Aktualitātes
29.05.2018

Kultūras pārstāvji aicina kopīgi doties praidā

Komentē
0
Saglabā

Interneta žurnāls "Satori.lv" un virkne citu kultūras organizāciju izteiks atbalstu LGBTI kopienai Baltijā un pasaulē, kopīgi dodoties Baltijas praidā 2018, kas notiks šī gada 9. jūnijā Rīgā. Feisbukā izveidota pasākuma lapa "Kultūra dodas Praidā", un iniciatīvas organizatori aicina pievienoties ikvienu, kas arī vēlas paust solidaritāti ar LGBTI kopienu.

Interneta žurnāla "Satori" iniciatīvai feisbuka pasākuma lapā šobrīd pievienojušās 17 organizācijas un 238 dalībnieki. Atbalsta gājienā dosies arī tādas Latvijā pazīstamas personības kā rakstniece Inga Gaile, mūziķis Jānis Ozoliņš, dzejnieks Kārlis Vērdiņš, interneta žurnāla "Satori.lv" galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins, kultūras žurnāliste Eva Johansone, rakstniece Inga Žolude, mūziķe Alise Joste, publiciste Anete Konste, modes blogere Agnija Grigule, mākslinieks Kaspars Groševs un citi.

Ilmārs Šlāpins, "Satori" redaktors: "Baltijas praids ir pilsoniska iniciatīva, kas aicina pievērst uzmanību LGBT tiesību jautājumiem un mainīt sabiedrības attieksmi pret seksuālajām minoritātēm. Mēs esam pārliecināti, ka minoritāšu tiesības nav tikai "viņu darīšana", tās skar mūs visus. Novēršot diskrimināciju, mēs varam padarīt dzīvi Latvijā drošāku, brīvāku no naida un vardarbības. Kultūrai vienmēr ir bijusi būtiska loma sabiedrības saliedēšanā – tā veido kopīgu izpratni par skaisto, labo un nozīmīgo, veicina iecietību pret atšķirīgo. Mēs aicinām kultūras organizācijas un radošo jomu pārstāvjus iesaistīties godīgākas un saprotošākas sabiedrības veidošanā Latvijā, paužot publisku atbalstu un piedaloties Baltijas praida gājienā 9. jūnijā."

Alise Joste, mūziķe: "Es kā pilsonis esmu visai kūtrs un reti kad izjūtu nepieciešamību paust savu viedokli jebkādos politiskos vai sociālos jautājumos, taču brīdī, kad runājam par cilvēka tiesībām mīlēt un tikt pieņemtam, manī rodas nepārvarama vēlme vilkt laukā visus zobenus un šķēpus, lai aizstāvētu šīs tiesības. Ir sāpīgi saskarties ar līdzcilvēku neiecietību un stereotipiem, nespēju to laist gar ausīm un neuztvert personīgi, tādēļ ir sajūta, ka vajag kaut ko darīt lietas labā. Došanās praidā ir mazākais, ko varu darīt."

Inga Gaile, rakstniece, Latvijas PEN vadītāja: "Es iešu praidā, jo gribu apliecināt savu pārliecību par cilvēku līdzvērtību, neatkarīgi no tā, kāda ir viņu seksuālā orientācija. Es apkārt saskatu mēģinājumus iebiedēt sabiedrību un dēmonizēt cilvēkus, iedalot viņus grupās pēc sekundārām pazīmēm un tādejādi veidojot sabiedrības neuzticību šo cilvēku sacītajam, rakstītajam, radītajam. Tāpēc, ejot praidā, es vēlos arī paust atbalstu cilvēku, neatkarīgi no ādas krāsas, tautības, dzimuma, seksuālās orientācijas u.c., izteikšanās un vārda brīvībai."

Eva Johansone, kultūras žurnāliste: "Kā nesen Simtgades žurnālā redakcijas slejā rakstīja Ilmārs Šlāpins, viena no skaistākajām simtgades dāvanām varētu būt vienam otra iepazīšana. Latvijā dzīvo fantastiski talantīgi, interesanti, daudzveidīgi cilvēki. Praids ilustrē mūsu sabiedrības dažādību, priecāšos svinēt to un atbalstīt arī savus draugus. Šobrīd esmu gaidībās, došos ar domu, ka Latvija ir valsts, kur vieta ir visiem. Tie būs svētki."

Kaspars Groševs, mākslinieks: "Es iešu praidā, jo tas vienkārši ir normāli. Nekas vairāk un nekas mazāk. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka ikviens no mums pazīst kaut vienu homoseksuālu, biseksuālu vai transeksuālu cilvēku. Iespējams, pat pašam neapzinoties. Un tas ir normāli. Tomēr nav normāli tas, ka dažiem cilvēkiem par savu seksualitāti nez kāpēc ir jākaunas vai viņu tiesības ir nez kādēļ ierobežotākas nekā citiem. Un tāpēc es dodos praidā un aicinu to darīt arī citus.  Un galu galā tā būs arī laba ballīte."

Alise Zariņa, kinokritiķe un publiciste: "Cilvēki, kas apšauba šī pasākuma nepieciešamību, bieži saka, ka viņi taču neiebilst pret LGBT, bet kāpēc jāiet ielās? Tāpēc, ka laipna atļauja eksistēt nepiešķir līdztiesību likuma priekšā un nenovērš diskrimināciju. Un, ja mēs salīdzinām pirmos gājienus, nedrošības sajūtu un absolūti necilvēcīgos protestus 2006. gadā un priecīgo svētku un vienotības sajūtu 2015. gadā – var just, ka attieksme mainās, un sabiedrība aug. Praids nav izrādīšanās, bet gan atgādinājums – mēs te esam, arī tad, ja daļa sabiedrības un valdības izvēlas mūs neredzēt. Un, ja kādam liekas, ka praids viņu apdraud… Tik pat labi var uzskatīt, ka Dziesmu svētki kaut kādā veidā apdraud tos, kas paši nav koristi."

Iniciatīvas aizsācēji aicina pievienoties ikvienu, kas arī vēlas izteikt atbalstu, piesakot savu dalību sociālā tīkla "Facebook" pasākuma lapā "Kultūra dodas Praidā", kur tiks publicēta informācija par gājiena organizatoriskajām lietām.

"Baltijas praids 2018" notiks no 4. līdz 10. jūnijam, un tā centrālais notikums – "Baltijas Praida 2018" gājiens – Rīgā norisināsies sestdien, 9. jūnijā. Pulcēšanās gājienam sāksies plkst. 12:00 Vērmanes dārzā. Gājiena sākums – plkst. 13:00. Informācija par precīzu pulcēšanās vietu un gājiena maršrutu vēl tiks precizēta.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!