Aktualitātes
11.02.2021

Latvijas kopražojuma filma "Dabiskā gaismā" iekļauta Berlīnes kinofestivāla galvenajā konkursā

Komentē
0
Saglabā

71. Berlīnes starptautiskā kinofestivāla galvenajam konkursam atlasīta Latvijas filmu studijā "Mistrus Media" veidotā kopprodukcija, ungāru režisora Deneša Naģa spēlfilma "Dabiskā gaismā / Natural Light", pavēstīja filmas producents Gints Grūbe.

Berlīnes starptautiskais kinofestivāls ir viens no lielākajiem, nozīmīgākajiem un tradīcijām bagātākajiem filmu festivāliem pasaulē, tas norisinās kopš 1951. gada. Šogad, ņemot vērā pandēmijas situāciju, festivāla vadība lēmusi, ka 71. Berlīnes Starptautiskais kinofestivāls tiks organizēts divās daļās. Februārī, kas līdz šim bija ierastais Berlīnes festivāla norises laiks, tiek nosauktas festivāla programmām atlasītās filmas, kuras būs iespējams skatīties digitāli, Eiropas filmu tirgus norises laikā (no 1. marta līdz 5.martam tiešsaistes formātā notiks Eiropas filmu tirgus un Berlīnes kopprodukciju tirgus). Berlīnes kinofestivāla otrā daļa plānota jūnija sākumā – speciālais formāts, kura ietvaros kinoteātros demonstrēs lielāko daļu festivāla filmu ar autoru piedalīšanos.

"Par spīti pandēmijas ietekmei, Berlīnes starptautiskais kinofestivāls notiks, kaut arī tā formāts būs modificēts. Latvijas filmas ir rādītas un guvušas panākumus dažādās Berlīnes festivāla programmās, tomēr pēdējos gados mūsu filmām nav izdevies iekļūt visprestižākajā – konkursa programmā," saka Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma, "apsveicami, ka ungāru režisora debijas filma, kurā līdzdarbojušies Latvijas radošie spēki un studija "Mistrus Media", ir izraudzīta Berlīnes festivāla konkursa skatei. Šī veiksmīgā sadarbība vēlreiz apliecina, ka kopražojumi ir ļoti svarīgs attīstības virziens, kas ārkārtīgi nozīmīgs arī Latvijas kino kultūrai."

"Berlīnes kinofestivāls vienmēr ir bijis nozīmīgs mūsu reģionam, viens no būtiskākajiem Eiropas kino pasākumiem līdztekus Kannu festivālam. Ļoti priecājamies, ka šī prestižā festivāla konkursa skatē iekļauts mūsu studijas kopražojums "Dabiskā gaismā" – pirmā pilnmetrāžas filma ar Latvijas vārdu Berlināles galvenajā konkursā. Filmas lielākā daļa tika uzņemta Latvijā 2019. gadā, komponiste Santa Ratniece radījusi tai brīnišķīgu mūziku, kuru ieskaņoja Latvijas Radio kora dziedātāji diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā. Laikā, kad pandēmijas dēļ starpvalstu sadarbība kino jomā kļūst arvien sarežģītāka un kino izrādīšana festivālos un sadarbība notiek attālināti, ar šo priecīgo ziņu no Berlīnes nāk cerība, ka kino līdz vasarai piedzīvos atgriešanos kinoteātros," saka filmas kopproducente Inese Boka-Grūbe.

Filmas "Dabiskā gaismā" darbība norisinās 1943. gada aprīlī bijušās Padomju Savienības teritorijā, stāsts veidots pēc ungāru rakstnieka Pāla Zāvadas romāna motīviem un pievēršas trīs dienu notikumiem apvidū, kuru okupējusi vācu armija un tās sabiedrotie, ungāru karaspēks. Filmas galvenais varonis ir apakšleitnants Ištvāns Šemetka, pirmskara dzīvē ‒ pārticis fermeris; filmas norises vietā viņš ierodas ungāru armijas vienības sastāvā, ar uzdevumu iznīcināt šajā apkaimē visus partizānus un viņu atbalstītājus. Ungāru karavīri kājām vai jāšus šķērso purvainu apvidu, kam citādi lielākoties tikpat kā neiespējami piekļūt, un dzīvo pastāvīgās bailēs no sava neredzamā ienaidnieka. Kad augstākstāvošais virsnieks kādas nakts operācijas laikā iet bojā savējo apšaudē, Šemetka negaidīti spiests kļūt par neliela vada komandieri. Filma "Dabiskā gaismā" ir stāsts par virsnieku, kura rokās ir reāla vara, tomēr viņš pasīvi noraugās uz nežēlību un noziegumiem, ko pastrādā viņa paša biedri.

Režisora Deneša Naģa filma "Dabiskā gaismā" veidota kā kopražojuma filma, kurā sadarbojas Ungārija (studija Campfilm), Latvija (Mistrus Media), Francija (Lilith Films), Vācija (Propeller Film), Beļģija (NOVAK Prod).

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!