Mīlestībai pret Latviju nav vienas formulas. Ziedo patriotiskās audzināšanas portālam Satori!

 
Notikums
13
Aug
17:00

Maikla Gordona skaņdarba "8" Latvijas pirmatskaņojums

Komentē
0
Atgādināt

Sestdien, 13. augustā, plkst. 17.00 "Savvaļā" gaidāms amerikāņu minimālisma komponista Maikla Gordona skaņdarba "8" Latvijas pirmatskaņojums. Koncertu kūrē Miks Magone.

2022. gadā iesākās procesuālās brīvdabas mākslas izstādes "Savvaļa", festivāla "Zemlika" un koncertzāles "Latvija" vadītāja Mika Magones kopīgi lolotā "Gordoniāde" – amerikāņu komponista Maikla Gordona koncertu cikls. Pirmais no tiem izskanēja janvāra sākumā – Katrīnas Neiburgas un Andra Eglīša veidotā instalācija-piedzīvojums "Biežņa" Ventspils koncertzālē "Latvija" noslēdzās ar pieciem atskaņojumiem divu dienu laikā Maikla Gordona skaņdarbam "Timber" sešām perkusijām. "Gordoniādes" turpinājumā koncertzālē "Latvija" notika vairāki skaņdarba četrām elektriskajām ģitārām "Amplified" atskaņojumi, bet 13. augustā "Savvaļā" Drustu apkaimē notiks Latvijas pirmatskaņojums darba čellu oktetam ar nosaukumu "8".

Miks Magone: "Pēc komponista Maikla Gordona sākotnējās ieceres, darbs koncerta apstākļos tiek atskaņots, mūziķiem esot noslēgtā aplī un publikai atrodoties (sēžot, guļot) gan apļa iekšpusē, gan ārpus tā. Rezultātā skaņa starp mūziķiem (individuālajām partijām) un telpā/vidē pārvietojas, raisot asociācijas par to kā taustāmu priekšmetu vai skulptūru. Skaņdarba kompozicionālā īpatnība ir tajā, ka skaņa pa apli vienlaikus dodas pat abos virzienos. Proti, katrs mūziķis vienlaikus izpilda gan basa, gan melodijas partijas, un klausītājs, atrazdamies apļa iekšienē, dzird kā tam apkārt pārvietojas melodija, bet ieklausoties rūpīgāk, ka gluži pretējā virzienā un neatkarīgi no tās dodas bass. Pirms aptuveni 12 gadiem Maikls Gordons, viens no kolektīva "Bang On A Can" dibinātājiem, visticamāk, neplānoja un neiztēlojās, ka laika gaitā viena otrai sekojošas četras kompozīcijas viena instrumenta kamersastāviem kļūs par savdabīgu ciklu. Gordons bija daudz spēka veltījis vairākām lielformāta partitūrām un pēc orķestra darbiem "Decasia" un "Dystopia" jutās noguris no tonalitātes un orķestrācijām. Gribējās ko tīru, atbrīvojošu, rituālu – ar nolūku izmantot vienu instrumentu kameransambļa apstākļos. Tā radās skaņdarbs "Timber" – mūzika sešiem vienādiem koka sitaminstrumentiem jeb "simantrām". Gordons šo skaņdarbu iztēlojās kā ceļojumu tuksnesī, kurā sajūta par nepieciešamību izdzīvot skarbos apstākļos, attīra prātu un raisa vīzijas. Ar laiku sekoja vēl trīs citi skaņdarbi – "Rushes" septiņiem fagotiem (2012), "Amplified" četrām elektriskajām ģitārām (2015) un šovasar "Savvaļā" Latvijas pirmatskaņojumu gaidāmais "8" astoņiem čelliem (2018). Katrs no skaņdarbiem kā ceļojums, kā skaniska, fiziska un prāta pieredze, kas tiklab ir viens. Viena "Gordoniāde"."

Līdzās koncertam: šobrīd Savvaļā uzturas Latvijas Mākslas akadēmijas kuratoru kurss Antras Priedes vadībā – viņi strādā pie pirmā kuratoriālā leksikona latviešu valodā. Līdz ar to sestdien 15:00, pirms koncerta, ikviens interesents aicināts uz atvērtu sarunu par mākslinieka un kuratora attiecībām. 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!

Ziedo "Satori" darbībai!