Notikums
12
Jūl
22:20

Laikmetīgās mākslas izstāde "Pārvietojumi/Starp atmiņu un iztēli"

Komentē
0
Atgādināt

No 8. novembra līdz 12. janvārim Mākslas stacijā "Dubulti" būs skatāma laikmetīgās mākslas izstāde "Pārvietojumi/Starp atmiņu un iztēli".

"Seši mākslinieki ir ieguvuši atšķirīgu izglītību un strādā dažādos medijos. Tomēr visu uzmanības lokā ir vietas uztvere, apdzīvošana, izpēte un (perfekta vai nepilnīga) atcerēšanās. Skatīti kopumā, viņu darbi var rosināt virkni provokatīvu jautājumu par to, kā mēs izdzīvojam vidi, kā šo pieredzi saprotam, lietojam un nododam tālāk," izstādes katalogā raksta Kārena Vilkina, kuratore un mākslas kritiķe (Ņujorka).

Izstādes koncepcijas autore māksliniece Vineta Kaulača uzsver, ka kustība telpā un atšķirīgu kontekstu klātbūtne ir ietverta izstādes veidošanas principā, apvienojot māksliniekus no ASV, Lielbritānijas, Latvijas un Somijas. Viņa rezumē: "Atmiņa veido telpu. Nupat ieraudzītais pārklājas ar pirms mirkļa redzēto. [..] Ar atmiņas palīdzību reproducētais notikums ir radījis pavisam jaunu teritoriju apziņas kartē, nevis realitātes dublikātu."

Kārlis Rekevics izstāda lielizmēra ogles zīmējumu sērijas, kuru sižetus veido urbānu motīvu atsvešinātais majestātiskums. Līdzīgi kā tēlniecībā arī zīmējumos autors radoši būvē savu realitātes versiju. Viņa meditatīvais vērojums nereti rāda vienu un to pašu motīvu ar laika nobīdi. Daugavpils Marka Rotko mākslas centra rezidencē šovasar K. Rekevics radīja darbu pilsētvidē.

Vineta Kaulača šajā izstādē pēta gleznieciskas sakarības, kas liecina par telpas uztveres specifiskajām attiecībām ar tajā klātesošu kustību vai gluži pretēji - mieru. Viņa glezno metrostaciju, vilcienu peronu arhitektoniskās vides kā abstraktus stāstus par telpas atmiņu, īpaši akcentējot dažādu rakursu un ātrumu kustības nozīmi tajā.

Keitija Prata (Katie Pratt ) savas gleznas iesāk ar spontānu žestu, uzmetot krāsu uz gruntēta audekla. Tālākais gleznošanas process ietver šīs konceptuālās nejaušības apstrādi, likumsakarību radīšanu, kritisku izvērtēšanu, papildināšanu un atcelšanu. Keitijas Pratas abstrakcijas racionalizē pasauli, respektējot tās sarežģītību.

Kaisu Koivisto kā vienu no darbu tapšanas stratēģijām izmanto ceļojumu, pētot bijušās Padomju Savienības un Austrumvācijas teritorijas. Viņas fotogrāfijas dokumentē kultūrainavu, kas visbiežāk ir pamesta un nonākusi lielo dabas procesu "aizgādībā". Koivisto darbu dzidrais, rāmais apcerīgums vedina aiz antropocentriska pasaules uzskata robežām.  

Džonijs Brigss (Jonny Briggs) strādā ar fotogrāfijas medija provokatīvajiem aspektiem, izmantojot tos kā abstraktam, tā sociālam komentāram. Izstādē skatāma viņa "Izgaismojumu sērija" ("Spotlight Series"), kas tapusi Džersijas policijas štāba interjeros. Pikseļu struktūrā izveidots aplis katra attēla centrā ir atsauce uz policijas cenzūras ikonogrāfiju, izmantojot līdzīgu zemas izšķirtspējas režīmu.  "Fotogrāfiju bieži apsūdz pēcapstrādes viltojumos, taču, labāk izpētot, atklājas, ka tā ir īstāka (dokumentālāka) nekā sākumā šķiet," saka Brigss.

Sigita Daugule meklē saplūšanas punktus gan pilsētvidē, izraugoties nelielus sižetiskus motīvus saviem darbiem, gan darbnīcā, laikietilpīgā gleznošanas procesā. Viņas audekli top kā lēns eļļas krāsu uzklāšanas, žūšanas, noņemšanas, atkārtotas uzklāšanas sablīvējums, un katra nākamā reize veido gleznas "atmiņas karti" komplicētāku. Taču drāma nereti var beigties kā komēdija.

Izstādes versija šovasar notika Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā. Izstādei Mākslas stacijā Dubulti autori veidojuši jaunus darbus.

Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai 06:20–20:00, sestdiena, svētdiena 07:30–20:00.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!