Notikums
19
Apr
05:15

Seminārs "Rīcībspēja: no varoņdarbiem pie ķermeņa ievainojamības"

Komentē
0
Atgādināt

Trešdien, 14. aprīlī, plkst. 15:00 tiešsaistē notiks seminārs "Rīcībspēja: no varoņdarbiem pie ķermeņa ievainojamības" Janas Kukaines vadībā.

Rīcībspēja (agency), līdz ar autonomiju un brīvību, ir viens no centrālajiem jēdzieniem feminisma politiskajās teorijās, kas kļuvis par savdabīgu sieviešu "atbrīvošanās mantru". Tā nozīmi pastiprina feminisma teoriju pētītās nevienlīdzības attiecības, kuras vēsturiski ir ierobežojušas un ievainojušas sievietes dažādos veidos, izvirzot jautājumu: kā, dzīvojot fallocentriskās un patriarhālās sabiedrībās, sievietes tomēr ir spējušas izrādīt pretestību un aizstāvēt savas intereses? Līdz ar to rīcībspējas jēdziens ļauj atkāpties no pieņēmuma, ka sievietes ir bijušas tikai pasīvi objekti vai bezpalīdzīgi vēstures upuri.

Tomēr rīcībspējas izpratnes saistība ar racionalitāti, individuālismu, apzinātu izvēli un rīcību ir raisījušas arī iebildumus, atzīstot, ka šāds modelis ir nepilnīgs un pat ir pretrunā ar, piemēram, feministiskās ētikas atzinumiem vai iegūtajām zināšanām par daudzu sieviešu materiālajiem un sociālajiem dzīves apstākļiem. Tāpēc virkne feminisma domātāju ir paplašinājušas un pārdefinējušas rīcībspējas izpratni, tiecoties to atbrīvot to heroiska un pašpietiekama indivīda standarta, reizē uzsverot ķermeņa un emociju nozīmi.

Seminārā tiks aplūkotas trīs rīcībspējas izpratnes, tām tuvojoties no humānisma, poststrukturālisma un fenomenoloģijas puses. Semināra gaitā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem: Kas raksturo humānisma versiju par rīcībspēju? Uz kādām binārām opozīcijām tā balstās? Kā humānisma tradīcijas radītos teorētiskos sarežģījumus risina feministiskā poststrukturālisma pieeja un kādus jaunus akcentus tā piedāvā? Kā dažādas rīcībspējas izpratnes maina arī priekšstatu par cilvēku, sabiedrību un to savstarpējo mijiedarbes veidu? Ko nozīmē domāt par rīcībspēju kā spektru? Iemiesota rīcībspēja – kādas sakarības starp ķermeni, politiku un vēsturi tā ļauj saskatīt?

Seminārā kopā ar projekta pētnieci, Latvijas Mākslas akadēmijas doktoranti un publicisti Janu Kukaini tiks pārrunāti divi raksti augstākminēto jautājumu kontekstā. Lai piedalītos seminārā, jāraksta uz e-pastu: [email protected], jāsaņem lasāmie teksti un saite uz ZOOM semināru.

Apspriežamie raksti:
Davies, Bronwyn. "The Concept of Agency: A Feminist Poststructuralist Analysis." Social Analysis: The International Journal of Social and Cultural Practice, no. 30 (1991): 42-53.

Coole, Diana. "Rethinking Agency: A Phenomenological Approach to Embodiment and Agentic Capacities." Political Studies 53, no. 1 (March 2005): 124–42.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!



Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!