Notikums
27
Okt
10:00

Izstāde "Silta, jauka istabiņa"

Komentē
0
Atgādināt

No 20. oktobra līdz 12. decembrim kultūras pilī "Ziemeļblāzma" būs skatāma laikmetīgās mākslas izstāde "Silta, jauka istabiņa", kurā septiņas mākslinieces caur dažādiem mākslas medijiem dekonstruēs uzskatu, ka sieviete ir "pavarda sargātāja".

Izstādē piedalīsies mākslinieces Anda Magone, Elīna Brasliņa, Eva Vēvere, Katrīna Gaile, Mētra Saberova un Rasa Jansone, savukārt tās kuratore ir Jana Kukaine.

Kā norāda izstādes veidotājas, tās nosaukums aizgūts no labi zināmas tautasdziesmas, kas apdzied mātes siltumu un mīļumu. "Lai arī Latvijā pēdējo simts gadu laikā priekšstati par sievietes lomu ir krasi mainījušies, tomēr uzskats, ka sieviete ir "pavarda sargātāja", arvien ir izplatīts. Dalot ģimenes pienākumus, primāri atbildība par bērnu pieskatīšanu, "māju sajūtas veidošanu" un nereti arī – ģimenes saglabāšanu – jāuzņemas sievietei. Mājas solis un ikdienas rūpes, kam sieviete ziedo daudz vairāk laika nekā vīrietis, ir ar zemu sociālo prestižu, turklāt tieši mājsaimniecības un ģimenes uzturēšanai veltītais darbs, ko sievietes dara bez atlīdzības, ir viens no mehānismiem, kas veicina neoliberālās ekonomikas izaugsmi un vēl vairāk padziļina dzimumu nevienlīdzību. Atgriežoties mājās no darba, sievieti tur negaida siltas vakariņas, bet gan nākamais darāmo darbu saraksts. Tradicionāli būdamas atbildīgas par to, lai citiem dāvātu siltumu un mīļumu, pašas savās mājās sievietes nereti jūtas kā iekšējā trimdā. Mājas sienas var veicināt sociālo izolāciju, kā arī kļūt par aizsegu vardarbībai un privātām krīzēm. Saskaņā ar 2018. gada ANO datiem – tieši mājās sievietei ir vislielākais risks tikt nogalinātai, parasti no sava partnera vai kāda ģimenes locekļa. Vai ilgas pēc siltas, jaukas istabiņas ir utopiska vīzija?"

Rasa Jansone. Detaļa no instalācijas "Āmen", 2019. Foto: Rasa Jansone

Izstādes ietvaros notiks divi pavadošie pasākumi: 3. novembrī pl. 14:00 paaudžu sadarbības pasākums "Vecmāmiņas receptes" un 1. decembrī pl. 11:00 – radošā mākslas darbnīca bērniem. Izstādes darba laiks: katru dienu 10:00–19:00, ieeja izstādē un pasākumos bez maksas.

Izstāde ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums un kultūras pils "Ziemeļblāzma" 2019. gada Laikmetīgās mākslas programmas, kura veltīta formu un viedokļu daudzveidības atspoguļojumam laikmetīgajā mākslā, 5. cikls – pēdējais pasākums.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!