Foto no izrādes "Persiešu valodas stundas": Agnese Zeltiņa.
 
Aktualitātes
14.08.2023

Lipkes memoriāls izsludina teātra programmu

Komentē
0

Jau vairākus gadus Žaņa Lipkes memoriālā notiek teātra izrādes – "Puika ar suni" (rež. J. Znotiņš, "Istabas teātris") jaunajiem skatītājiem, "Persiešu valodas stundas" (rež. G. Ostrovskis) un "Saules līnija" (rež. J. Šermeņeva) pieaugušajiem. Šosezon muzejs uzsāk pastāvīgu sadarbību ar radošo apvienību "KatlZ Riga" un tās režisori un producenti Jevgēņija Šermeņeva, kura kopā ar domubiedriem veido skatuves mākslas projektus – izrādes, jaunās dramaturģijas lasījumus. Lipkes memoriālā regulāri tiks spēlētas izrādes "Kaimiņš" (rež. L. Šmukste) un "Saules līnija", bet oktobrī pirmizrādi piedzīvos baltkrievu mūsdienu dramaturģes Vladas Hmeļ darbs "Viss normāli" ar aktrisēm Mariju Daņiļuku un Daci Vītolu.

Kā norāda Lipkes memoriāla pārstāvji, režisori, kuri strādā ar memoriālu, vienmēr uzskatījuši, ka par sarežģītiem vēsturiskiem notikumiem ar sabiedrību ir jārunā, un ļoti svarīga ir forma, kādā to darīt. Žaņa Lipkes biedrības vadītājs Māris Gailis uzsver: "Muzejam ir būtiski, ka izrādēs vienmēr ir akcents uz labo, gaišo un cilvēcīgo, kam daļa cilvēku spēj palikt uzticīgi arī viskritiskākajos apstākļos, bet mēs negribam, lai par to runātu vienkāršoti."

Baltkrievu autores, feminisma aktīvistes un Lukašenko režīma opozicionāres Vladas Hmeļ luga "Viss normāli" (2019) bijusi Baltkrievijas mūsdienu dramaturģijas festivāla "Wrie Box" (Minska) un jaunās dramaturģijas festivāla "Ļubimovka" (Maskava) nominantu sarakstā. Latviešu valodā lugu pārtulkojis Arvis Viguls, kad 2021. gadā "KatlZ Riga" un Lipkes memoriāls organizēja Baltkrievijas mūsdienu dramaturģijas lasījumus, bet ideja par lugas skatuves versiju Jevgēņijai Šermeņevai radās, vēloties veidot izrādi ar aktrisēm Mariju Daņiļuku (piedalījusies arī izrādē "Persiešu valodas stundas" un spēlē izrādē "Saules līnija") un Daci Vītolu (Latvijas Leļļu teātris). Izrādē liela loma būs arī dejai un kustībai, ko veidos jaunā horeogrāfe Arīna Buboviča.

Darba "Viss normāli" pamatā ir divu sieviešu stāsts, kurā atspoguļojas trīs paaudžu likteņu cikliska atkārtošanās – traumas un cerības, brīvības sajūta un tradīciju važas, PSRS sistēmas savstarpējo attiecību mantojums un sievietes loma sabiedrībā. Kā uzsver veidotāji: "Laikā, kad visi koncentrējas, lai atbalstītu Ukrainu, mēs joprojām domājam arī par cilvēkiem Baltkrievijā, kuri centās pretoties režīmam, bet zaudēja." Daudziem nācies pamest Baltkrieviju – arī dramaturģe Vlada Hmeļ kopš 2022. gada dzīvo Polijā. Izrādē skanēs mūzika no pazīstamās baltkrievu apvienības "Sveta Ben&Galya Chikiss", kas šobrīd darbojas Berlīnē.

Savukārt 28. augustā Lipkes memoriālā tiks rādīta izrāde "Kaimiņš" (rež. L. Šmukste). Teksta autors, jaunās Baltkrievijas dramaturģijas pārstāvis Pāvels Prjažko ir bez-notikumu ikdienas un caur pirkstiem izslīdoša laika pētnieks. Lugas teksts strukturēts kā poētisks skaņdarbs – divu kaimiņu dialoga plūdenais ritms, pauzes un atkārtojumi, sarunāšanās pusteikumos, varoņiem jutīgi uztverot vienam otra sacīto, liek skatītājiem ar aizrautību sekot līdzi stāvošajam dzīves ūdenim ar tās neparedzamajām zemstraumēm. Aktieru Ģirta Krūmiņa un Emīla Krūmiņa neparastajā mijiedarbībā ieskanas humors un skumjas, maigums un vientulība, ikdienības vienmuļība un skaistums.

Luga "Kaimiņš" iztulkota latviešu valodā 2021. gadā speciāli aktierim Ģirtam Krūmiņam, kuram šis bija pirmais darbs kā brīvmāksliniekam pēc aiziešanas no JRT. Drīz pēc tam kopā ar Jevgēņiju Šermeņevu tika izveidota arī Ģirta Krūmiņa viena aktiera izrāde "Vientuļās planētas sala", kas tiek rādīta Ģertrūdes ielas teātrī. Savukārt Ģirta Krūmiņa skatuves partneris Emīls Krūmiņš piedalās arī Lipkes memoriālā tapušajā izrādē "Puika ar suni" pēc Ineses Zanderes stāsta motīviem, kas vēsta par ebreju glābšanu caur bērna skatupunktu – izrādes galvenajam varonim Zigim, Žaņa Lipkes dēlam, bija tikai 8 gadi, kad viņa ģimene deva patvērumu nacistu vajātajiem ebrejiem.

Tāpat Lipkes memoriālā turpinās spēlēt Ivana Viripajeva darbu "Saules līnija" ar aktieriem Mariju Daņiļuku un Andri Buli. Izrāde veidota kā divu mīlošu cilvēku nospriegots dialogs par patiesu tuvību, dzirkstoši, ironiski un ar humora izjūtu atklājot dažādus mehānismus, kas attiecībās traucē saprasties, patiesi ieraudzīt un sadzirdēt vienam otru. Pirmā izrāde šajā sezonā – 18. septembrī.

Vairāk informācijas Lipkes memoriāla mājaslapā

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!