"Bonija un Klaids"
 
Aktualitātes
19.07.2021

Cēsu mākslas festivālā būs skatāma Ditas Rietumas kino izlase

Komentē
0

Nākamo piektdien, 23. jūlijā plkst. 20.00 ar Rolanda Kalniņa filmu "Četri balti krekli" (1967) tiks atklāta festivāla "Cēsis 2021" kino programma, ko veidojusi kinoteorētiķe Dita Rietuma. Šogad tā veltīta 20. gadsimta 60. gadiem, atspoguļojot spilgtu ēru Latvijas un pasaules kino vēsturē. Filmas varēs skatīt Vidzemes koncertzālē "Cēsis".

"20. gadsimta 60. gadu izskaņa ir nozīmīgs, satraucošs laiks pasaules kino pieredzē, kad klajā nāca desmitiem pārsteidzošu, nereti modernisma estētikā veidotu filmu. Eiropā plauka autorkino, ko īpaši attīstīja Francijas jaunā viļņa un Itālijā strādājošie režisori. Šis ir laiks, kad radikāli mainījās ASV kino kultūra, – darbību beidza cenzūra jeb Heisa kodekss, kas fokusējās uz filmu tikumību, un ekrānu piepildīja šokējošas tēmas un elementi. Taču tās caurstrāvoja arī pārsteidzoša brīvības izjūta ne tikai filmu tematikā, bet arī estētikā. Arī Latvijā, par spīti tās atrautībai no pasaules kino strāvojumiem, radās Rolanda Kalniņa "Četri balti krekli" ­– izcila, modernisma estētikā veidota filma," stāsta festivāla kino programmas veidotāja Dita Rietuma.

23. jūlijā plkst. 20.00 tiks rādīta pirmā kino programmas filma – režisora Rolanda Kalniņa "Četri balti krekli" (1967), kas pasaules mēroga atzinību saņēma 50 gadus pēc filmas uzņemšanas, 2018. gadā nonākot Kannu starptautiskā kinofestivāla sadaļā "Kannu klasika". Tās sižetā sekojam telefonu montierim Cēzaram Kalniņam, kas no darba brīvajā laikā sacer dziesmas, muzicēdams kopā ar draugiem izveidotajā ansamblī. Tomēr, lai ansamblis nonāktu līdz publikai, jāiziet garš atļauju saņemšanas ceļš. Kultūras komisijas locekle Anita Sondore pavirši noklausās Cēzara dziesmas un nokritizē tās, bet vēlāk, pat gribēdama, vairs nevar apstādināt dažādu sabiedrisko apspriešanu dzirnakmeni, kuru pati iekustinājusi. Galvenajās lomās: Uldis Pūcītis, Līga Liepiņa, Dina Kuple, Pauls Butkēvičs.

30. jūlijā plkst. 20.00 festivāla apmeklētājiem būs iespēja vērot vēl vienu 1967. gada filmu – režisora Artura Penna "Bonija un Klaids", kas ieguvusi divas ASV Kinoakadēmijas balvas "Oskars". Jaunā oficiante Bonija Pārkere ilgojas pēc pārmaiņām garlaicīgajā dzīvē. Tāda izdevība viņai rodas, iepazīstoties ar šarmanto jaunekli Klaidu Berovu, kurš tikko iznācis no cietuma. Klaids ir nolēmis par katru cenu izrauties no Lielās depresijas radītā trūkuma. Abi iemīlas un pievēršas banku aplaupīšanai – apburošais un atjautīgais laupītāju pāris drīz kļūst slavens visā valstī. Galvenajās lomās: Feja Danaveja, Vorens Bītijs, Džīns Hekmens.

Savukārt 13. augustā plkst. 20.00 festivāla kino programmu noslēgs Mikelandželo Antonio 1966. gada filma "Fotopalielinājums", kas ieguvusi galveno balvu "Zelta palmas zars" Kannu kinofestivālā. Veiksmīgā Londonas modes fotogrāfa Tomasa greznā un nesarežģītā dzīve viņam pašam šķiet garlaicīga un bezjēdzīga. Reiz parkā viņš nejauši ar kameru fiksē kādu pāri – vecāku vīrieti un jaunu sievieti. Sieviete, pamanījusi ka Tomass viņu fotografē, par katru cenu vēlas atgūt negatīvus. Atdevis viņai neīsto filmiņu, Tomass attīsta īsto, cenšoties saprast sievietes lielo interesi par šīm bildēm. Arvien vairāk palielinot fotogrāfijas, pamazām atklājas, ka Tomass, iespējams, fiksējis slepkavību. Galvenajās lomās: Deivids Hemingss, Vanesa Redgreiva, Sāra Mailsa, Džeina Birkina.

Festivāla kino programmu būs iespēja apmeklēt vakcinētām vai Covid-19 pārslimojušām personām, pasākuma norises vietā uzrādot digitālo Covid-19 sertifikātu.

Cēsu Mākslas festivāls norisināsies līdz 15. augustam. Tā ietvaros ar septiņiem lielformāta latviešu mākslinieku jaundarbiem Cēsu Laikmetīgās mākslas centrā norisinās laikmetīgās mākslas izstāde "Pielidot tuvāk saulei. Mīti un rituāli". Raiskumkrogā skatāma SEB stipendijas glezniecībā 2020 laureātes Madaras Kvēpas izstāde "Vesels". 31. jūlijā Cēsu Svētā Jāņa baznīcā klausītāji aicināti uz koncertu "Debespulkstens", savukārt festivāla noslēgumā 14. augustā Cēsu pils parka estrādē izskanēs Riharda Vāgnera operas "Valkīra" trešais cēliens. Festivāla ietvaros interesenti aicināti arī uz teātra izrāžu ciklu "Grand Prix".

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!