Foto: Unsplash.com.
 
Aktualitātes
17.05.2022

Latvija vienpusēji pārtrauks sadarbības līgumu ar Krieviju kultūras jomā

Komentē
0
Saglabā

17. maijā valdība apstiprinājusi noteikumus, kas ļauj Latvijai vienpusēji pārtraukt 2002. gada 14. martā Maskavā parakstīto abu valstu kultūras ministriju vienošanos par sadarbību kultūras jomā.

Kā norāda Latvijas Kultūras ministrija, pēc 24. februāra Krievijas militārā iebrukuma un karadarbības Ukrainā, Krievijas Federācijas starptautisko tiesību acīmredzamiem, rupjiem un sistemātiskiem pārkāpumiem ir būtiski mainījušies apstākļi, kādos KM piekrita slēgt vienošanos par sadarbību kultūrā ar Krievijas Federācijas Kultūras ministriju. Arī iekšpolitiskā situācija Krievijas Federācijā ir būtiski mainījusies – valsts vara ierobežo iedzīvotāju vārda brīvību, apziņas brīvību, īsteno cenzūru, ierobežo radošuma brīvības izpausmes, kā rezultātā kultūras apmaiņa jaunajos apstākļos, notiekot karadarbībai Eiropas centrā, ar agresorvalsti ir padarīta par neiespējamu.

"Esmu gandarīts, ka šis jautājums beidzot ir atrisināts arī juridiski, tam bija nepieciešama virkne procedūru un konkrētajā gadījumā arī Ministru kabineta lēmums. Šobrīd nav iedomājama sadarbība kultūrā ar valsti, kas izraisījusi asiņainu karu, kurā cieš un dzīvības zaudē miermīlīgie iedzīvotāji, kurā tiek bombardētas kultūrvērtības un infrastruktūra. Mēs esam pilnībā pārtraukuši jebkādu sadarbību ar Putina režīmu, līdz brīdim, kad no Ukrainas teritorijas tiek izvesti Krievijas bruņotie spēki un pilnībā atjaunota Ukrainas teritoriālo integritāte un suverenitāte. Tad, kad Krievijā notiks varas un valsts attīstības kursa maiņa uz mūsdienīgu, demokrātisku iekārtu, visticamāk tiks atjaunotas arī kultūras saites valstiskā līmenī. Šī līguma laušana tomēr neizslēdz sadarbību ar tiem Krievijas māksliniekiem, kuri nosoda Putina asiņaino režīmu," norāda kultūras ministrs Nauris Puntulis.

KM iniciēs Krievijas pusei starpvalstu vienošanās izbeigšanu ārpus kārtas pēc 3 mēnešiem. Ja iebildumi no Krievijas puses tiks saņemti, vienošanās tiks izbeigta kārtībā, kas neparedz otras puses piekrišanas nepieciešamību. Tādējādi vienošanās zaudēs spēku vai nu pēc 3 mēnešiem no Latvijas Republikas paziņojuma par vienošanās pārtraukšanu saņemšanas brīža (ja šo 3 mēnešu laikā netiks saņemts Krievijas Federācijas iebildums) vai arī vienošanās formāli paliks spēkā līdz šī perioda beigām.

Abu valstu vienošanās mērķis bija paplašināt un pilnveidot sadarbību praktiski visās kultūras un mākslas jomās, veicināt tiešu sadarbību starp kultūras institūcijām, radošajām savienībām un kultūras un mākslas darbiniekiem. Lai īstenotu noslēgto vienošanos, tika paredzēta sadarbības programma starp abu valstu Kultūras ministrijām par kopīgu projektu sagatavošanu un īstenošanu. Vienošanās realizācija tika nodrošināta KM iedalīto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!