Publicitātes foto.
 
Aktualitātes
02.02.2024

Čehova teātris aicina uz diskusiju par "neērtajiem latviešiem"

Komentē
0

Turpinot diskusiju ciklu "Bez punkta uz i", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris aicina uz sarunu "Savējie un svešie – no "Skatuves" dēļiem līdz mūsdienu Latvijai" par identitāti un kultūras traumu, par kreisajiem latviešiem vēstures lapu marginālijās un par aktrises Marijas Leiko tēlu.

Saruna papildina Lauras Grozas režisēto izrādi ""Skatuve" Ugunī", kuras pirmizrāde teātrī notiks 3. februārī. Izrādes dramaturģijas pamatā ir notikumi 1937. un 1938. gadā, kad PSRS Lielā terora laikā īstenoja " nacionālās operācijas", tai skaitā “latviešu operāciju”. Vēstures dati vēsta, ka šajās operācijās tika arestēti vairāk nekā 22 tūkstoši latviešu, no tiem gandrīz 17 tūkstošiem piespriests nāves sods – nošaušana. Viņu vidū bija arī Maskavas latviešu teātra "Skatuve" trupa, kurā spēlēja Eiropā atzītā teātra un mēmā kino aktrise Marija Leiko. 1938. gada 3. februārī NKVD Leiko un citus "Skatuves" latviešu aktierus nošāva Piemaskavas Butovas poligonā.

5. februārī izrādei sekos diskusija, kurā iestudējuma izvirzītie jautājumi tiks skatīti mūsdienu kontekstā. "Kas bija šie cilvēki, kurus šodien saucam par " neērtajiem latviešiem" – cilvēki, kuri bija izvēlējušies dzīvi Padomju Savienībā un kurus mēs šodien Latvijā pieminam, decembra pirmajā svētdienā izkarot sēru karogus, bet ar grūtībām saprotam viņu izvēles laikā, kad pastāvēja neatkarīga un nacionāla Latvijas valsts? Vai mūsdienu Latvijā mēs spējam identificēties ar šiem cilvēkiem un izprast viņu izvēles mūsu kopīgajā pagātnē? Vai arī spējam viņus pieminēt tikai tāpēc, ka totalitārā režīma pāridarījumi mums šķiet pārlieku liels sods par kolaboracionismu ar padomju varu?" vaicā diskusijas rīkotāji.

Diskusijā piedalīsies lugas ""Skatuve" Ugunī" autors dramaturgs Artūrs Dīcis, kinozinātniece Elīna Reitere, filozofs un psihologs Vents Sīlis, vēsturniece Vita Zelče, socioloģe Inta Mieriņa un vēstures un sociālo zinātņu pasniedzēja Jeļena Matjakubova. Diskusiju vadīs publiciste, Žaņa Lipkes memoriāla direktore Lolita Tomsone.

"Šobrīd Latvijā mēs ar entuziasmu šķirojam kultūru un tautību, kamēr mums būtu jābūt vienotiem, nezaudējot veselo saprātu un nevairojot savstarpējo naidu. Čehova teātris pārstāv tās vērtības, ko pārstāv Eiropā, mēs nosodām Krievijas agresiju un nežēlīgo karadarbību, bet vienlaikus aizstāvam krievu cilvēkus un viņu kultūru šeit Latvijā – tos, kas ir lojāli šai valstij, kas skaidri pauž savu nostāju," uzsver teātris.

Diskusiju cikla "Bez punkta uz i" mērķis ir vienot mākslu un zinātni, iesaistot plašu un daudzveidīgu publiku atklātā, cieņpilnā un kompetentā sarunā par Latvijas sabiedrībai būtiskiem jautājumiem.


Diskusija būs skatāma LSM portāla tiešraidē un Mihaila Čehova Facebook.lv lapā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!