Aktualitātes
04.02.2022

Krīze Rīgas kultūras dzīvē: apdraudēta vairāku nozīmīgu pasākumu norise

Komentē
0

Vairākas Latvijas kultūras organizāciju apvienības atklātā vēstulē paudušas satraukumu par iespējamu kultūras norišu krīzi galvaspilsētā, jo laikus neizsludinātu finansēšanas konkursu dēļ šogad var nenotikt virkne galvaspilsētai nozīmīgu kultūras pasākumu.

Vēstuli augstākajām Rīgas amatpersonām, ministriem un partijām izsūtījušas Latvijas laikmetīgās mākslas festivālu asociācija, Latvijas Radošo savienību padome un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija.

"Mēs, ilglaicīgi Rīgas kultūras dzīves veidotāji un radošo norišu veicinātāji, ceļam trauksmi par kultūras procesu turpmāko likteni Latvijas galvaspilsētā. Uzskatām, ka šībrīža situācija Rīgas domē liecina par dziļu kultūras procesu krīzi. Pretēji ikgadējai praksei, šobrīd joprojām nav izsludināts neviens konkurss profesionālās kultūras atbalstam 2022. gadā (ne "Kultūras projektu finansēšanu konkurss", ne "Rīgas festivālu mērķprogrammas finansēšanas konkurss")," atklātajā vēstulē raksta tās autori.

Kā uzsver kultūras darbinieki, jau šobrīd skaidrs – pat ja Rīgas dome šogad vispār izsludinās konkursus profesionālās kultūras atbalstam, vairāki kultūras pasākumi šogad finansējumu nesaņems, tajā skaitā ikgadējie un Rīgas kultūras dzīvē nozīmīgie. "Tas apdraud ne tikai to realizāciju šajā sezonā, bet arī to turpmāku pastāvēšanu. Šo notikumu pazušana no kultūras procesu ainavas Rīgas kultūras telpu ilgtermiņā padarīs nabadzīgāku un pliekanāku," uzsver autori.

2021. gadā Rīgas domes konkursā "Rīgas festivālu mērķprogrammas finansēšanas konkurss" tika atbalstīti 32 festivāli, kuru liktenis šogad ir neskaidrs. To skaitā Starptautiskais jaunā teātra festivāls "Homo Novus", "Dzejas dienas", Nepieradinātās mūzikas festivāls "Skaņu mežs", "Rīgas Starptautiskais kino festivāls / Riga IFF", Nacionālais filmu festivāls "Lielais Kristaps", festivāls "Prozas lasījumi", laikmetīgās mākslas festivāls "Survival Kit", "Rīgas Fotogrāfijas biennāle", "RIXC Mākslas un zinātnes festivāls", "Rīgas Operas festivāls", "Starptautiskais Senās mūzikas festivāls", Starptautiskais laikmetīgās un video mākslas festivāls "Ūdensgabali", Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls "Laiks dejot",  festivāls "Komēta", "Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS". 

Kā norāda vēstules autori, līdz šim "Rīgas festivālu mērķprogrammas finansēšanas konkurss" tika izsludināts iepriekšējā gada rudenī un konkursa iesniegumu izvērtēšana parasti ilga vairākus mēnešus. "Rezultāti tika paziņoti janvārī – februārī, kas apgrūtināja pasākumu plānošanu un realizāciju īpaši tiem pasākumiem, kas norisinājās pavasarī. Diemžēl "Rīgas festivālu mērķprogrammas finansēšanas konkurss" 2022. gadam ne tikai netika izsludināts 2021. gada rudenī, bet nav izsludināts joprojām – un nav nekādas informācijas, kad un vai vispār tas tiks izsludināts."

