Publicitātes attēls.
 
Aktualitātes
21.02.2024

"Skaņu mežā" uzstāsies eksperimentālās elektronikas duets "Autechre"

Komentē
0

Kultūras ēkā "Hanzas Perons" 4. un 5. oktobrī notiks eksperimentālās mūzikas festivāls "Skaņu mežs 2024", un tā pirmā vakara galvenie viesi būs elektroniskās mūzikas duets "Autechre". 

Medijs Mixmag duetu "Autechre" nodēvējis par "neaprakstāmi ietekmīgu" un "Resident Advisor" – par "ikonisku", savukārt "Fact Magazine" apgalvo, ka "Autechre" radījuši dažus no visu laiku nozīmīgākajiem elektroniskās mūzikas ierakstiem. Visbeidzot, mūzikas kritikas portāls "Pitchfork" projekta kulturālo nozīmi rezumē sekojoši: "Viņi nostiprinājuši savu reputāciju, sadalot publiku tajos, kas elektroniskajā mūzikā vien iemērcē pēdas, un tajos, kas par to interesējas padziļināti."

"Autechre" pirmsākumi meklējami reivu vilnī, kas 1990. gados pārņēma Eiropu. Elektroniskā deju mūzika, kas pie ierobežotām tehnoloģiskām iespējām attīstījās 1980./1990.gadu mijā un riskēja ieslīgt vienveidīgā house mūzikā, guva jaunu izrāvienu caur izdevniecību "Warp Records" Šefīldā, Anglijā. "Tā atrada potenciālu māksliniekos, kas uztvēra laikmeta atsvešinātās noskaņas un strauji nākošo tehnoloģisko attīstību, un spēja uz indie mūzikas, reivu un postindustriālā estētiskā fona radīt novatorisku deju mūziku, kurā, cita starpā, apvienojās asimetriski un lauzti ritmi un Braiena Īno iedvesmots minimālisms. Šai izteiksmei pat tika piešķirts žanra nosaukums – IDM jeb inteliģentā deju mūzika. "Autechre" nozīmi nav iespējams pārspīlēt – to par iedvesmas avotu nosaukusi pat rokgrupa "Radiohead"; dueta nosaukums ir vienlīdzīgs ar IDM un šī perioda skaņu, tajā pašā laika duets vairākkārt paudis neapmierinātību ar šo jēdzienu, apgalvojot, ka tas ir pārlieku augstprātīgs un savā ziņā amerikānisks," stāsta rīkotāji.

"Autechre" ir vairāki posmi, kuros nereti saplūdušas dažādas stilistikas – šie posmi ir savstarpēji visai atšķirīgi; nereti pat gadās, ka dueta cienītāji augstu vērtējot vienu tā daiļrades posmu, ir vēsāk noskaņoti pret kādu citu. Kā raksta medijs "FACT Magazine": "Autechre vienmēr ir bijis viens no viedokļus polarizējošākajiem projektiem elektroniskajā mūzikā, būdams tāds pat saviem faniem." Pirmais dueta posms, ko iezīmē pazīstamie albumi "Amber" un "Incunabula", ir ambienti-ritmisks, taču 1994.gada albums "Anti EP" ieveda grupu izteiktā deju mūzikas teritorijā. 1990. gadu otrā puse nāca ar estētisku lūzumu un tādu hrestomātisku elektroniskās mūzikas albumu kā "Tri Repetae", kurā dzirdami minimāli, salti un arvien sarežģītāki ritmi, kā arī sadarbību ar britu videomākslinieku Krisu Kaningemu (Chris Cunningham), kas veidojis zināmākos "Autechre" un "Aphex Twin" videoklipus. Pēc tūkstošgades mijas tapušie ieraksti "Confield", "Draft 7.30" un "Untilted" pārstāv dueta skaniski izaicinošāko posmu ar jo lielākā mērā dekonstruētiem un lauztiem ritmiem, neskaitāmiem savstarpēji kontrastējošu skaņu slāņiem un atturīgām melodijām, kuru apstrāde pieskaitāma avangarda elektronikas labākajiem paraugiem.

Četras stundas garo albumu "elseq 1-5" duets popualrizēja arī festivālā "Skaņu mežs 2016" savas tūres ietvaros. Tam sekoja digitālā koncertierakstu kolekcija "AE_LIVE", negaidīti melodiskie ieraksti "SIGN" un "PLUS", senāku albumu pārizdevumi, kā arī darbu apkopojums "NTS Sessions", kas sākotnēji radīts interneta radiostacijai ar tādu pašu nosaukumu. Šo periodu iezīmēja pozitīvu kritiķu atsauksmju daudzums ("Pitchfork" vērtējumi robežās no 8.1 līdz 9) un atjaunots publicitātes pieaugums - savdabīgs brīdis eksperimentālās mūzikas attiecībās ar plašu publiku bija 2020. gada  oktobris, kad intervija ar "Autechre" parādījās izdevuma "The New York Times" priekšlapā. Intervijā dueta mūzika tikusi raksturota kā "aktuālāka nekā paši mūziķi apzinās". Mūziķi pēdējo gadu laikā uzstājušies tādos festivālos kā "Rewire" un "Unsound". Biļetes uz "Autechre" pērnā gada koncertu Lisabonā tikušas izpārdotas nepilnas nedēļas laikā. 

Kā allaž, "Autechre" savu priekšnesumu sniegs pilnīgā tumsā – publikai tiek lūgts priekšnesuma laikā neizgaismot telpu ar telefonu ekrāniem. 

Jau pērn tika izziņots, ka "Skaņu mežā 2024" uzstāsies vēsturiski nozīmīgā trokšņu mūzikas grupa "Smegma", taču šis priekšnesums ir ticis atcelts, jo janvārī mūžībā aizgāja tās atslēgas dalībnieks Eiss Farens Fords (Ace Farren Ford). 

Biļetes nopērkamas "Biļešu servisa" vietnē

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Ko iesakām šodien?
Ko iesakām šodien?
Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!