Aktualitātes
26.04.2023

Signe Baumane saņem balvu par izcilu ieguldījumu animācijā

Komentē
0

Šodien, 26. aprīlī, animācijas filmu režisore Signe Baumane Štutgartes Starptautiskajā animācijas filmu festivālā Vācijā saņems festivāla īpašo balvu "Honorary Trickstar" par izcilu radošo un māksliniecisko sniegumu animācijā. Kā norāda festivāls, Signe ir viena no svarīgākajām sievietēm animācijas industrijā. 

“Signes Baumanes filmas ataino cilvēka dvēseles neizmērāmos dziļumus, un ar neparastu animāciju režisorei izdodas savus stāstus pārvērst universālos un visiem saprotamos vēstījumos. Signe ir neticami redzīgs vērotājs – pašas dzīve un līdzcilvēki ir viņas refleksijas avots, un kā neviens cits viņa prot šos vērojumus un pārdomas nodot skatītājiem. Rezultātā pēc Signes Baumanes filmas noskatīšanās skatītājs atstāj kinoteātri ne vien gudrāks un ar jaunām zināšanām, bet arī vairāk iepazinis pats sevi," festivāla mājaslapā raksta Annegrēta Rihtere, Vācijas Animācijas asociācijas vadītāja.

1982. gadā dibinātais Štutgartes Starptautiskais animācijas filmu festivāls ir viens no svarīgākajiem animācijas nozares notikumiem. Katru gadu to apmeklē ap 100 000 industrijas profesionāļu un viesu no visas pasaules, tas piedāvā rūpīgi atlasītu augstas kvalitātes programmu un kalpo kā tikšanās platforma filmu veidotājiem, izplatītājiem un izrādītājiem.

“Saņemt šo balvu ir liels prieks un pagodinājums," atzīst Signe Baumane. “Balva tiek piešķirta par "iedvesmojošu darbu", un nācās padomāt, ko tas man varētu nozīmēt. Manuprāt, korporatīvo filmu pasaulē mums, neatkarīgajiem māksliniekiem, ir misija – sniegt individuāla cilvēka vienreizēju redzējumu filmā, kas runā cilvēka balsī par cilvēka pieredzi. Ko nozīmē būt dzīvam? Kāda ir sajūta būt sievietei? Savās filmās es pētu šos jautājumus. Ja mans darbs iedvesmo citus animatorus meklēt savu ceļu, tas mani dara patiesi laimīgu un daudz mazāk vientuļu."


Īpaši izceļot Signes Baumanes nozīmīgo un iedvesmojošo darbu, Štutgartes festivāla programmā iekļauta režisores filmu izlase – virkne agrīno īsfilmu un arī abas režisores veidotās pilnmetrāžas animācijas filmas pieaugušajiem "Akmeņi manās kabatās" (2014) un "Mans laulību projekts" (2022). Abas filmas tapušas sadarbībā ar "Studiju Lokomotīve", ar Nacionālā Kino centra atbalstu.


“Latviešu režisore un māksliniece Signe Baumane ir īpašs starptautiska mēroga talants pasaules animācijas telpā. Režisores filmu stils – autores feministiskais skatījums, prasme stāstīt ļoti personiskus stāstus, ierakstot tos plašākās Latvijas vēstures dimensijās, ir tās kvalitātes, kas ļauj Signi Baumani uzskatīt par nozīmīgu filmu autori, unikālu balsi animācijas filmu ainavā. Baumanes filmu retrospekcija un apbalvojums Štutgartes festivālā ir būtisks novērtējums sasniegtajam," norāda Dita Rietuma, Nacionālā kino centra vadītāja.

Signes Baumanes jaunākā pilnmetrāžas filma "Mans laulību projekts", kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja prestižajā Traibekas filmu festivālā Ņujorkā, līdz šim izrādīta 75 festivālu programmās visā pasaulē un saņēmusi jau 14 balvas, tostarp žūrijas īpašo atzinību prestižajā Ansī festivālā Francijā. Filma atzīta par labāko animācijas pilnmetrāžu Viborgas festivālā Dānijā, Traionas filmu festivālā ASV, Friedrihštates animācijas festivālā Norvēģijā un saņēmusi vēl virkni balvu dažādās kategorijās Rumānijā, Japānā, Dienvidkorejā, Ēģiptē un citur. "Mans laulību projekts" kļuva arī par vienu no piecām 2022. gada filmām visas Eiropas konkurencē, iekļūstot nomināciju sarakstā prestižajai Eiropas Kinoakadēmijas balvai kategorijā "Labākā animācijas filma". Latvijā filma "Mans laulību projekts" Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" ceremonijā tika atzīta par 2022. gada labāko animācijas filmu, pati Signe Baumane saņēma balvas kā labākā animācijas filmas režisore un labākā animācijas filmas māksliniece.

Arī režisores iepriekšējā pilnmetrāžas animācijas filma "Akmeņi manās kabatās" plaši ceļoja pa pasauli, tika iekļauta 139 pasaules festivālu programmās un saņēma kopsummā 14 balvas, tostarp arī trīs "Lielos Kristapus";  filma tika izvirzīta kā Latvijas pieteikums ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars".

Signe Baumane ir animācijas filmu režisore, māksliniece, scenāriste, spilgta autorkino pārstāve. XX gs. 80. gados studējusi filozofiju Maskavā, 1989. gadā kļuvusi par animatori filmu studijā "Dauka", 1991. gadā debitējusi kā animācijas režisore ar divas minūtes garu filmiņu "Ragana un govs". 1996. gadā pārcēlusies uz ASV, dzīvo un strādā Ņujorkā. Tur vispirms darbojusies animācijas režisora Bila Plimptona studijā, 1998. gadā sākusi patstāvīgu darbu ar filmu "Love Story", kas uzreiz izpelnījās vairāku festivālu atzinību. Pasaules ievērību iekarojušas arī nākamās Signes Baumanes īsfilmas – asprātīgi, izaicinoši un provocējoši, bet personiski stāsti. 2005. gada maijā Signe Baumane kļuvusi par ASV Kinoakadēmijas biedri.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!