Nosaukums: Boriss Lurje. Rīga
Autors: Boriss Lurje
Gads: 2022
Izdevējs: Žaņa Lipkes memoriāls
 
 
Grāmatas
25.03.2022

Boriss Lurje. Rīga

Komentē
0

Lipkes memoriāls izdevis mākslinieka Borisa Lurjes atmiņas par Rīgu grāmatā "Boriss Lurje. Rīga".

Ņujorkas avangarda mākslinieks Boris Lurje gadiem rakstījis par savu ģimeni un pirmskara Rīgu, par geto un nometnēm, kurās izdzīvojis kopā ar tēvu, par atgriešanos zaudētajās mājās trīsdesmit gadus pēc kara. Viņš rakstīja kaislīgi, nikni un jutekliski, Lurjes atmiņas ir izdzīvotāja vainas pilnas, tajās ir gan necenzēts melnais humors, gan nesalauzta mākslinieka valodas poētisms. Par sevi Lurje saka, ka ir "ebrejs, krievs, audzis Latvijā, revolucionārs amerikāņu mākslinieks, attālināts Izraēlas patriots cionists, ar asiņojošu sirdi", jo viņa mājas ir tālajā Rumbulā.

"1975. gadā Boriss Lurje pēc trīsdesmit viena gada prombūtnes atgriežas Rīgā – šis teikums it kā atbilst faktiem, taču reizē ir meli. Rīgas, kādu Boriss pazina līdz ieslodzījumam geto, sen vairs nav un atgriešanās pagātnē, protams, ir neiespējama," par grāmatu raksta tulkotāja Ieve Lešinska–Gebere. "Un patiesībā jau viņš nebrauc uz Rīgu – viņš brauc uz kapiem, uz Rumbulu, kur nošautas guļ viņa māte, māsa un jaunības mīlestība. Ar gribasspēku, izturību un viltību apliecinājis savas tiesības dzīvot cauri geto un nometņu ellei, viņš tomēr nespēj tās īstenot. Rumbulā viņš rūpīgi mēra kapu kopiņas, zīmē un sapņo par tām gan Rīgas viesnīcā, gan Ņujorkas miteklī – tām piemīt htoniska vilkme, kuras spēks brīžam robežojas ar erotiku."

Grāmatas atklāšanā piedalīsies ASV vēstniecības pārstāvji, Borisa Lurjes atmiņu sastādītāja, mākslas vēsturniece Julia Kissina (Berlīne). Dalību apstiprinājusi monogrāfijas par Mežaparka koncentrācijas nometnes filiāles "Lenta" komandantu Frici Šervicu autore Anita Kuglere, kuras eseja par Šervicu un viņa lomu tēva un dēla Lurjes izdzīvošanā nacistu okupētajā Rīgā publicēta jaunā izdevumā, to tulkojis Bernards Kudiņš. Grāmatas zinātniskais redaktors ir vēsturnieks Dr.hist. Kaspars Zellis, izstādes kurators un izdevuma projekta vadītājs Ph.D. Raivis Sīmansons, literārā redaktore Guna Kalniņa, izstādes un izdevuma dizaina autore Ineta Sipunova un fotogrāfs Didzis Grodzs.

Žaņa Lipkes memoriāls grāmatu veidojis, pateicoties Boris Lurie Art Foundation un ASV vēstniecības Latvijā atbalstam.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!