Valdemārs Tone (1892–1958). Anna. 1937. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija.
 
Notikums
24
Janv
10:00

Izstāde "Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme"

Komentē
0
Atgādināt

No 3. novembra līdz 2019. gada 24. februārim Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā skatāma izstāde "Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme". Projekts norisināsies vienlaicīgi trijās vietās – LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē (Jaņa Rozentāla laukumā 1), izstāžu zālē "Arsenāls" (Torņa ielā 1) un Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes ielā 57a, dz. 26).

Izstāde "Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme" ir viens no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) vērienīgākajiem projektiem, kas piedāvā tikšanos ar spilgtāko portretu izlasi vesela gadsimta griezumā. Plašā ekspozīcija un to pavadošais katalogs turpina pētniecību, ko ar lielu bijību pret šo žanru un tā vēsturi veicis Rundāles pils muzejs.

Cilvēku portretējumus dažādās tehnikās veidojuši ļoti daudzi mākslinieki, bet ne visus var raksturot kā portreta meistarus. Izstāde izvirza jautājumu par portreta žanra statusu 20. gadsimtā un mūsdienās. Portrets ir mākslinieka spēja radīt dialogu ar modeli, paust kritisku attieksmi pret tēlu vai pret sevi pašu, tādējādi tas kļūst daudz vairāk nekā fotogrāfisks dokuments vai psiholoģisks vēstījums. 20. gadsimta portrets, pārkāpjot tūkstošgades robežu, ietver gan simbolus un kanoniskas tradīcijas, gan iekodētus, pastarpināti nolasāmus un apslēptus vēstījumus, gan laikmetīgā mākslas procesa strukturētās kontradikcijas.

Glezniecība, grafika, tēlniecība, fotogrāfija, objekti, video darbi un instalācijas no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Tukuma muzeja krājuma, privātām un autoru personīgajām kolekcijām sniedz pārskatu par žanra attīstību, stilistiskām interpretācijām, Latvijas mākslinieku-portretistu ieguldījumu personas (vai grupas) atklāsmē, kā arī ataino 20. gadsimtam raksturīgo ikonogrāfiju, kas, salīdzinot ar vēsturiskā portreta ģenēzi, ir pietuvināta laikā un attieksmē paust savu ideju.

20. gadsimta pirmās puses darbi skatāmi LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē (autori – Janis Rozentāls, Johans Valters, Gustavs Šķilters, Jēkabs Kazaks, Jāzeps Grosvalds, Teodors Zaļkalns, Oto un Uga Skulmes, Valdemārs Tone, Ludolfs Liberts u.c.). Izstādes turpinājums apmeklētājus ved uz izstāžu zāli "Arsenāls", kur var iepazīties ar 20. gadsimta otrās puses portreta kopainu (autori – Jānis Pauļuks, Džemma Skulme, Imants Lancmanis, Miervaldis Polis, Līga Purmale, Maija Tabaka, Boriss Bērziņš, Biruta Baumane, Lea Davidova-Medene, Kārlis Zemdega, Kārlis Baumanis, Arta Dumpe, