Aktualitātes
25.07.2018

Ceturtajā "Skaņai vajag mākslu" notikumā sadarbosies Intars Busulis un Madara Kvēpa

Komentē
0
Saglabā

2. augustā plkst. 18:00 fonda "Mākslai vajag telpu" Vasaras mājā atklās projekta "Skaņai vajag mākslu" ceturto izstādi – "Daina Riņķe "Mūsu māja"/Intars Busulis/Madara Kvēpa".

Gaidāmajā izstādē būs klausāms mūziķa Intara Busuļa skaņdarbs par Zuzānu kolekcijā esošo gleznotājas Dainas Riņķes darbu "Mūsu mājas", kas mākslas telpā atdzīvosies jaunās mākslinieces Madaras Kvēpas scenogrāfijā.

Daina Riņķe, darbojoties 20. gadsimta otrajā pusē, ir atstājusi vienu no savdabīgākajiem un aizraujošākajiem apkārtējās vides un ikdienas dzīves tēlojumiem. Riņķes reālisma skaistums slēpjas tā vienkāršībā. Viņa svin nomaļu lauku ainavu, zemes darbu un pilsētas dzīves momentus, tvertus caur sociālistiskā režīma ietvaram neierastu skatupunktu.

1987. gadā ir tapusi Dainas Riņķes glezna ar nosaukumu "Mūsu māja", kurā caur pītu grozu apjoma paveras skats uz liesmojošu pamali. Šajā, tāpat kā viņas pārējos darbos, triepiens kļūst par pašvērtību, rietošās saules izkrāsotās debesis un vagās ieklīdušos lopiņus iedzīvinot ar apskaužamu lakonismu un atbrīvotu precizitāti.

Arī darba dienas beigas ir svētki, ko caur savu dzīvības pilno, instrumentālo improvizāciju vēstī Intars Busulis. Gleznas iespaidā tapušajā skaņdarbā, mūziķa vokāls, līdzīgi kā otas triepieni, modelē atmosfēru, kas ir pilna dzīvesprieka un cilvēciskas klātbūtnes.

Sadarbojoties ar mākslinieci Madaru Kvēpu, Intars Busulis izspēlē etīdi par kartupeļu talku – sutīgu vēlas vasaras dienu uz smilšaina lauka, kad saulē apdegusi mugura un melns aiz naga. Tāpat kā Riņķe izceļ vietas piederību, gleznā tverto motīvu nosaucot par savām mājām, tā arī skaņdarba autors dalās sevis piedzīvotā notikumā, kad ģimenes talkas laikā viņa sievai sākušās dzemdības un pasaulē nākusi viena no viņu atvasēm.

Tieši ražīgums un kopābūšana, ko manifestē lauku darbi, ir pamatā Madaras Kvēpas veidotajai izstādes scenogrāfijai, kas līdzīga relikvārijam jeb brīnumu kabinetam (cabinet of curiosities). Tajā, etnogrāfiskām kolekcijām līdzīgā veidā, kārtojas virkne darbarīku un citu priekšmetu, kas vēstī par kartupeļu talku un pašu kartupeli kā īpašu latviskās izpausmes fenomenu. Dakšas, gumijnieki, kapļi, cimdi un grozi, kartupeļu baterijas barotās gaismas atblāzmā, gozējas gluži kā altāris – zemei, dzīvībai un pēctecībai.

Izstāde skatāma līdz 13. augustam un 9. augustā plkst. 18.00 vakarā MVT Vasaras mājā norisināsies māksliniecei Dainai Riņķei veltīta saruna ar izstādes mākslinieku dalību un to vadīs Glezniecības kolekcijas "Arsenāls" glabātāja Ilze Putniņa (LNMM).

Visos pasākumos ieeja bez maksas.

Trīs mēnešu garumā Kalnciema ielā 36/38 norisinās starpdisciplinārs mūzikas un vizuālās mākslas notikums "Skaņai vajag mākslu", kurā satiekas atzīti latviešu un ārzemju mūziķi un komponisti, lai transformētu vizuālo valodu mūzikā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!