Foto: Aleksejs Beļeckis.
 
Aktualitātes
09.04.2024

Top izrāde "Iekšas" par ķermeni kā iekšēju un ārēju arhīvu

Komentē
0

Ģertrūdes ielas teātrī 24. un 25. aprīlī pirmizrādi piedzīvos horeogrāfes Rūtas Pūces laikmetīgās dejas izrāde "Iekšas". Pieredzējušu dejas mākslinieču veidotā izrāde sola piešķirt nozīmi subjektīvajam, godināt ķermeni, atraisīt balsi un iezīmēt neatkarīgo mākslinieku ikdienu – vairāku lietu darīšanu reizē, izdegšanu, cīņu par savu nozari, nemitīgu uzdrīkstēšanos un reizē pielāgošanos.

Veidotājas vaicā: "Ja Saules karalis jeb Luijs XIV 17. gadsimtā būtu bijis sieviete, vai viņa baleta vietā būtu izdomājusi laikmetīgo deju? Vai Laikmetīgā deja Latvijā ir pelnījusi savu māju, savu pili? Vai mēs varētu beigt pielāgoties? Ķermenis ir arhīvs, kas glabā gan iekšējo pieredzi, gan ārējus kolektīvus nospiedumus. Izrāde izgaismo sadursmi starp individuālo un kolektīvo, iekšējo un ārējo, apslēptām alkām un esošo realitāti, kā metaforu izmantojot Latvijas laikmetīgās dejas nozari. Tā joprojām iet savu emancipācijas ceļu Latvijas kultūrpolitikā."

"Es gribu dot balsi iekšām, kas tik ilgi jau meklējušas ceļu izlauzties – reizē ar sviedru tērcīti, tūlīt aiz izelpas, kopā ar skaļāku kliedzienu un bezkaunīgi caur nekontrolētu kustību. Iekšas vairs nevar pielāgoties ārējai pasaulei. Tās izsūcas caur ādu un noklāj ikdienu, skaļi manifestējot pašas sevi," pauž iestudējuma horeogrāfe Rūta Pūce. "Manas iekšas ir laikmetīgā deja – tukša brīvības sajūta locekļos, izelpa caur visām ķermeņa daļām reizē, pazušana. Reiz pietika ar sajūtu, ka deja man patīk, ka mani tā aizrauj, dziedina un pilnveido. Tagad tā ir resurss, kas noenkuro fragmentētajā pasaulē. Tas ir arī politisks akts – izvēlēties darīt kaut ko tik neviennozīmīgu, ķermenisku, daudzslāņainu, trauslumu atverošu, godīgumu pieprasošu un marginālu."

Radošā komanda uzsver, ka izrāde "Iekšas" meklē, kas ir raksturīgs laikmetīgajai dejai Latvijā. Horeogrāfe strādā ar četru dejotāju ķermeņiem kā arhīviem, kuros jau ir nogūlušās iespējamās atbildes. Arhīvi tiek atvērti, gan iekustinot ķermeņa iekšieni, gan vienojoties kolektīvajās atmiņās par piedzīvoto un kopīgi manifestējot nākotnes sapņus. Kā būvēt nozari un būt māksliniekam reizē?

Rūta Pūce ir laikmetīgās dejas māksliniece, kuru interesē ķermenis kā pasaules izpētes rīks un sievietes mākslinieces loma sabiedrībā. Par laikmetīgās dejas izrādi "Divotne" (sadarbībā ar Annu Novikovu-Tilčiku) Rūta saņēmusi Dejas balvu 2017–2018, bet šobrīd māksliniece studē horeogrāfiju Latvijas Kultūras akadēmijas maģistra programmā "Audiovizuālā un skatuves māksla". Izrādes "Iekšas" kustību materiāla līdzautores un dejotājas ir Agate Bankava, Agnese Bordjukova, Anna Novikova-Tilčika un Marija Saveiko. Telpu un kostīmus veido Līga Ūbele, izrādes gaismu mākslinieks ir Niks Cipruss, bet skaņas dizaina autore – Alise Pieče.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!