Nosaukums: Ezers un citas to pavadošās personas
Autors: Donalds Kajoks
Gads: 2023
Izdevējs: Latvijas Rakstnieku savienība
 
 
Notikums
20.01.2023

Ezers un citas to pavadošās personas

Komentē
0

Sērijā "Jaunā klasika" Latvijas Rakstnieku savienība laidusi klajā lietuviešu rakstnieka Donalda Kajoka romānu "Ezers un citas to pavadošās personas" (Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys). 

Darbu no lietuviešu valodas tulkojusi Dace Meiere, bet tā autors par šo savu 2012. gada romānu gadu vēlāk saņēma Baltijas Asamblejas balvu literatūrā kā arī virkni prēmiju pašā Lietuvā.

Ilmārs Zvirgzds romāna pēcvārdā raksta: "Viens no grāmatas tēliem ir mākslinieks, reiz dzīvs un tagad beigts žūpa, kas pārvērties melnā laivinieka tēlā, biedē savus laika un nelaika biedrus, kā arī lasītāju —  pēdējo ar savu līdzību ar seno Gilgamešu, kas, nonācis pie ūdeņiem nezin kuru reizi, atkal prāto par dzīves jēgu. Tiesa, varbūt tā ir tikai attāla alūzija, jo grāmata ir pilna ar eksaltētām līdzībām par kaut ko it kā pazīstamu, bet varbūt tā ir tikai tēlu līdzība pašiem sev. Neviens no iedomu draugiem neko neņems ļaunā, un lasīt ir interesanti. Aizraujošā spēlēšanās ar reliģiju un mitoloģiju motīviem liek aizdomāties, ka tās pašas par sevi arī ir spēle, un doma, ka šī grāmata ir atsauce uz kaut ko senāku, ir maldīga —  īstenībā varbūt viss senais ir atsauce uz šo grāmatu. Kaislības, vecums un jaunība, iekāre un skaudība, naids un pieķeršanās ir nemainīgi vienmēr un visur, un, kā Sālamans esot teicis kādā citā grāmatā, —  nav nekā jauna zem saules. Lai to atcerētos, muižas krājumos noglabāta virve, ar ko pakārās Jūda, taču ne jau kā kolekcijas priekšmets, bet atgādinājums, ka Jūda varbūt nemaz nepakārās, bet nodzērās kā jau nepatiesi nomelnots cilvēks. Bet varbūt viņš joprojām ir dzīvs un tāpat kā līķa plankumiem klātais Lācars staigā tepat apkārt."

Tāpat kā visas iepriekšējās sērijas dizainu arī Donalda Kajoka romāna "Ezers un citas to pavadošās personas" vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Aleksejs Muraško. Šī ir jau septītā grāmata sērijā, kas izdota trīs gadu laikā.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!