Publicitātes attēls.
 
Aktualitātes
01.03.2024

Apvienība "Grāfienes" atklāj izstādes "Ceļā" retrospekciju Rīgā

Komentē
0

Prāgas scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāles atklāšanas vakarā 2023. gada 7. jūnijā mākslas apvienība "Grāfienes" kopā ar dramaturgu Kirilu Ēci un operatoru Dāvidu Smiltiņu ar auto devās divpadsmit dienu garā ceļojumā no Rīgas uz Prāgu. 

Katrā ceļojuma dienā Grāfienes kopā ar ainavu, kurā tobrīd atradās, radīja scenogrāfiju vai izrādes situāciju, kas pētīja kādu māksliniecēm būtisku teātra principu. Prāgā Latvijas stenda apmeklētāji varēja sekot līdzi ceļojuma tiešraidēm, kuras secīgi dienu pēc dienas tika pārraidītas vienā no divpadsmit ekrāniem. Sākoties jaunai dienai, tika pieteikta tās tēma un izgaismojās jauns video lodziņš. Dienas beigās tās laikā paveiktais tika sakompresēts pāris minūšu garā video, kļūstot par šī unikālā procesa arhīvu.

"Mums ir skaidrs – domājot par nākotni, mums jāmācās iztēloties jauna, nepazīstama pasaules kārtība. Ir jāveido jauna teātra telpa. Ir jārada manifests," saka Grāfienes.

Izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" tiks izrādīts pilns "Ceļā" arhīvs divpadsmit video lodziņos. Tas ir "Grāfieņu" manifests, ko, ceļojot uz Prāgu, viņas radīja kopā ar visdažādākajām ainavām un skatītājiem, meklējot ideālo teātra telpu, katru dienu nododoties jauniem vizuāliem eksperimentiem un scenogrāfiskiem meklējumiem.

Apvienība stāsta: "No vienas puses tā mums bija kā pārbaude. Ko tas nozīmē, divpadsmit dienās kopā ar skatītājiem būvēt savu teātri? Tādu, kas uzdod būtiskus jautājumus par teātra telpu un lomu. Scenogrāfiju nevar atdalīt no darbības. Tā nav mirklis, kas ir notverts maketa kastē vai fotogrāfijā. Tā rodas tikai un vienīgi saskarsmē ar kādu, kas to darbina vai tas būtu aktieris, skatītājs, vai vējš."

Autores: mākslinieku apvienība "Grāfienes" – Dace Ignatova, Justīne Jasjukeviča, Ildze Jurkovska, Marianna Lapiņa; operators: Dāvids Smiltiņš; dramaturgs: Kirils Ēcis, kuratore un mentore: Gundega Laiviņa, producenti: Sandra Lapkovska un Latvijas Jaunā teātra institūts.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Ko iesakām šodien?
Ko iesakām šodien?
Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!