Notikums
21
Jūn
18:00

"GolfClayderman" izstāde "Cheerleader"

Komentē
0
Atgādināt

Piektdien, 21. jūnijā, plkst. 18:00 galerijā "Alma" tiks atklāta apvienības "GolfClayderman" izstāde "Cheerleader".

Mākslas zinātniece Santa Hirša par Mākslas un biznesa apvienību "GolfClayderman": "Viņi ir notikumu un situāciju dizaineri, kuri iedvesmu rod banālajā, uzjautrinošajā un dīvainajā. Lielākoties tie ir 21. gadsimta masu kultūras simboli un formas, un "GolfClayderman" stilizē šīs mitoloģijas kā bērnišķīgus rituālus. Tas ir absurda teātris bez izmisuma vai nolieguma, "GolfClayderman" darbība iezīmē jaunu attieksmi pret apkārtesošo realitāti, kurā cinismu nomaina naivums, niknu dekonstrukciju - rotaļīgums, bet nepieciešamība pēc robežām starp dzīvi un mākslu tiek atcelta pavisam kā pārlieku nopietna, tāpēc nevajadzīga. "GolfClayderman" pārveido mums apkārt esošās zīmes, nozīmes un vizuālās sistēmas jaunās kombinācijās, un gala rezultāts ir savdabīgs iestudējums, kas formas ziņā līdzinās parodijai, taču bez šim žanram ierasti vēsās ironijas vai zobošanās.

Šajā projektā par inspirācijas avotu kalpo Ziemeļkorejas karsējmeitenes, tā dēvētā Kima Čenuna skaistuļu armija, kas 2018. gada Ziemas Olimpiskajās spēlēs Phjončhanā, Dienvidkorejā, pievērsa sev plašu uzmanību ar sinhroni iestudētajiem, vizuāli iespaidīgajiem sportistu uzmundrināšanas rituāliem, vienādo apģērbu un stingro uzraudzību. Karsējkomandas sastāvs tiek rūpīgi izvēlēts, viņas tiek īpaši apmācītas un ārvalstu izbraukumu laikā tikpat rūpīgi apsargātas, nepieļaujot nekāda veida komunikāciju ar “ārpasauli” un redzēto neļaujot izpaust arī pēc atgriešanās mājās. Sporta spēļu laikā viņas izliekas neredzam tribīnēs notiekošo, viņu darbības un reakcijas ir iestudētas un bieži vien neatbilst faktiski notiekošajam. Neparastā karsējmeiteņu komanda ir kļuvusi gan par interneta gegu, gan efektīgu totalitārisma ideoloģijas un estētikas piemēru, no kura "GolfClayderman" destilējuši sinhronitāti, kontroli un padevību kā vizuālu ornamentu. Līdzīgi kā citu totalitārisma iekārtu slavinošajās Lenijas Rīfenštāles filmās, kuru monumentāli svinīgo iespaidu rada kinematogrāfiski precīzas indivīda un pūļa pretstatījuma ainas, arī "GolfClayderman" darbā unificētie apģērbi un kustības kļūst par pūļa horeogrāfiju, pretstatā Rietumu kultūrā dominējošajai attieksmei pret cilvēka ārieni kā individualitātes izpaušanas rīku – vispārpieņemts, ka cilvēka apģērbs, stils, izveidotais tēls ietver konkrētu vēstījumu par valkātāja sociālo statusu un personiskajām īpašībām.

Varas kontroli pār cilvēka ķermeni "GolfClayderman" ir padarījuši par spēli, izmantojot sev raksturīgo modes skašu formu. Šis elitārais dizaina rituāls "GolfClayderman" rokās kļuvis par uzjautrinošu performanci, kurā masu kultūras elementiem tiek piemeklētas jaunas funkcijas – tiek stilizētas slavenību kultūras klišejas un banalizēts japiju dzīvesstils, atpazīstamiem logotipiem piešķirti jauni saukļi utt. Šis spēļveida rituāls nav nejaušs, "GolfClayderman" gadījumā tas allaž balstās uz precīzi novērotu stilistisko kodu. Ziemeļkorejas karsējmeitenes novērsa sporta spēļu skatītāju uzmanību, izjauca pasākuma vienotību, ielaužoties tajā ar savu iekšējo vienotību un izjaucot ierasto kārtību ar stingri disciplinētas citas kārtības palīdzību. Šo ritmu apspēlē arī "GolfClayderman" projekts – sinhronitāte kļūst par estētisku sistēmu gluži kā datorprogramma, un cilvēks kļūst par ornamentu sirreālā iestudējumā. Protams, Ziemeļkorejas sirreālisms un "GolfClayderman" sirreālisms ir ļoti dažādi realitātes atdarinājumi, taču izstādē redzamo var uztvert kā ļoti brīvu, radošu tulkojumu no totalitārisma uz masu kultūras valodu."

Izstāde būs skatāma no 21. jūnija līdz 16. augustam. Izstādes atklāšanā mūzika: Mārtiņš Ratniks, Andrejs Gradinārovs, Regejs, horeogrāfija: Rūdis Romanoss.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!