Aktualitātes
04.10.2021

Mūsdienu mūzikas festivālā "deciBels" viesosies "Fractales" un Žils Gobērs

Komentē
0
Saglabā

No 4. līdz 8. oktobrim Rīgā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) un Rīgas Mākslas telpā jau septīto reizi norisināsies mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels". Festivāla uzmanības centrā būs viesi no Beļgijas laikmetīgās mūzikas ansamblis "Fractales" un komponists Žils Gobērs (Gilles Gobert).

Ansamblis "Fractales" no Briseles ir viens no jaunās paaudzes radošākajiem un aktīvākajiem laikmetīgās mūzikas dzīves dalībniekiem, viņu viesošanās festivālā ir paredzēta ne tikai kā koncerts, bet arī meistarklase izpildītājiem un jaunajiem komponistiem. Latviešu izpildītājmākslu festivālā reprezentēs "Trio Metamorfoze" un saksofonists Aigars Raumanis. Šo mūziķu koncertā sagaidāmi seši jaunākās paaudzes latviešu komponistu skaņdarbu pirmatskaņojumi. Visbeidzot, nemainīgs notikums "deciBela" festivālā ir etnodžeza koncerts, kura 6. izlaidumu dzirdēsim festivāla noslēgumā 8. oktobrī. Festivāla ietvaros paredzēta arī izvērsta meistarklašu programma. Bez jau minētās "Fractales" meistarklašu programmas, 6. un 7. oktobrī Žils Gobērs dalīsies savā pieredzē lietot datoru kā mūzikas instrumentu. Savukārt sadarbībā ar festivālu "Skaņu mežs" 8. un 9. oktobrī paredzētas lekcijas ievērojamiem eksperimentālās mūzikas māksliniekiem – Elvinam Karenam (Alvin Curran), Ādamam Metlokam (Adam Metlock) un "Jack Quartet".

Festivālu 4. oktobrī plkst. 17:00 JVLMA Ērģeļu zālē atklās Mūzikas vidusskolu Otrā laikmetīgās kamermūzikas interpretu konkursa "Skat(!)Logs" laureātu koncerts. Līdzīgi "deciBelam", kura viens no mērķiem ir pamudināt JVLMA studentus laikmetīgās mūzikas interpretācijai, "Skat(!)Logs" aicina šim mērķim pievērsties mūzikas vidusskolu audzēkņus. Koncertā dzirdēsim jaunos mūziķus atskaņojam Pētera Vaska, Toru Takemicu, Vila Ofermana un citu komponistu skaņdarbus.

5. oktobrī plkst. 19:00 JVLMA Lielajā zālē, festivāla atklāšanas koncerts "Fractales". Laikmetīgās mūzikas ansamblis "Fractales", kura mītnes vieta ir Brisele, dibināts 2012. gadā. "Fractales" ir specializējušies kamermūzikas atskaņojumos bez diriģenta, un tā kodolu veido pieci mūziķi – Renāta Kambarova (Renata Kambarova, flauta), Žans Ponte (Gian Ponte, klavieres), Mariona Boržela (Marion Borgel, vijole), Djēgo Koutinju (Diego Coutinho, čells) un Benžamēns Maneirols (Benjamin Maneyrol, klarnete). Sākotnēji viņu uzmanību piesaistīja spektrālā mūzika, bet nu jau var teikt, ka "Fractales" repertuārs paplašinājies līdz ļoti dažādām laikmetīgās mūzikas izpausmēm – saturacionālismam, konkrētajai un elektroniskajai mūzikas, jaunajai sarežģītībai un minimālismam. Lielu uzmanību ansamblis velta sadarbībai ar jaunajiem komponistiem – 2017. gadā tika izveidota rezidences programma "BE Connect", kas dod iespēju komponistiem no dažādām Eiropas valstīm piedalīties radošās darbnīcās ar ansambļa mūziķiem. "Fractales" ir uzstājušies laikmetīgās mūzikas koncertos un festivālos Beļģijā, Nīderlandē, Austrijā, Vācijā, Portugālē, Spānijā, Itālijā, Igaunijā un Krievijā. Programmā dzirdēsim Tristana Miraija, Mikela Urkisas, Žila Gobēra, Santas Ratnieces un Lindas Leimanes skaņdarbus.

6. oktobrī plkst. 19:00 JVLMA Lielajā zālē uzstāsies spilgti jaunās paaudzes latviešu mūziķi – "Trio Metamorfoze" un saksofonists Aigars Raumanis. "Trio Metamorfoze" ir kameransamblis, kas šķietami vienkāršam instrumentu sastāvam – divām flautām un klavierēm – piešķir hipnotiski suģestējošu skanējumu. Kopš ansambļa dibināšanas 2015. gadā tajā muzicē flautistes Liene Dobičina, Zane Jurēvica un pianiste Zane Rubesa. Ansamblim raksturīgi jauna repertuāra meklējumi, sadarbība ar komponistiem, interpretējot jau esošas un pasūtot jaunas kompozīcijas. Saksofonists Aigars Raumanis ir viens no spožākajiem latviešu jaunākās paaudzes mūziķiem, vairāku starptautisku konkursu laureāts, Lielās Mūzikas balvas ieguvējs kategorijā "Gada jaunais mākslinieks" (2019), kā arī JVLMA un LMT "Gada balva jaunajam mūziķim 2018" un vairāku citu apbalvojumu ieguvējs. Kopā ar Aigaru Raumani muzicēs pianiste Herta Hansena. Koncertprogrammas kodolu veidos latviešu jauno komponistu skaņdarbi, kas tapuši ciešā sadarbībā ar mūziķiem. Koncertā dzirdēsim Madaras Pētersones, Alises Rancānes, Maritas Semjonovas un Gaita Jāņa Pujāta skaņdarbu pirmatskaņojumus, bet Platonam Buravickim tādi būs pat veseli divi.

Savukārt 8. oktobrī plkst. 19:00 Rīgas Mākslas telpā izskanēs viena no festivāla vizītkartēm - "ETHNO+JAZZ vol.6". Etnodžeza projekts radās 2015. gadā kā divu akadēmijas katedru – džeza un etnomuzikoloģijas – studentu sadarbība festivālam "deciBels". Tā mērķis bija izveidot koncertprogrammu, kurā tiktu apvienoti džeza un pasaules mūzikas elementi. Šī mērķa sasniegšanai abu katedru studenti tika sadalīti vairākos sastāvos un nedēļas laikā veidoja kopīgu priekšnesumu. Šogad programma top iesaistot procesā pazīstamus mūziķus – senās mūzikas interpreti, flautisti Ievu Nīmani un džeza dziedātāju Laimi Rācenāju. Tradicionālā ikgadējā projekta "tēma" jeb ievirze, lai palīdzētu studentiem jaunrades procesā, šogad ir pavisam atvērta un plaši traktējama – "Daudz ...", ļaujot brīvi un radoši izpausties jaunajiem mūziķiem.

Ar pilnu meistarklašu programmu iespējams iepazīties JVLMA mājaslapā. https://www.jvlma.lv/aktuali/kalendars/7-jvlma-musdienu-muzikas-festivals-decibels-meistarklases- Biļetes un ieejas kartes TIKAI iepriekšpārdošanā www.bilesuparadize.lv

Ieeja ar derīgu Covid-19 sertifikātu (kas apstiprina faktu par vakcināciju vai pārslimošanu) un personu apliecinošu dokumentu.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!