Kultūras organizācijas brīdina – šajā situācijā 2022. gads var kļūt par gadu bez dažiem no lielākajiem un nozīmīgākajiem kultūras notikumiem Rīgā. "Pat ja līdz šim Rīgas domes finansējums kultūrai nav bijis pietiekams, pilnīga finansējuma atcelšana jau tā Covid-19 pandēmijas smagi skārušo kultūras jomu novedīs vēl dziļākā krīzē. Daļa norišu var pat izzust no kultūras ainavas, šo vienreizējo, šķietami nesvarīgo situāciju no nelielas sniega pikas padarot par postošu, kultūras procesus pārcērtošu vai pat iznīcinošu lavīnu."

Līdzšinējie kultūras organizāciju centieni vērst uzmanību uz problēmu bijuši neveiksmīgi. "2021. gadā oktobrī Latvijas laikmetīgās mākslas festivālu asociācija (LLMFA) jau sūtīja Rīgas domei vēstuli "Par atbalsta nepieciešamību nozīmīgākajiem Rīgas kultūras festivāliem". Tajā, apzinot festivālu organizēšanas specifiku, identificējot problēmas un izvērtējot rezultātus, tika izteikts aicinājums ne tikai saglabāt Rīgas festivālu mērķprogrammu, bet arī izvērtēt iespēju palielināt programmas finansējumu. Šobrīd, 2022. gada februārī, ceļam vispārēju trauksmi, jo bez pienācīga finansiāla atbalsta Rīgai šis gads var izvērsties par gadu bez profesionālās kultūras ar ilgstošām sekām arī nākotnē."

"Laikā, kad kultūras pasākumu rīkotāji jau divus gadus cieš no darbības ierobežojumiem Covid dēļ, un citur tiek domāts par papildus atbalstu kultūrai Rīgas dome vai nu tīšām vai aiz nevērības plāno izbeigt finansējuma pieejamību kultūras pasākumiem un kultūras organizācijām, kas līdz šim daudzu gadu (gadu desmitu) garumā ar tā palīdzību ir īstenojuši kultūras pasākumus Rīgā," satraukti ir kultūras notikumu rīkotāji.

Lai nepieļautu krīzes situāciju Rīgas kultūras telpā, vēstules autori aicina Rīgas domi nekavējoties:

  1. Informēt par situāciju, kas saistīta ar kultūras pasākumu atbalstu 2022. gadā, tajā skaitā konkursu "Rīgas festivālu mērķprogrammas finansēšanas konkurss" un "Kultūras projektu finansēšanu konkurss" izsludināšanas datumiem;
  2. Maksimāli saīsināt projektu izskatīšanu periodu, lai dotu iespēju pasākumiem, kuru norise ir plānota pavasarī, saņemt finansējumu programmu realizācijai;
  3. Ņemot vērā nodokļu reformu un pakalpojumu sadārdzinājumu, palielināt kultūras nozares, tajā skaitā konkursu "Rīgas festivālu mērķprogrammas finansēšanas konkurss" un "Kultūras projektu finansēšanu konkurss", finansējumu 2022. gadā;
  4. Lai veicinātu informācijas un viedokļu apmaiņu ar kultūras nozari, aicinām iekļaut Latvijas Radošo savienību padomes un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācijas deleģētus pārstāvjus dalībai RD kultūras komisijas sēdēs.

Vēstule adresēta: Rīgas domes priekšsēdētājam Mārtiņam Staķim, Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājai Ivetai Ratinīkai, Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktoram, Mārim Krastiņam, Kultūras pārvaldes priekšniecei, departamenta direktora vietniecei Baibai Šmitei, Kultūras ministrijam Naurim Puntulim, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Artūram Tomam Plešam, kā arī frakcijai "Par!/Progresīvie", frakcijai "Latvijas attīstībai", frakcijai "Jaunā Vienotība", frakcijai "Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība, frakcijai "Jaunā konservatīvā partija", frakcijai ""Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija", frakcijai "Partija "Gods kalpot Rīgai"", frakcijai "Latvijas Krievu savienība".

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!