Kadrs no filmas.
 
Aktualitātes
04.03.2024

Pirmizrādi piedzīvos Ivara Zviedra dokumentālā īsfilma "Kaprači"

Komentē
0

Starptautiskā dokumentālā kino festivāla "ArtDocFest/Riga" konkursa programmas "Baltic Focus" laikā 5. martā kinoteātrī "Splendid Palace" pirmo reizi tiks rādīta Ivara Zviedra filma "Kaprači" (2023). 

Filma "Kaprači" tika nominēta Nacionālajai kino balvai "Lielais Kristaps" kā viena no labākajām dokumentālajām īsfilmām. Tajā komponista Krista Auznieka mūzika mijiedarbojas ar vērojošas kameras  filmējumu, radot kino eseju par kapračiem un kapu kultūru Latvijas kapsētās.

"Ceļiniek, apstājies un apskaties;
Tas es biju, kas tu esi.
Kas es esmu, tas tu būsi."

"Kaprači gatavo mūža mājas mums visiem. Viņi dara savu darbu, stāvot pāri cilvēkiem, kad viņi ir sērās, un kapraču rokas ir pēdējās, kas pieskaras kapa dvielim, apglabājot mirušo pusotru metru zem zemes," stāsta veidotāji.

Latvijā kapu rakšanas un kapsētu tradīcijas ir gadsimtiem senas un nemainīgas, „septiņas pēdas zem zemes", lāpsta un četri dēļi ir mūžam seni kaprača sabiedrotie. Līdzīgi citām senām profesijām, kaprači savas zināšanas un prasmes ir mantojuši vairākās paaudzēs, amats ceļo no tēviem uz dēliem un no vecākiem kolēģiem uz jaunākiem. Šī profesija ir tikpat mūžīga kā nāve.

Filma "Kaprači" iekļauta festivāla "ArtDocFest Riga" seansā 5. martā plkst. 20.30 kinoteātra "Splendid Palace" Mazajā zālē. Pirms filmas paredzēts tematisks priekšlasījums, bet pēc tās – skatītāju saruna ar režisoru. 

Radošo komandu veido režisors un operators Ivars Zviedris, komponists Krists Auznieks, montāžas režisors Haralds Ozols, skaņu režisors Ģirts Bišs, animācijas studija "Shade", studija "Dokumentālists" un Emma Daniela Grāpe. 

Režisors un operators Ivars Zviedris ir viens no pēdējā laika titulētākajiem dokumentālā kino autoriem Latvijā, ar "Lielā Kristapa" balvām un nominācijām atzīmētas viņa filmas "Bahs pret Covid" (2022), "Uz neredzīti, Brasa!" (2021), "Valkātājs" (2020), "Rezidenti" (2017), "Dokumentālists" (2012), "Bēgums" (2009). 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Ko iesakām šodien?
Ko iesakām šodien?
Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!