Piedāvājam "LU Open Minded" lekciju kursu "Rakstu valoda", ko nolasījusi valodas konsultante, literārā redaktore un ilggadēja žurnāla "Rīgas Laiks" valodas kvalitātes kontrolētāja Guna Kalniņa. 7. lekcijā – par citvalodu īpašvārdu atveidi. Jānis Endzelīns par galveno principu izvirzījis īpašvārdu atveidi pēc oriģinālvalodas izrunas, bet paredzot arī tradīcijas nozīmi un kompromisa gadījumus. Lekcijā apskatīti dažādi piemēri.

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!
CITI AUTORA RAKSTI

Ej tu galīgi
Skarbi laiki pieprasa tiešu valodu. Koriģējamajos failos man jāseko īstu rupjību pareizrakstībai. Ja intervija bijusi mutiska, kā to žurnālā pierakstīt – "fāk" vai "fuck", "b…", "bļaģ", "bļeģ" vai "bļe"? Skaties avotos, skaties tēzaurā, skaties vārdnīcās – kā tad, smieklīgi! Nav padomu šajā ziņā.

Valodas kultūra tagad
Manuprāt, latviešu valodas kultūru nemācās skolā, tā jāiemācās pašam un jāmācās visu dzīvi. Varat paspēt to apgūt, ja sāksiet tagad. Pamaniet, kāds ir jūsu sarunāšanās stils: vai izrunājat teikumu līdz galam? Vai iepriekš izdomājat, ko teiksiet, pirms verat muti? Vai runājat un pēc tam domājat, ko pateicāt?

Skaidrai valodai vajag skaidru domu
Par valodas kļūdām tīklos un medijos man smiekli nenāk. Ko tur daudz pievērst uzmanību sīkumiem, galvenais – lai tikai ir puslīdz saprotams, ko rakstītājs grib teikt.

Mani dziesmusvētki no skatītāju vietas
Esmu blendējusi upenes svētku nedēļas brokastīm un meklējusi sarkanu lentīti bizei, interesējusies Brīvdabas muzeja gadatirgū par labākajiem lina krekliem un sudraba saktiņām. Tie ir arī mani svētki.
1