Foto: Pexels.com.
 
Aktualitātes
30.11.2023

Latvija ratificē Stambulas konvenciju

Komentē
0

Ceturtdien, 30. novembrī, Saeima otrajā un galīgajā lasījumā atbalstījusi Stambulas konvencijas jeb Eiropas Padomes Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošanu un novēršanu ratificēšanu. 

Līdzīgi kā pirmajā kārtā 51 deputāts balsoja "par", 2 "pret", bet neviens neatturējās. 

"Šodien Latvijā no tiesas varam svinēt patiesās ģimenes vērtības – savstarpējo cieņu, līdztiesību, nevardarbību un rūpes citam par citu – vērtības, kurās ir balstīta Stambulas konvencija!" feisbukā raksta centrs "Marta", kas sniedz atbalstu vardarbībā cietušām sievietēm un ilgstoši iestājies par Stambulas konvencijas ratificēšanu.

Konvencijas mērķi ir aizsargāt sievietes, bērnus un ģimenes no vardarbības un novērst vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē, sodīt par to, kā arī sekmēt jebkādas vardarbības pret sievietēm izskaušanu un veicināt sieviešu un vīriešu faktisku līdztiesību. Latvijā konvencija ratificēta ar atrunu, ka tās īstenošanā Latvija piemēros Satversmē ietvertās vērtības, principus un normas. 

Konvencija prasa dalībvalstīm izstrādāt saskaņotu politiku vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē jautājumos. Valsts institūcijām jāveic starpinstitucionāla sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām, pilsonisko sabiedrību un plašsaziņas līdzekļiem. Konvencija aicina iesaistīties visas kompetentās valsts iestādes un dienestus, lai pret vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē varētu vērsties koordinētā veidā, izstrādājot sadarbību regulējošus noteikumus. Tāpat konvencijā uzsvērta nepieciešamība apkopot statistikas datus par gadījumiem, kad ģimenē konstatēta vardarbība.

Kā uzsver Labklājības ministrija, konvencijā ir arī normas, kas jau izriet no citiem normatīvajiem aktiem un neuzliek Latvijai papildu pienākumus. Piemēram, konvencijā ir ietverta nediskriminācijas klauzula, kas ir standarta pants daudzos nacionālajos un starptautiskajos tiesību aktos. Arī Latvijas Satversmē noteikts, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā un ka cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas.

Tāpat ministrija uzsver, ka, ņemot vērā konvencijā iekļautās prasības, ir būtiski veikt arī pasākumus ar mērķi informēt sabiedrību par vardarbības problemātiku un iespējām saņemt palīdzību, kā arī izglītot speciālistus.

"Konvencijas mērķis ir samazināt vardarbības ģimenē un vardarbības pret sievietēm un bērniem izplatību, un tas savukārt ļaus samazināt arī vardarbības radīto seku negatīvo ietekmi gan uz pašiem cietušajiem, gan sabiedrību kopumā. Vienlaikus būs mazāk cilvēku, kas vardarbības seku dēļ vairs nevar pilnvērtīgi iesaistīties darba tirgū un sniegt ieguldījumu tautsaimniecībā," norāda ministrija.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!