Solveiga Setemsdāla. LABI NORIJ LIELISKI, 2020.
 
Aktualitātes
13.02.2024

Izstādē "Labi norij lieliski" skatīs mākslīgas struktūras un ūdens formas

Komentē
0

"RIXC" galerijā 16. februārī plkst. 18:00 norisināsies norvēģu mākslinieces Solveigas Setemsdālas (Solveig Settemsdal) izstādes "Labi norij lieliski" atklāšana. "Labi norij lieliski" ir video mākslas darbs, kas pēta savienojumus un pārrāvumus starp fizisko un digitālo realitāti. Video kadri no Kalifornijas tuksneša atklāj cilvēku veidotas struktūras, kas aiztur ūdeni – reālās video lokācijas tiek pretstatītas abstraktām Google 3D algoritmiskām vizualizācijām, ko papildina teksts, kas caurdur membrānas starp abām realitātes versijām un atklāj starp tām notiekošos procesus. 

Līdz ar izstādes atklāšanu sākas arī norvēģu mākslinieces divu mēnešu ilgā rezidence Ziemeļu kultūras punkta ("Nordic Culture Point") programmas atbalstītajā "RIXC" rezidenču programmā, kuras laikā  Solveiga Setemsdāla veidos jaunu video mākslas darbu "Viļņi". "RIXC" rezidences laikā jaunradīto vidoemākslas darbu māksliniece prezentēs rezidences noslēgumā, trešdien, 27. martā, pl. 18:00 "RIXC" galerijā. Videomākslas darbs tiks veidots, izmantojot datus un video no Irbenes radioteleskopa, vides skaņas un sarunu ierakstus ar zinātniekiem un vietējo personālu, kas dzīvo un strādā Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā.

Izstāde "Labi norij lieliski", kas "RIXC" galerijā būs apskatāma no 2024. gada 16. februāra līdz 23.martam ir video instalācija, kurā fiziskā pasaule satiekas ar digitālo. Izstādē reāli video kadri tiek pretstatīti Google 3D algoritmiskām vizualizācijām, ko papildina teksts, kas caurdur membrānas starp abām realitātes versijām, atklājot starp tām notiekošos procesus. Video tika uzņemti izpētes brauciena laikā Kalifornijas tuksnešos, kur māksliniece pētīja cilvēku radītas struktūras, kas aiztur ūdeni.  

Māksliniece sekoja ūdens ceļiem un Kolorado upei, kuras mākslīgi veidoto irigācijas kanālu pārplūšana 20. gs. Saltona baseinā radīja Saltona jūru. Gan Kolorado upe, gan Saltona jūra mūsdienās ir ļoti piesārņotas, jo tajās ieplūst tuvējo lauku saimniecību notekūdeņi, kas satur mēslojumu, smagos metālus un toksīnus. Ar ūdeni apgādājot lielāko daļu ASV dienvidrietumu, gan Kolorado upe, gan ezers izžūst, un vējš nes prom izžuvušās, sausās un toksiskās ezera gultnes smiltis. Māksliniece pretstata šīs ekoloģiskās katastrofas skartās zonas ar netālu esošajām turīgajām oāzēm, ko piepilda mākslīgas, cilvēku veidotas struktūras. 

Teksts mākslas darbā veido gan saikni, gan disonansi starp abu veidu video kadriem, "ieejot" un "izejot" no reālās un virtuālās pasaules. Videoklipi nav sinhronizēti, ļaujot veidoties jaunām saiknēm un nozīmēm starp vārdiem un attēliem katrā video cilpā.

Trešdien, 27. martā, pl. 18:00, "RIXC" galerijā norisināsies Solveigas Setemsdālas "RIXC" Baltijas-Ziemeļvalstu rezidences laikā izstrādātā darba "Viļņi" prezentācija, kurā māksliniece demonstrēs videodarbu un vadīs vieslekciju par skaņas formām dažādos atkārtojumos, koncentrējoties tieši uz viļņiem, iepazīstinot klausītājus ar sarežģītām viļņu formām un to atbalsīm dabā: šķidruma dinamiku, vēja straumēm, encefalogrāfiskajām delta frekvencēm un to, kā tās var izmainīt ar dungošanu.

Solveiga Setemsdāla ir norvēģu starpdisciplināra māksliniece, kas strādā ar dažādiem medijiem, tostarp tēlniecību, video, fotogrāfiju, zīmējumiem un audio. Māksliniece pēta materiālu mainību un īslaicīgumu, kā arī to, kā objekti un idejas laika gaitā transformējas, izmantojot analogos un digitālos medijus. Māksliniece ir dzimusi Norvēģijā, mākslas pamatus apguvusi "Strykejernet" mākslas skolā Oslo un kopš 2007. gada dzīvo Norvēģijā un Apvienotajā Karalistē. Māksliniece 2010. gadā ieguva bakalaura grādu Glāzgovas Mākslas skolā un 2018. gadā maģistra grādu tēlniecībā Sleida mākslas skolā ("Slade School of Fine Art"). 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!