Aktualitātes
16.08.2022

No spīdzināšanas līdz mīlas dziesmām: "Homo Novus" izziņo pilno programmu

Komentē
0

Starptautiskā jaunā teātra festivāla "Homo Novus" ietvaros šogad, no 2. līdz 11. septembrim, Rīgā un reģionos paredzētas 16 latviešu un starptautisku mākslinieku komandu radītas izrādes, kā arī atsevišķa jauno kuratoru-pusaudžu veidota programma "Apvērsums". Festivāla centrā – bijušajā "Casino Latvija", Kaļķu ielā 24 – iecerētas dažādas meistarklases, darbnīcas un citi notikumi bez maksas. Jau iepriekš ziņots, ka festivāls šogad būs veltīts tumsas tēmai un cilvēku spējai attīstīt iekšēju redzēšanu.

Savā 27. pastāvēšanas gadā Starptautiskais jaunā teātra festivāls "Homo Novus" aicina skatītājus mirkli uzkavēties tumsā, lai, pieradinot acis pie nakts, sāktu skaidri saskatīt tagadnē notiekošo. "Pēdējie gadi līdz ar pandēmiju un karu šķiet aprijuši un izdzēsuši visu gaismu. Festivāla programma neizglābs pasauli, taču mēs varam piedāvāt drošu vietu, kur uz brīdi apstāties un iztēloties jaunu ceļu, pa kuru doties pretī dzīves piepildītai realitātei," stāsta festivāla radošā direktore Beka Bergere.

Īsta, fiziska tumsa skatītāju apņems "WAUHAUS" (FI) izrādē "Zibdeja" un Lilianas Šteineres (AU) "Sirēnas dejā", savukārt Kjāra Bersani (IT) savā izrādē "Dzīvnieks" mūs ieaicinās savā iekšējā pasaulē. Jānis Balodis (LV) un Noels Kano (AR/NL) izrādē "Brieža pēdējā nakts" stāstīs par mežiem, kas pilni ar cilvēkiem un vēl cilvēciskākiem gariem, kas tajos mīt. Īpašs notikums būs "Back to Back Theatre" (AUS) filma "Ēna", kura tikai pāris nedēļas iepriekš būs piedzīvojusi pirmizrādi Skotijā. Pēdējās desmitgades laikā "Back to Back Theatre" saņēmis gandrīz 20 nacionālos un starptautiskos apbalvojumus.

Šobrīd trimdā Polijā dzīvojošais baltkrievu aktieris Igors Šugaļevs ar mākslinieku Sergeju Šabohinu kopīgi veidotajā izrādē "375 0908 2334. Ķermenis, kuram zvanāt, pašlaik nav pieejams" pakļaus savu ķermeni cietumos izplatītai spīdzināšanas metodei, lai dalītos savā pieredzē un aktīvista skatījumā uz Baltkrievijā notiekošajiem protestiem. Savukārt lietuviešu māksliniece Agniete Lisičkinaite, "BE COMPANY" (LT) savā izrādē "Hands up" centīsies izzināt, kas patiesībā atšķir padošanos no ziedošanās un samierināšanos no pretošanās.

Šī gada festivālā centrāla vieta tiks atvēlēta sadarbībai – dodot citiem māksliniekiem vietu un iespēju rīkoties pašiem pēc saviem ieskatiem. Kote Haņa Suņiga (CH, DE) ar latviešu māksliniecēm Klintu Šintu, Antu Poli un Martu Rubeni turpinās pagājušogad iesākto projektu "GuČi Fabrika" – ilglaicīgu performatīvu meklējumu mākslā, kas aicina padomāt par lietu reālo vērtību, izmaksām un masveida ražošanas darba apstākļiem. Savukārt ikviens, kurš nespēj no sava prāta izdzīt uzmācīgu mīlas dziesmu, būs laipni aicināts to ierakstīt "Action Hero" (GB) ceļojošajā ierakstu studijā, piedaloties viņu darbā "Ak, Eiropa". Biedrības "Sansusī" (LV) izrāde "Savādi cilvēki stāv ļoti savādi" būs spilgts notikums bērniem koncertšova formā, kurā apvienojas analogo sintezatoru skanējums ar operas balsi un kino projekcijām. To veidos Platona Buravicka vokālais cikls baritonam un analogajiem sintezatoriem, kura pamatā ir Daniila Harmsa dzeja bērniem (Kārļa Vērdiņa atdzejojumā).

