Aktualitātes
14.03.2023

"Baltijas mūzikas dienas" atklās Krista Auznieka pirmā simfonija

Komentē
1

Nedēļas nogalē koncertzālē "Cēsis" ar Krista Auznieka simfonijas "One" pirmatskaņojumu sāksies festivāls "Baltijas mūzikas dienas". Šī ir Ņujorkā dzīvojošā latviešu komponista pirmā simfonija, to izpildīs Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Gunta Kuzmas vadībā.

Krists Auznieks ir viens no mūsdienu pazīstamākajiem Latvijas komponistiem, to apliecina arī starptautiski panākumi. Auznieka pirmo simfoniju viņam kā sezonas rezidējošajam komponistam pasūtījis Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.

Komponists par simfoniju stāsta: "Avilas Terēze zināja, ka cilvēka dvēsele dedzīgi tiecas savienoties ar Dievu, vai no turienes mana vientulība? Viens sengrieķis atkal man atgādina, ka pasaules materiālās formas ir nepilnīgi Viena atainojumi, tā paša Viena, kas pasaules pamatā. Viens vai Viena vai? Viens vienīgs dzejnieks teic, ka Uguns un Roze ir viens, bet ko viņš ar to domā? Kādas operas aina beidzas ar vārdiem "Viņš esot viens. Mīlestība." Tas, kurš pamodies, mācīs, ka visu lietu sākumā ir prāts, vienīgi ar to viņš noteikti domā ko citu, kā tos aulēkšiem skrejošos nemiera ratus. Vai visi šie Vieni ir viens un tas pats Viens, es tiešām nezinu. Kādā brīdī mūzikā visas dvēseles, kā Šūmaņa Mēnesnaktī, lido mājup, Tu to noteikti dzirdēsi un es esmu nekas un redzu visu, kļūstu par caurspīdīgo acsābolu. Nāc, esi nekas ar mani, lūdzu, kaut uz brīdi."

Līdzās Auzniekam skanēs izcilā igauņu komponista Erki Svena Tīra klarnetes koncerts "Peregrinus Ecstaticus", kurā solo partiju spēlēs viens no virtuozākajiem latviešu klarnetistiem Mārtiņš Circenis. Koncertu "Ekstātiskais svētceļnieks" Tīrs sarakstīja 2012. gadā, izpelnoties slavinošas recenzijas.

Savukārt Lietuvu šī vakara programmā pārstāves Ņujorkā dzīvojošā lietuviešu komponiste Žibokle Martinaitīte, kuras mūzika lielāku atpazīstamību ir ieguvusi tieši pēdējā laikā. Ievērību izpelnījies viņas orķestra mūzikas albums "Saudade", un Cēsīs skanēs albuma tituldarbs, kurā ietverta atsauce uz portugāļu valodā rodamo vārdu saudade – daudzslāņainām un dziļu ilgu piesātinātām emocijām.

Atklāšanas koncerts notiks 18. martā plkst. 17.00, savukārt svētdien, 19. martā, plkst. 17.00 turpat notiks pasaulē pazīstamākā sitaminstrumentu ansambļa "Les Percussions des Strasbourg" koncerts kopā ar latviešu soprānu Viktoriju Pakalnieci.

"Les Percussions des Strasbourg" tapšanā klāt stāvējuši nozīmīgākie 20. gs. avangarda pārstāvji – Pjērs Bulēzs, Olivjē Mesiāns, Karlheincs Štokhauzens, Edgars Varēzs, Jannis Ksenakis un vēl citi. Vairāk nekā pusgadsimtu šī vienība rosinājusi skaņu meklējumus un sitaminstrumentu mūzikas uzplaukumu. "Les Percussions de Strasbourg" uzstājušies Berlīnē, Osakā, Donauešingenē, Atēnās, Ņujorkā, Monreālā un citviet pasaulē.

"Baltijas Mūzikas dienu" programmā skanēs Vikints Baltaks, Helēna Tulve un Gundega Šmite, kuri pārstāvēs lietuviešu, igauņu un latviešu skaņu pasaules, bet līdzās – Tomasa Hummela un amerikāņu skaņraža Sidnija Korbeta mūzika.

"Baltijas Mūzikas dienas" notiek kopš 2021. gada un tās organizē trīs Baltijas valstu Komponistu savienības. Ik gadu festivāls notiek citā Baltijas valstī. Pirmo festivālu tiešsaistes formātā organizēja Igaunijas Komponistu savienība. Otrā festivāla mājvieta bija 2022. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta Kauņa, bet 2023. gadā "Baltijas mūzikas dienas" noritēs no 18. līdz 31. martam Cēsīs un Rīgā. Festivālā ir plānoti deviņi koncerti.

Vairāk par visu šī gada festivāla "Baltijas Mūzikas dienas" programmu iespējams uzzināt šeit. Biļetes uz festivāla "Baltijas mūzikas dienas" koncertiem Cēsīs nopērkamas Koncertzāles "Cēsis" kasē, Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās un internetā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
1

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!