Notikums
11
Jan
11:00

Izstāde "Snīkeri: eko x ego"

Komentē
0
Atgādināt

Līdz 17. aprīlim Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā skatāma izstāde "Snīkeri: eko x ego", kas veltīta mijiedarbei starp patēriņu (ego) un rūpēm par dabu (eko), kā spilgtu piemēru izmantojot sporta apavu industriju.

Kā norāda izstādes veidotāji, snīkeri uzskatāmi ilustrē tendenci, kad sabiedrības priekšstati par veselīgu dzīvesveidu veidojas patērnieciskā atkarībā no preču tirgus. "Snīkeri ir gan vienkāršības un komforta simbols, gan sociālā prestiža aksesuārs, kuru par globālu kulta objektu padarījusi zīmolvedība. Mūsdienās snīkerus valkā ne tikai sporta un hiphopa zvaigznes, bet ļaudis jebkurā vecumā un visdažādākajās situācijās, tāpēc izstāde meklē skaidrojumu šādam "haipam" un cenšas minēt, kas snīkeru dizaina risinājumos un patēriņa musturos būs noteicošais nākotnē – ego vai eko?"

Izstādei atlasītie materiāli – sākot no etnogrāfiskiem 19. gadsimta fetiša priekšmetiem un beidzot ar Latvijā ražotu 3D printeri, kas turpina darināt jaunus eksponātus arī izstādes norises laikā, atspoguļo mijiedarbi starp sporta un kultūras industrijām, "veselā miesā vesels gars" mārketingu un ražošanas tehnoloģijām. Air Jordan sērijas kolekcija izstādes apmeklētājam sniedz panorāmas tipa pārskatu par tendenču maiņām sporta apavu nozarē pēdējo trīsdesmit gadu griezumā. Toties mūsdienās daudzviet ekspozīcijā ir virtuālas: mākslīgā intelekta radīti snīkeru prototipi, NFT produkcija un geimeru fīčas. Īpaša vieta atvēlēta ilgtspējas risinājumiem: Alestēra F. Vaipera fotoieskatam adidas laboratorijās un Āzijas ražotnēs, veselam klāstam jaunu materiālu (piemēram, mākslīgās ādas snīkeri, kas ražoti no piepes, aļģēm vai pupiņām), patērnieciskumu ierobežojošiem snīkeru izplatīšanas konceptiem un veco apavu pārstrādē radītiem jauniem modeļiem.

Izstādi sadarbībā ar muzeja komandu veidojusi kuratore Elīna Sproģe. Viņa aicinājusi  tajā piedalīties snīkeru dizaina izstrādē starptautiski veiksmīgus latviešu profesionāļus – Jāni Šnē un Kristoferu Reidzānu. Izstādē būs apskatāmi eksponāti no privātkolekcijām, kuru īpašnieki labi ilustrē snīkergalvu saimi. Starp viņiem ir fizioterapeits, reperis, basketbolists, veikalnieks, mākslas galerijas īpašnieks, restaurators un citi. Tāpat tiks eksponēti snīkeri, ko radījuši mākslinieki: Tomijs Kešs, Gerijs Lokvuds, Paula U. Eskalona, Martins Saljērs, Alisa Bluzmane, Sanders Vasinks, Aleksis Di Džusepe un Peks Šuns Pings.

Izstādi pavadošajā programmā īpaši jāizceļ iespēja skolu grupām un ģimenēm ar bērniem darboties muzeja piebūvē iekārtotajā snīkeru darbnīcā. Toties refleksoloģijas ievadkursa praktiskajā nodarbībā, ko vadīs masieris Mārtiņš Lauva, varēs apgūt iemaņas pēdu masāžā. Tāpat paredzētas pastaigas pa izstādi kuratoru vadībā, sarunas ar izstādes dalībniekiem un Pasaules Dabas fonda rīkota lekcija par tekstila atkritumu slogu un otrreizējo pārstrādi. Īstiem snīkergalvām par prieku gaidāms arī raffle jeb snīkeru izlozes pasākums kopā ar reperi Ozolu un veikalu Hoodshop, kā arī Air Max Day – "Nike Latvija" ikgadēji organizētas svinības, kas veltītas 1987. gadā klajā nākušajam snīkeru modelim.

Darba laiks: pirmdien, otrdien slēgts, trešdien 11.00—17.00, ceturtdien 11.00—19.00, piektdien 11.00—17.00, sestdien 11.00—17.00, svētdien 11.00—17.00.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!