Nosaukums: Aizķeršanās galaktikas nomalē
Autors: Etgars Kerets
Gads: 2022
Izdevējs: Jāņa Rozes apgāds
 
 
Grāmatas
03.06.2022

Aizķeršanās galaktikas nomalē

Komentē
0

"Jāņa Rozes apgādā" izdots Izraēlas rakstnieka Etgara Kereta krājums "Aizķeršanās galaktikas nomalē".

Šajā stāstu krājumā sastopas spilgta iztēle, versmaina aizrautība un dzēlīgs humors, kas sasaucas ar autora iepriekšējos darbos iepazīto ironiju un tieksmi pretstatīt laicīgo un pārpasaulīgo. Rakstnieka Etgara Kereta radītie tēli izaicina tradicionālo lomu dalījumu ģimenē, karā un spēlēs, viņa īsprozā netrūkst ne narkotiku un kūku, ne atmiņu un mīlestības. Šādas pretrunas nepārsteidz – rakstnieks ir uzaudzis Izraēlā, valstī, kur līdzās pastāv augsto tehnoloģiju industrija un Holokausta vēsture, praida gājieni un reliģiskās dogmas, saulainas pludmales un bumbu patvertnes. Kerets pieder paaudzei, kas miera sludināšanu uzlūko ciniski, tāpēc viņa radīto tēlu dzīve aizrit kaismīgu konfliktu un vardarbības piepildītā vidē. Kereta stāsti nekad nekad neaizplūst paredzamā gultnē, tie vienmēr pārsteidz, izklaidē un aizkustina. Viņa iztēlē dīvainības bieži slēpj skarbu patiesību, bet sirdēstiem pievienota šķipsniņa nenopietnības. Prasmīgi izmantojot alegorijas, Kerets balansē uz smalkās robežas starp skaudro un smieklīgo, komēdiju un traģēdiju, ikdienišķo un sirreālo.

"Lasīt grāmatu "Aizķeršanās galaktikas nomalē" ir kā doties izbraucienā luksusklases automobilī ar pasaules līmeņa šoferi pie stūres, secinot, ka viņa ārkārtīgi trakais skatījums uz pasauli nekādi netraucē izbaudīt lielisko prasmi vadīt auto. Vai ir vēl labāks veids apskatīt pasauli?" (Rakstniece Elifa Batumana)

"Kereta stāstos mutuļo enerģētisks, iztēli rosinošs baltās un melnās komēdijas sakausējums ar augsta līmeņa toleranci pret absurdo. Un vienmēr – vienmēr, pat ja šķiet, ka viņš rakstīto noslīpē, nevērīgi paraustot plecus par Visuma smieklīgajām kaprīzēm, šie teksti apņēmīgi uzstāj, ka cieši jāturas pie dzīves un neizbēgamā prieka par vārdu spēlēm. [..] Kereta provokatīvie stāsti negaidīti apmulsina un izsit no sliedēm: tajos ir gan cietsirdības elements, gan cerība, liegs atgādinājums par cilvēcisku kontaktu lielo vērtību. [..] Ja esat jau pazīstami ar Kereta darbiem, šis būs apsveicams viņa kanona papildinājums; ja vēl neko neesat lasījuši, šī kolekcija būs izcils starta punkts." (Boston Globe)

Etgars Kerets (1967) ir viens no ievērojamākajiem mūsdienu Izraēlas rakstniekiem, izpelnījies atzinību ne tikai ar īsajiem stāstiem, bet arī ar grafiskajām novelēm un filmu un televīzijas raidījumu scenārijiem, līdztekus rakstniecībai lasa lekcijas par kino Telavivas Universitātē un Ben-Guriona Universitātē Negevā. Viņa darbi ir tulkoti vismaz 45 valodās, latviešu lasītājiem jau zināms stāstu krājums "Autobusa šoferis, kas gribēja būt Dievs" (Jāņa Rozes apgāds, 2012).

No ivrita tulkojusi Māra Poļakova.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!