Nosaukums: Osips Mandelštams. Dzeja / Стихи
Autors: Osips Mandelštams
Gads: 2019
Izdevējs: Neputns
 
 
Grāmatas
13.12.2019

Osips Mandelštams. Dzeja / Стихи

Komentē
0

Apgāda "Neputns" bilingvālajā samta dzejas sērijā iznākusi krievu dzejnieka Osipa Mandelštama (1891–1938) dzejas izlase "Dzeja / Стихи" izdota "Neputna". To sastādījis un atdzejojis Einārs Pelšs.

Grāmatas priekšvārdā literatūrzinātnieks Aleksandrs Zapoļs raksta: "20. gadsimtā Mandelštama balsi izdzirdēja daudzi, un daudziem tā kļuva par kamertoni – gan Paulam Cēlanam, gan Josifam Brodskim, kurš par viņu rakstīja: "…šī nervozā, augstā, tīrā balss, piesātināta ar mīlestību, drausmām, atmiņu, kultūru, ticību, – balss, trīsoša varbūt kā sērkociņš, kas deg drēgnā vējā, taču pilnīgi nenodzēšams."

Kā vienu no Mandelštama galvenajām pazīmēm Zapoļs min viņa pārsteidzošo dažādību, tomēr vienlaikus – tikpat pārsteidzošo viengabalainību. "Viņš ir tik ļoti dažāds, ka bieži runā absolūti pretī pats sev". Arī krājuma redaktors Jānis Elsbergs piekrīt, ka "Osips Mandelštams nudien ir satriecoši dažāds."

"Taču viens ir skaidrs: ar savu šķietamo greizumu un pretrunīgumu viņš ir unikāli aptvēris 20. gadsimta greizumu, skarbumu, cinismu – ne tikai no vispārpolitiskā aspekta, bet arī, kā tas plosīja mākslas un pasaules izpratnes kritērijus un, protams, cilvēku dzīves. Par dažiem Staļina laika dzejoļiem var teikt: viņš izdarīja pašnāvību, lai paliktu poētiski, politiski un cilvēciski patiess. Nav brīnums, ka viņu par savu augstāko autoritāti uzskatīja tādi pēckara dzejas grandi kā Josifs Brodskis, Konstantīns Kavafis, Toms Venclova," raksta Jānis Elsbergs.

Gandrīz visus izlases dzejoļus atdzejojis Einārs Pelšs. Par viņa veikumu Jānis Elsbergs saka: "Šī grāmata, hronoloģiski kārtota Mandelštama dzejas izlase no visiem viņa daiļrades periodiem, ir arī līdz šim grūtākais uzdevums, ko sev uzlicis atdzejotājs Einārs Pelšs, – autora valodas bagātība, formas smalkums, satura daudzslāņainība ir teju "neiespējamā misija". Manuprāt, Einārs pierāda, ka neiespējami tomēr nav."

Sastādītājs un atdzejotājs Einārs Pelšs, redaktors Jānis Elsbergs, korektore Cilda Redliha, atsevišķus dzejoļus un to fragmentus atdzejojuši Amanda Aizpuriete, Imants Auziņš, Uldis Bērziņš, Jānis Sirmbārdis. Dizains Anna Aizsilniece. Priekšvārda autors, krievu teksta redaktors Aleksandrs Zapoļs.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!