Attēls: Kristaps Dubļāns
 
Aktualitātes
31.05.2023

Performances festivāls "Starptelpa" šogad pētīs kolaboratīvo autorību

Komentē
1

Jūnijā Rīgā norisināsies starptautiskais performances mākslas festivāls "Starptelpa", kura fokusā šogad ir tāda sadarbība starp mākslinieku un skatītāju, kas pārkāpj šķietami slēgtās mākslas radītāja un vērotāja robežas. Festivāla tēmas "Kolaboratīva autorība" ietvaros "Starptelpas" organizatori, Latvijas Performances mākslas centrs, aicina skatītājus kļūt par dalībniekiem un līdzautoriem gan vietējo, gan ārvalstu mākslinieku īstenotās performancēs. 

Performances mākslas gaistošās un pārejošās dabas dēļ to nereti ir grūti pamanīt uz citu mākslas disciplīnu fona. Tāpēc viens no performances mākslas festivāla mērķiem ir nodrošināt piesātinātu programmu, lai skatītājiem koncentrētā veidā būtu iespējams iepazīties ar dažādu mākslinieku rokrakstiem. Savā piektajā jubilejas gadā festivāls "Starptelpa" piedāvā rekordlielu mākslinieciski augstvērtīgu performanču skaitu. Festivāla laikā skatītājiem būs iespēja pieredzēt 57 performances, kas notiks Latvijas Mākslas akadēmijā, Tallinas kvartāla mākslas telpā "Tu jau zini kur", kā arī Rīgas pilsētvidē. 

Kā ierasts, festivāls piedāvās iespēju piedalīties nozīmīgu mākslinieku meistarklasēs. 13. jūnijā notiks starptautiski atzītās buto mākslinieces Simonas Orinskas radošā darbnīca "Somatiskās prakses performatīvas sadarbības modeļos", savukārt 17. jūnijā notiks britu mākslinieku Oraiena Maksteda (Orion Maxted) un Deivida Tanna (David Tann) meistardarbnīca "Sistēmas un spēle". Uz darbnīcām var pieteikties, rakstot uz e-pastu

Svarīga festivāla sastāvdaļa ir arī pētniecība, tāpēc 14. jūnijā organizatori aicina uz starptautisku zinātnisku simpoziju "Sadarbībā balstīta autorība performatīvajās mākslās", kas risināsies "ISPP" Galerijā Berga bazārā. Padziļinātu ieskatu tēmā sniegs profesori un pētnieki no Somijas, Dānijas, Lielbritānijas un Latvijas. Simpozijā reflektēs ne tikai akadēmiķi, bet arī praktiķi, piemēram, Kira O'Railija (Kira O'Reilly), Mārtins O'Braiens (Martin O'Brien), Oraiens Maksteds (Orion Maxted), Linda Boļšakova un Baņuta Rubess.

15. jūnijā plkst. 19:00 festivāls "Starptelpa" piedzīvos atklāšanu Tallinas kvartāla mākslas telpā "Tu jau zini kur", piedaloties gan starptautiskiem, gan vietējiem māksliniekiem, kas performancēs izmantos mūziku, skaņu vai troksni, reflektējot par estētiku, mākslas robežām, eksistenciāliem jautājumiem, kā arī par sociāli pieņemto normu ierobežojošo dabu. 

No 16. līdz 18. jūnijam Latvijas Mākslas akadēmijas telpās notiks vairāk nekā piecdesmit performances, kas aptvers un izspēlēs "Kolaboratīvās autorības" visplašākās iespējas, skatītāju iesaistot tā, lai veidotos dažādi sadarbības modeļi. Būs gan viens-pret-viens performances, kurās tikai viens skatītājs vienā performances sesijā varēs sastapties ar mākslinieku. Tāpat būs arī ilglaicīgas performances, kurās skatītāji piedzīvos nevis objektu, bet procesu radīšanu, kā arī skatuviskas un multimediālas performances, māksliniekiem demonstrējot dažādas konceptuālās un estētiskās stratēģijas. 

Savas Eiropas koncerttūres ietvaros uz dejām citā dimensijā sintīpopa noskaņās skatītājus un performantus aicinās arī muzikālais duets "Gents" (Dānija), kas 17. jūnijā uzstāsies Latvijas Mākslas akadēmijā. 

Programmas nobeigumā, 18.jūnijā, "Starptelpa" ir sagādājusi īpašu intrigu gan dalībniekiem, gan skatītājiem. Performances vērtēs starptautiska mākslas ekspertu žūrija, lai trīs jaunie mākslinieki saņemtu naudas balvu 2000 eiro apmērā, kā arī iespēju mēnesi dzīvot un strādāt "PAir" rezidencē Pāvilostā, kopīgi radot jaunu performanci. 

Festivāla "Starptelpa" apmeklējums ir bez maksas. 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
1

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!