Notikums
21
Maijs
10:00

Rīgas Fotogrāfijas biennāles izstāde "Fotoalbums – subjektīvs naratīvs"

Komentē
0
Atgādināt

No 13. maija līdz 11. septembrim Latvijas Fotogrāfijas muzejā skatāma Rīgas Fotogrāfijas biennāles izstāde "Fotoalbums – subjektīvs naratīvs".

Fotoalbums, iespējams, ir viens no 19. gs. un 20. gs. fotogrāfijas ierastākajiem izrādīšanas un skatīšanās formātiem. Albumi ir kā "laika kapsulas", kur apkopotie fotoattēli, rakstītas liecības un citi ietvertie atribūti mijiedarbojas un piedāvā albuma veidotāja naratīvu. Vēl vairāk, fotoalbumi kā apzinātas atmiņu krātuves apkopo vienotā šķirstāmā sējumā subjektīvu pagātnes mirkļu izkārtojumu.

Izstāde pievēršas latviešu 20. gs. pirmās puses fotogrāfu pašdarinātajiem fotoalbumiem: katrs atlasītais albums sniedz ieskatu par plašākai publikai neapzinātu konkrētā fotogrāfa radošo darbību un fotogrāfijas medija izmantojumu.

Būdami profesionāli fotogrāfi, Vilis Rīdzenieks (1884–1962), Alfrēds Polis (1894–1975) un Roberts Johansons (1877–1959), paralēli komerciālu pasūtījumu izpildei un mākslinieciskai darbībai ir aizrautīgi izmantojuši fotoalbumu, lai apkopotu, sistematizētu un lolotu kādu savu aizraušanos, hobiju vai kaislību.

Šie albumi ir kā izolētas salas, kas pastāvējuši atrauti un, iespējams, sava hibrīdā statusa dēļ nav padziļināti aplūkoti mākslas vēsturē.

Izstādes mērķis ir albumus kontekstualizēt un parādīt to neatraujamo saikni ar fotogrāfu radošo un profesionālo darbību, kā arī privāto dzīvi.

Izrādīt un pastāstīt par fotoalbumu kā mākslas objektu un suverēnu vērtību ir nenoliedzami izaicinājums, veidojot izstādes ekspozīcijas dizainu. Kuratore Baiba Tetere sadarbībā ar mākslinieku Krišu Salmani radoši un pārdomāti veidojuši izstādes noformējumu, lai sniegtu iespēju izstādes apmeklētājiem iedziļināties albuma formālā un saturiskā būtībā.

Krišs Salmanis īpaši šai izstādei radītā video darbā pievēršas fotoalbuma divējādām pamatfunkcijām – no vienas puses, fotoalbums kā objekts apkopo, sistematizē un eksponē fotoattēlus subjektīvā naratīvā, no otras puses – albuma konstrukcija ar pāršķiramām lapaspusēm rosina skatītāju individuāli mijiedarboties – veikt mehāniskas kustības, lai iepazītu tā vizuālo saturu.

Pirmdien, otrdien slēgts, trešdien, piektdien, sestdien 10.00–17.00, ceturtdien 12.00–19.00.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!