Brēmenes izrāžu nams "Schwankhalle" pārceļas uz Rīgu, lai iepazīstinātu ar astoņām 15 minūšu garām izrādēm, kurās piedalās viens mākslinieks un viens skatītājs. Publika varēs sastapt pareģi, Brazīlijas baile funk pasniedzēju, urbānās dejas mākslinieku, cilvēkveidīgu mākslīgo intelektu u.c. Amerikāņu mākslinieks Perel izrādē "Kuram tas rūp?! " atklās savu ķermeni publikai, lai ar aktīvu skatītāju līdzdalību noskaidrotu, kā pieņemt savu ievainojamību, kā panākt, lai sabiedrība apzinātos ikviena cilvēka neaizsargātību un kā tas var veicināt sociālas pārmaiņas. Džaha Kū (KR) izrāde "Lallināt un trallināt" veidota kā politisks un personisks DJ-sets par lingvistiskā imperiālisma ietekmi viņa dzimtajā zemē un daudzviet citur pasaulē, uzskatāmi parādot, kā līdz ar valodas noliegšanu tiek veicināta arī identitātes, minoritātes, iedzīvotāju un iedzīvotāju grupas izzušana. 

Visbeidzot, pirmo reizi festivāla vēsturē daļu no "Homo Novus" programmas patstāvīgi veidos 10 pusaudži no Latvijas un Norvēģijas. Jaunie kuratori – Alberts Roze, Annija Stranda Molstere, Estere Dimitere, Heda Osmo Rode, Ikars Graždanovičs, Karu Treij, Margita Ade, Nikolajs Fursets Rašfelds, Samuels Ozoliņš, Zahida Kardu – strādā pie divu vērienīgu starptautisku skatuves mākslas festivālu programmu veidošanas – "Apvērsums" festivālā "Homo Novus" 2022. gada septembrī Rīgā un "Rosendal Shake Down" 2023. gada aprīlī Tronheimā. "Apvērsums" notikumi būs bez maksas.

"Homo Novus" un Latvijas Laikmetīgā mākslas centra festivāls "Survival Kit" šogad apvienojas kopīgos svētkos un stiprina sadarbību, ielūdzot apmeklētājus uz neaizmirstamu izrāžu, mākslas un mūzikas nakti 3. septembrī "Baltās nakts" laikā Vecrīgā, vispirms aicinot uz festivāla "Homo Novus" atklāšanas izrādēm brīnumaini ekscentriskajā festivāla centrā Kaļķu ielā 24, un pēc tam dodoties rituālā gājienā cauri Vecrīgai uz Pils ielu 23, lai turpinātu nakti dejojošu cilvēku jūrā majestātiskajās "Survival Kit" izstāžu telpās.

Pilna festivāla programma un biļetes uz izrādēm, kā arī informācija par vides pieejamību un izrāžu specifiku ir publicēta festivāla mājaslapā https://homonovus.lv/. Gaidāmie notikumi, tostarp "Homo Novus naktis" – dažādu mākslinieku rīkoti vakara pasākumi, tiks izziņoti pēc 20. augusta. Festivāla centrā (Kaļķu iela 24, Rīga) notiekošās izrādes, balles un ballītes skatītājiem būs pieejamas bez maksas. Strādās arī bārs un ukraiņu virtuve "Borščs – garšīgi pie ukrainietēm", kurā projekta "Magic Carpets" ietvaros norisināsies īpaši stāstu un sarunu vakari.

Festivāla vizuālo tēlu šogad veidojuši no Ukrainas atbraukušie bērni zīmējumu darbnīcā sadarbībā ar vietējo jauniešu organizācijām "Karton" un "Young Folks".

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!