In Memoriam
16.09.2021

Miris animācijas vecmeistars Ansis Bērziņš

Komentē
0
Saglabā

Miris latviešu animācijas vecmeistars un kino mākslinieks Ansis Bērziņš (1940-2021), sociālajos tīklos raksta tuvinieki.

Ansis Bērziņš kopā ar Rozi Stiebru izveidojis filmu studiju "Dauka", kuras veidotās filmas gadu desmitiem bijušas neatņemama ikdienas sastāvdaļa Latvijas un citu valstu bērniem. Viņš veidojis tādas filmas kā "Fantadroms" (1985—1995), "Bruņurupuči" (1987), "Skudriņa Tipa" (1976), "Sprīdītis" (1982) un daudzas citas. Kopā ar Rozi Stiebru tapusi arī pirmā pilnmetrāžas animācijas filma Latvijā – "Ness un Nesija" (1991).

Darbošanos kino jomā Ansis Bērziņš sāka uzreiz pēc skolas beigšanas, kad sāka strādāt par apgaismotāju Rīgas kinostudijā, bet 1961. gadā uzsāka darbu Latvijas Televīzijā kā operatora asistents, bet vēlāk jau patstāvīgi filmēja sižetus.

Kā režisors Ansis Bērziņš debitēja 1964. gadā ar dokumentālo filmu "Tavi kuģi", bet pirmais kopdarbs ar Rozi Stiebru – filma "Lietana diena" – tapa 1969. gadā. Pirmā abu režisētā animācijas filma "Hallo, Hela!" dienasgaismu ieraudzīja 1970. gadā.

Kopš 1979. gada Ansis Bērzinš bija Latvijas Kinematogrāfistu savienības biedrs.

1990. gadā Ansis Bērziņš kļuva par animācijas studijas "Dauka" prezidentu, bet no 1992. gada līdz 1994. gadam bija Nacionālās Kino padomes priekšsēdētājs. 1995. gadā saņēma Latvijas Kultūras fonda Spīdolas balvu par profesionālā animācijas kino izveidošanu Latvijā. Ansis Bērziņš vairākkārt saņēmis "Lielā Kristapa" balvas par savām animācijas filmās, bet 2017. gadā kopā ar Rozi Stiebru viņam tika piešķirts goda "Lielais Kristaps" par mūža ieguldījumu Latvijas kinematogrāfā.

Atvadīšanās no mākslinieka notiks pirmdien, 20. septembrī, pulksten 16:00 no Doma baznīcas.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!