Nosaukums: Ir mēness zelta kuģis
Autors: Juhani Pitseps
Gads: 2021
Izdevējs: Jāņa Rozes apgāds
 
 
Aktualitātes
22.07.2021

Ir mēness zelta kuģis

Komentē
0

Jāņa Rozes apgādā iznākusi igauņu rakstnieka Juhani Pitsepa grāmata "Ir mēness zelta kuģis" ar mākslinieces Gundegas Muzikantes ilustrācijām.

1944. gada rudenī, bēgot no Otrā pasaules kara, tūkstošiem Igaunijas un Latvijas iedzīvotāju pameta savas mīļās mājas un devās pāri jūrai uz Zviedriju. Bēgļu laivās bija arī daudz bērnu. Viņu rotaļas un ierastā dzīve pēkšņi aprāvās, jo bija jādodas bīstamā ceļojumā vētrainajā Baltijas jūrā. Daudzu liktenis aprāvās, nogrimstot jūras dzelmē, bet citiem palaimējās. Šis ir stāsts par tiem, kuriem palaimējās.

Stāsta centrā ir Kēte, nu jau sirma dāma cienījamos gados, un viņas rotaļu lācītis Pēcis, dārga piemiņa no bērnības un zaudētās dzimtenes. Raugoties vecās fotogrāfijās, viņa gremdējas atmiņās par laiku, kad bija vēl maza meitene un kopā ar vecākiem dzīvoja Igaunijas piejūras pilsētā. Karš rāmajā ikdienā ienesa maza bērna prātam gluži neaptveramas pārmaiņas, un pienāca diena, kad Kētes ģimenei nācās bēgt no dzimtenes. Autors atklāti un neizskaistinot stāsta par to, cik sarežģīts un pārbaudījumiem pilns mēdza būt brīvības meklētāju ceļš pāri Baltijas jūrai, ne visiem izdevās nonākt galā. Pārdzīvojot vairākas kritiskas situācijas, Kētei un viņas ģimenei izdodas laimīgi sasniegt jūras otru krastu.

Juhani Pitseps (1964) ir Igaunijā pazīstams un iemīļots bērnu rakstnieks un skolotājs. Viņš dzimis Tartu, studējis bioloģiju un pēc tam strādājis Zooloģijas un botānikas institūtā, kā arī vadījis Tartu bērnu teātri, bijis žurnālists, veidojis dokumentālās filmas un šobrīd ir Igaunijas Lauksaimniecības Universitātes Dabaszinātņu skolas galvenais speciālists, tomēr par savu pamatnodarbošanos un lielāko kaislību sauc rakstniecību. Juhani Pitseps sarakstījis vismaz 15 grāmatas bērniem, kas izpelnījušās ne tikai visu vecumu lasītāju mīlestību, bet arī kritiķu atzinību, par ko liecina daudzās viņam piešķirtās literārās balvas Igaunijā.

Autora aicinājums kopā radīt grāmatu bērniem par notikumiem Baltijas jūrā Otrā pasaules kara nogalē ar mākslinieci Gundegu Muzikanti aizrāva un saviļņoja – viņa vectēvs aktīvi palīdzēja organizēt bēgļu laivas, kas kara beigās no Kurzemes piekrastes devās uz Zviedriju, un pats emigrēja ar pēdējo laivu, atlikušo dzīvi pavadot svešumā.

"Šī skaudrā tēma mani uzrunāja dziļi un personiski, un, līdzīgi kā Juhani, man bija pārliecība, ka tas ir ilgi noklusēts, mūsu tautām kopīgs stāsts, kas ir jāizstāsta. Ilustrācijās stilistiski sakausēt vēsturisku vispārinājumu, gaišu smeldzi un mazliet humora – tas bija mans lielākais radošais izaicinājums pēdējo gadu laikā," saka Gundega Muzikante (1964). Māksliniece ir beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu un LMA Grafikas nodaļu. Veidojusi ilustrācijas un grafisko dizainu vairāk nekā 30 bērnu grāmatām, no kurām daudzas nominētas apbalvojumiem. Par izcilo devumu bērnu grāmatu mākslā 2018. gadā nominēta H. K. Andersena balvai, bet 2019. un 2020. gadā – Astrīdas Lindgrēnas memoriālajai balvai.

Grāmata "Ir mēness zelta kuģis" 2020. gadā saņēmusi Igaunijas bērnu literatūras centra balvu "Gada rozīne", bet 2021. gadā – Igaunijas Kultūrkapitāla gada balvu bērnu literatūras kategorijā un Virumā literatūras balvu kā gada labākais vēstures tēmai veltītais darbs.

No igauņu valodas to tulkojusi Marika Muzikante.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!