Aktualitātes
03.07.2020

Nacionālais simfoniskais orķestris pauž atbalstu koncertzālei Kronvalda parkā

Komentē
0
Saglabā

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris publiskojis atbalsta vēstuli valdības lēmumam Nacionālās koncertzāles projektu attīstīt Kronvalda parkā, kādreizējā Pasaules tirdzniecības centra vietā Elizabetes ielā 2. 

Līdzās Nacionālā simfoniskā orķestra direktorei Indrai Lūkinai un galvenajam diriģentam Andrim Pogam vēstuli parakstījuši arī Valsts Akadēmiskā kora "Latvija" valdes loceklis Māris Ošlejs un galvenais diriģents Māris Sirmais, LR3 "Klasika" direktore Gunda Vaivode žurnāla "Mūzikas Saule" galvenais redaktors Orests Silabriedis, kā arī komponisti Arturs Maskats, Gundega Šmite un Linda Leimane.

Kā raksta LNSO pārstāvji, jauna koncertzāle dos iespēju piemērotos akustiskos apstākļos atskaņot visdažādākā formāta simfonisko, vokālo, vokālsimfonisko un kamermūziku — mūzikai beidzot būs sava telpa un savas mājas. Tā būs LNSO mājvieta, te regulāri muzicēs Latvijas kolektīvi, un tā būs vieta ārvalstu orķestru un citu mūziķu vienību kvalitatīviem vieskoncertiem valsts galvaspilsētā.

"Mūziķi Rīgā sen pelnījuši vietu, kur piemērotos darba apstākļos gatavoties koncertiem, slīpēt meistarību un koncertēt, domājot nevis par sadzīves lietām, piemēram, par telpu kritisko stāvokli, bet tikai par būtisko — par mūziku.

Tikpat svarīgas ir publikas tiesības Latvijas mūziķu kvalitatīvos koncertus Rīgā klausīties augstākās kvalitātes standartiem atbilstošos apstākļos," teikts LNSO atbalsta vēstulē.

Kā uzsver orķestra pārstāvji, sabiedrības pieprasījums pēc klasiskās un starpžanru mūzikas koncertiem pēdējos gados arvien pieaug. Komentāros izskanējušie apgalvojumi par pustukšu Lielo ģildi un koncertiem dažas reizes mēnesī neatbilst reālajai situācijai.

"Mūsu klausītāji ir erudīti, viņi klausās koncertus arī citzemju namos un zina, kāds telpas apjoms un kādas būvkvalitātes nepieciešamas, lai klasiskā mūzika skanētu pilnvērtīgi," teikts LNSO vēstulē.

Savukārt par koncertzāles atrašanās vietu LNSO pārstāvji raksta: "Latvijas situācija vēsturiski ir tāda, ka nozīmīgas kultūras būves atrodas pilsētas centrā. Tās ir kājām ejamā attālumā no tūristu uzturēšanās pamatpunktiem un ērti sasniedzamas arī galvaspilsētas iedzīvotājiem un viesiem no citiem Latvijas novadiem."

Kā vienu no būtiskākajiem aspektiem Elizabetes ielas 2 projektā LNSO pārstāvji min valsts zemes pieejamību: "Visi koncertzālei potenciāli derīgie zemes gabali, kas pieder pašvaldībai vai privātpersonām, līdz šim nav guvuši tālāku risinājumu. Tāda ir reālā situācija — valsts var pildīt sen pieņemto lēmumu par koncertzāles celtniecību tikai uz pašai valstij piederošas zemes."

LNSO kolektīvs piekrīt, ka arhitektu izteiktie pretargumenti jāanalizē un profesionālā lokā jādiskutē par labākajiem iespējamajiem risinājumiem. Tomēr kultūras ministrs ir uzklausījis arhitektu apsvērumus un piedāvājis ciešu sadarbību projekta turpmākajā attīstībā, rīkojot arhitektu plenēru. "Ticam, ka valdība un arhitekti, kopīgi sadarbojoties, atradīs labāko risinājumu," pauž orķestra pārstāvji.

"Pēc vairāk nekā 30 gadu ilgām sarunām, ieilguša neizlēmīguma un bezgalīgām diskusijām beidzot sperts būtisks solis, lai Rīgā būtu laikmetīgi ierīkota akustiskā koncertzāle. Kultūras ministra Naura Puntuļa vadībā panākta svarīga vienošanās," teikts vēstulē.

LNSO aicina sabiedrību novērtēt valdības lēmuma pieņemšanu kā nozīmīgu ieguldījumu nacionālās kultūras attīstībā un sabiedrībai tik nepieciešamās kultūras būves tapšanā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!