Aktualitātes
18.04.2023

Piketā pieprasīs atstādināt Ogres mēru Egilu Helmani

Komentē
0

Pilsoniskās sabiedrības organizācijas aicina visus, kam rūp Latvijas demokrātija, pulcēties piketā "Demokrātija ir daudz trauslāka nekā porcelāns", lai pieprasītu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Mārim Sprindžukam atstādināt Ogres novada domes priekšsēdētāju Egilu Helmani.

Pikets notiks ceturtdien, 20. aprīlī, plkst. 8.30–9.30 pie VARAM galvenās ēkas Peldu ielā 25. Protesta rīkotāji aicina ministru Māri Sprindžuku izvērtēt pēc būtības priekšsēdētāja Egila Helmaņa darba tiesiskumu un atbilstību labas pārvaldības principiem, kā arī uzstāj, lai VARAM pārtrauc Ogres mēra izrēķināšanos ar Ogres Vēstures un mākslas muzeja darbiniekiem.

Pašvaldību likuma 69. pants VARAM ministram dod domes priekšsēdētāja atstādināšanas tiesības: "Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs ar motivētu rīkojumu var atstādināt domes priekšsēdētāju no amata pienākumu pildīšanas, ja domes priekšsēdētājs nepilda vai pārkāpj ārējos normatīvos aktus vai nepilda tiesas spriedumus." Pamatu atlaišanai sniedz vairāki pēdējā laika notikumi:

1. Ogres mērs Egils Helmanis ir nepamatoti iejaucies Ogres Vēstures un mākslas muzeja darbā, uzspiežot muzejam organizēt sankcijām pakļautā Putina oligarha Pjotra Avena porcelāna izstādi, tādējādi cenšoties normalizēt šo personu Ukrainas kara apstākļos. Tiesiskais regulējums muzeju jomā skaidri iezīmē, kādas amatpersonas un kā veido muzeja saturisko darbu, un tam ir būtiska nozīme muzeja funkcijas izpildē demokrātiskā valstī 21. gadsimtā.

2. Pret muzeja darbiniekiem tiek izmantotas mobinga un bosinga metodes, kas parādās arī publiskajā komunikācijā. Muzeja darbinieki par tām ir ziņojuši Valsts darba inspekcijai un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

3. Ogres mēram lēmumi attiecībā uz muzeju bija jāpieņem tiesiskā un demokrātiskā procesā, nevis pēc kaimiņvalsts diktatūras labākajiem paraugiem. Iebiedēšana kā metode nav pieļaujama demokrātiskā sabiedrībā. Muzeja gadījums ir vienīgais, kas pagaidām ir kļuvis sabiedrībai zināms, jo darbinieki ir uzdrīkstējušies par to publiski runāt.

Pikets "Demokrātija ir daudz trauslāka nekā porcelāns" ir turpinājums pirmajai atbalsta akcijai, kas notika pie Ogres Vēstures un mākslas muzeja 23. februārī pēc pirmajiem signāliem par Ogres mēra nepamatotu iejaukšanos muzeja darbā un psiholoģiska spiediena izdarīšanu uz muzeja darbiniekiem. Triju mēnešu laikā Latvijas sabiedrības acu priekšā situācija ir dramatiski pasliktinājusies, tomēr valsts augstākās amatpersonas ir izvēlējušās nereaģēt un līdz ar to pieļaut Ogres mēra tālāku izrēķināšanos ar Ogres muzeja darbiniekiem. Par to liecina arī atklātās vēstules valsts augstākajām amatpersonām, ko parakstīja vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāji un organizācijas, neskatīšana pēc būtības un tās "futbolēšana" starp ministrijām. Ogres Vēstures un mākslas muzeja vadītāja un vairākas darbinieces spiediena rezultātā nolēmušas atstāt amatu pēc pašu vēlēšanās, līdz ar to muzejs faktiski nav strādāt spējīgs.

Aicinām ikvienu nepievērt acis uz netaisnību, cenzūras un diktatūras izpausmēm Latvijā un pievienoties piketā ceturtdien, 20. aprīlī, plkst. 8.30 pie VARAM galvenās ēkas Peldu ielā 25, lai kopā iestātos par demokrātiju visos novados! Aicinām arī atzīmēties feisbuka pasākumā

Piketu organizē Sabiedrība par atklātību "DELNA", domnīca "Providus", Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS), Latvijas Muzeju biedrība, Ogres Novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība, Ogres Attīstības biedrība, Sabiedrības līdzdalības fonds (manabalss.lv), Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija, "Satori".

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!