaudžu maiņa pirms…
Pēteris Laķis: Protams… tas būs ilgs process. Latvijas jaunāko laiku vēsture ir parādījusi, ka triju dienu laikā var mainīties politiskā iekārta. (Es domāju 91. gada puču). Ekonomiskā? Privatizācija, 10 gadi un - kapitālisms. Dzīves standarts? Gadu trīsdesmit un - ES vidējais līmenis, ja vairāk vai mazāk sapratīgi īstenot politiku un mazāk zagt. Taču, lai izaudzinātu īstu demokrātisku sabiedrību, vajadzētu gadus simts. Trīs paaudzes. Tieši tāpēc tas viss atkarīgs ne tikai no valsts. Tas ir atkarīgs no cilvēkiem." Nepieciešams kultūru dialogs ( jaunahanza.lv )
 ATGRIEZTIES UZ RAKSTU

PĒC TĒMAS SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!