Foto: Anna Andersone
 
Aktualitātes
24.04.2019

"Orbīta" saņēmusi prestižo Kurjohina balvu

Komentē
0
Saglabā

Mākslinieku apvienības "Orbīta" izstāde "No kā rodas dzeja?" saņēmusi Sergeja Kurjohina vārdā nosaukto balvu kategorijā "Labākais mediju objekts".

Šī gada 21. aprīlī Sanktpēterburgā, Krievijā, notika Sergeja Kurjohina balvas pasniegšanas ceremonija – ikgadējs pasākums, kas izvērtē iepriekšējā gada notikumus laikmetīgajā mākslā. Latvijas mākslinieku grupa "Orbīta" saņēmusi multimediju kategorijas balvu, kas apvienībai piešķirta par izstādi "No kā rodas dzeja?" (2018, Rīga, peldošā mākslas galerija "Noass"). Kā Kurjohina centra mājaslapā norāda pasākuma organizatori, viena no pamanāmākajām šī gada mākslinieku-nominantu interesēm bijusi mijiedarbība ar mākslīgo intelektu un mašīnām – daudzos mākslas darbos iztirzātas autorības un mākslas darbu radīšanas problēmas.

Šī ir pirmā reize, kad kāds no Latvijas māksliniekiem iegūst Kurjohina balvu. Šī prēmija ir viens no būtiskākajiem Krievijas kultūras notikumiem, cieši saistīta ar mākslas tendencēm globālā mērogā – balva tiek pasniegta dažādu valstu māksliniekiem, kuratoriem, rakstniekiem un žurnālistiem, kas savos darbos attīsta revolucionāras idejas laikmetīgajā mākslā. Šis konkurss atbalsta jaunu formu meklējumus, mākslu mijiedarbību, provokācijas, orientāciju uz performanci, improvizāciju un rezultāta neparedzamību. Balva tiek pasniegta kopš 2009. gada, un tā nosaukta mūziķa, komponista un mākslinieka-eksperimentatora Sergeja Kurjohina (1954–1996) vārdā.

Mediju mākslas pētniece, pasniedzēja un kuratore Natālija Fjodorova, kurai bija uzticēts Pēterburgā kāpt uz skatuves un saņemt balvu Rīgas mākslinieku vārdā, apbalvošanas ceremonijā sacīja: ""Orbīta" Kurjohina balvai bijusi nominēti ne reizi vien, un balvas piešķiršana viņiem man šķiet pelnīta un īstajā laikā. Šis novērtējums iezīmē arī jauna veida izpratni par teksta mākslu laikmetīgās mākslas kontekstā, un tas man kā teksta mākslas pētniecei ir ārkārtīgi patīkami." 

"Orbītas" mākslinieks Artūrs Punte norāda uz vēsturiskajām paralēlēm – tagad no Pēterburgas uz Rīgu ceļos Kurjohina balva, bet savulaik Sergejs Kurjohins pats no Pēterburgas uz Rīgu devies smelties vērtīgu māksliniecisko pieredzi. "Krievijas mūziķis un mākslinieks Vladislavs Makarovs savās atmiņās "Jaunā Krievijas džeza atonālais sindroms" 2004. gadā rakstīja par Kurjohina ciemošanos Latvijā pie grupas "Atonālais sindroms" – tolaik, 20. gadsimta 80. gados, mūziķi veikuši kopīgus ierakstus un Sergejs Rīgā iedvesmojies savam muzikālajam projektam "Pop Mehanika"," teic Punte.      

Pēterburgā arī skatāma ikgadējā Kurjohina balvas nominantu darbu izstāde – līdz 18. maijam videoformātā izstādīts ieskats "Orbītas" izstādē "No kā rodas dzeja?".

Tikmēr Rīgā, Nacionālajā mākslas muzejā, līdz 9. jūnijam šie paši darbi skatāmi klātienē – Purvīša balvas kandidātu izstādē ("No kā rodas dzeja?" šogad tika nominēta arī Purvīša balvai). Jāpiebilst, ka Kurjohina balvai "Orbīta" nominēta jau otro reizi – pirmā nominācija bija par 2012. gada instalāciju "Radiosiena", kas arī togad tika nominēta Purvīša balvai. 

"Orbīta" ir mākslinieku-dzejnieku apvienība no Rīgas, bet Latvijas un starptautiskajā kultūras dzīvē tā piedalās kopš 1999. gada. Orbītas dalībnieki: Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs, Aleksandrs Zapoļs.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!