Aktualitātes
02.08.2021

Izziņota festivāla "Liepājas Mākslas forums" 2021. gada programma

Komentē
0
Saglabā

No 24. līdz 26. septembrim koncertzālē "Lielais dzintars" notiks festivāls "Liepājas Mākslas forums 21", piedāvājot 10 laikmetīgās mūzikas, vizuālās un kustību mākslas notikumus, kā arī divas pirmizrādes ģimenēm un trīs kino mākslas darbus.

"Pēc teju diviem izolācijā un digitālajās platformās pavadītiem gadiem meklēsim atbildes uz jautājumiem, vai pastāvīga komunikācija iezīmē patiesu kopābūšanu vai tomēr vientulību un skumjas? Vai mēs patiešām dalāmies savos priekos un bēdās? Kā de-izolēties? Kā ikviens, arī koncertzāles "Lielais dzintars" un festivāla "Liepājas Mākslas forums" komanda meklē radošus ceļus un formas, kā tikties un būt kopā ar saviem skatītājiem. Festivāls ir šāda iespēja un labprāt to izmantosim! Esam izveidojuši mūsdienu mākslas atklājumu svētkus, kas šogad notiks ne tikai koncertzāles grandiozajās telpās, bet jau četrās dažādās pilsētas vietās. Sanāksim kopā savā de-izolācijā!" mudina koncertzāles "Lielais dzintars" mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

Apdomājot izolācijas jēdzienu, koncertzāles mākslas telpā tiks atklāta kuratores un mākslas zinātnieces Astrīdes Rogules veidota piecu izcilu Latvijas mūsdienu vizuālās mākslas meistaru — Leonarda Laganovska, Jura Artūra Putrāma, Kriša Salmaņa, Vilņa Vītoliņa un Armanda Zelča — radīto darbu izstāde. Izstādei izvēlētie darbi nāk no topošā Laikmetīgās mākslas muzeja krājuma un uz Liepāju ceļos, pateicoties sadarbībai ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.

Tūlīt pēc izstādes atklāšanas beļģu horeogrāfe un dejotāja Lizbeta Gruveza izdejos Kloda Debisī smalkās mūzikas partitūras. "Klavieres dejo Debisī" ir fizisks dialogs starp dejotāju Lizbetu Gruvezu (Lisbeth Gruwez) un pianisti Klēru Ševaljē (Claire Chevallier). Jaunajā uzvedumā mākslinieces, vijoties starp noteikumiem un lomām, meklē telpu starp notīm izcilā franču komponista Kloda Debisī skaņdarbos. Notikuma pasaules pirmizrāde bija plānota jau aizvadītā gada mākslas forumā, bet pandēmijas dēļ tika pārcelta uz šī gada programmu.

"Liepājas Mākslas foruma" atklāšanas vakarā tiks atdzīvināts pilsētas leģendārais klubs "Kursa", kas slejas gandrīz pašā jūras krastā. Ar mūsdienīgu džeza un elektroniskās mūzikas salikumu uzstāsies modernā džeza grupa "Lupa", bet vakara turpinājums izskanēs aizvadītā gadsimta noskaņās. Viegli nostaļģiskā ballīte-diskotēka "Aldis Ermanbriks" būs ironiska replika par kādreiz populāro "Latvijas Televīzijas" raidījumu "Varavīksne", kuru vadīja mūziķis, ierakstu kolekcionārs un pirmais populārās mūzikas žurnālists Latvijā — Aldis Ermanbriks. "Padomju laika kultūras nams un padomju laika zelta repertuārs karstā ballītē," sola rīkotāji.

Savukārt liepājnieku iemīļotajā tikšanās vietā kultūras nams "Wiktorija" sadarbībā ar "Rīgas Starptautisko kino festivālu" izveidota daudzpusīga kino dienas programma. To veido trīs spēcīgi Eiropas kino darbi par vispārcilvēciskām tēmām vientulības un vienaldzības laikmetā.

Unikālu un līdz šim Latvijā nedzirdētu mākslas notikumu "Liepājas Mākslas forumā" piedāvās pasaulē atzītais Latvijas Radio koris un franču diriģents Rolāns Erabedjāns (Roland Hayrabedian), aicinot uz libāniešu izcelsmes franču skaņraža Zada Multaka (Zad Moultaka) skaņās tverto ēģiptiešu atvadu rituālu, kas tapis pēc "Mirušo grāmatas".

Vairāki notikumi sarūpēti bērniem un vecākiem. Iepazīstinot skatītājus ar dokumentālās dejas metodi, horeogrāfe, dejotāja un režisore Kristīne Brīniņa piedāvās jaunu dejas izrādi "Izdzīvot bērnus" un kustību klasi "MOveMENT". Izrāde "Izdzīvot bērnus" ir par drosmi pārvarēt bailes un šaubas, par dažādu paaudžu savstarpēju uzticēšanos, vēlmi ieklausīties un būt sadzirdētiem. Lai saglabātu izrādes dokumentalitāti, pieci vecāki ir apguvuši savu bērnu kustības, izteiktās domas un radītās situācijas. Izrādes laikā vecāki tās piedzīvos un empātiskā veidā pārraidīs paši, bet skatītāji būs liecinieki bērnu radītajai pasaulei. Pieteikšanās kustību klasei un izrādei sāksies 6. septembrī, un šie notikumi būs pieejami bez dalības maksas.

Pirmoreiz "Liepājas Mākslas foruma" pastāvēšanas laikā tiks īstenota sadarbība ar "Liepājas Leļļu teātri". Mazākie foruma apmeklētāji būs pirmie, kas savām acīm skatīs talantīgā režisora Ģirta Šoļa interpretāciju par Ērika Kestnera pasaules slaveno darbu "Mazais cilvēks" vizuāli krāšņā iestudējumā.

Festivāla noslēgumā belģu kameransambļa "Het Collectief" izpildījumā skanēs franču mūsdienu mūzikas grandi – komponisti Olivjē Mesiāns un Pjērs Bulēzs. Koncerta programmā iekļauts viens no nozīmīgākajiem divdesmitajā gadsimtā radītājiem darbiem — Olivjē Mesiāna (Olivier Messiaen) "Kvartets laika galam" (Quartet for the End of Time), bet kā prelūdija — viena no viņa ietekmīgākajiem studentiem, Pjēra Bulēza (Pierre Boulez), mūzika.

Stundu pirms "Het Collectief" un Latvijas Radio kora koncertiem "Lielā dzintara" 2. stāva galerijā notiks muzikologa Dāvja Enģeļa vadītas izzinošas sarunas/diskusijas par laikmetīgo mūziku.

Festivāla programma pieejama "Lielā dzintara" mājaslapā. Biļetes uz maksas pasākumiem pieejaamas "Biļešu paradīze" tīkla kasēs visā Latvijā un internetā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!