Skats no izrādes
 
Aktualitātes
27.07.2020

Matīss Kaža radījis eksperimentālu izrādi par padomju Latvijas aktierkino

Komentē
0
Saglabā

Ceturtdien, 30. jūlijā, Rojā notiekošajā kino, mūzikas un mākslas festivālā "RojaL" un vienlaikus arī interneta tiešsaistē visā Latvijā pirmizrādi piedzīvos Covid-19 pandēmijas laikā tapis eksperiments – Matīsa Kažas režisēta starpdisciplināra izrāde "Kino un mēs".

Izrādes centrālā tēma ir Latvijas padomju laiku aktierkino. Tās līdzautori un arī visu lomu atveidotāji ir Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs, Liepājas teātra aktieris Egons Dombrovskis un improvizācijas teātra aktieris, stendapa komiķis Jānis Skutelis. "Kino un mēs" izmantos gan kino, gan teātra mākslinieciskos paņēmienus. 

Izrādē, kas kinematogrāfā tiks uzņemta vienā kadrā, trīs aktieri atgriežas pie Latvijas padomju laika kino un uzdod jautājumu – kāpēc šīs filmas uzņēma tieši tā? "Kino un mēs" līdzautori aplūko Latvijas padomju kino daudzveidību un kino vēsturi no cilvēciska, personiska skatu punkta, pievēršoties tā laika režisoriem, operatoriem, scenāristiem, kritiķiem, bet visvairāk – aktieriem un aktierspēlei. Izrādi veido stāsti no uzņemšanas laukumiem, mākslas padomju sēdēm, ieskatiem vēstures lappusēs un pat kino klasikas ainu izspēles jaunos un negaidītos veidos.

"Aktieri un izrādes līdzautori Andris Keišs, Egons Dombrovskis un Jānis Skutelis kopā ar režisoru Matīsu Kažu izrādē analizē leģendāras Rīgas Kinostudijā uzņemtas kinolentes, cenšoties rast atbildes uz dažādiem jautājumiem, piemēram, vai Voldemāra Pūces brāļu Kaudzīšu klasiskā romāna ekranizācijā "Mērnieku laiki" aktierspēles ekspresīvā groteska ir laikmeta zīme vai vienkārši pārspīlēta rūķošanās, kāpēc Vara Braslas "Ezera sonātē" Gunārs Cilinskis savu kaislīgo mīlestību spēlē tik introverti, un kādus noslēpumus slēpj Aloiza Brenča "Dubultslazds" – latviešu kino vēsturē popsīgākais disko-krimiķis, kura varoņi šķiet neticami naivi. Reizē "Kino un mēs" ir arī izrāde par Rīgas Kinostudiju. Tāda apjoma un nozīmes centralizēts kino ražošanas uzņēmums mūsdienu Latvijā nav iedomājams. Izrādes veidotāji pievēršas laikam, kad tajā vēl kūsāja dzīvība," teikts paziņojumā presei.

Izrādes "Kino un mēs" režisors ir Matīss Kaža, operators Aleksandrs Grebņevs, mākslinieks Rūdolfs Baltiņš, kostīmu māksliniece Līga Krāsone, skaņu režisors Jevgenijs Načiss. Izrādes dramaturģiju veidojuši tās aktieri, balstoties Rīgas Kino muzeja materiālos, kinofilmu scenārijos, kino vēstures un teorijas grāmatās, intervijās ar Rīgas Kinostudijas aktieriem un darbiniekiem, kā arī pašu fantāzijā.

"Kino un mēs" komanda sola kinematogrāfisku skatīšanās pieredzi. Visa izrāde veidota, spēlējoties ar dažādiem kinematogrāfiskiem paņēmieniem. Arī attēla kvalitāte atšķirsies no līdz šim Latvijā piedāvātajiem digitālā teātra produktiem, jo izrādi "dzīvajā" filmēs profesionāls kino operators ar kino kameru speciāli šim formātam iekārtotos paviljonos.

Izrādi varēs noskatīties gan festivāla "RojaL" atklāšanā 30. jūlijā uz lielajiem ekrāniem, gan arī tiešsaistē internetā jebkur Latvijā. Biļetes tiešsaistes pasākumam nopērkamas šeit.

Tālāko dzīvi "Kino un mēs" turpinās rudenī vai pēc Covid-19 epidēmijas radīto ierobežojumu mīkstināšanas, taču jau citā formātā – kā klātienē skatāma izrāde.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!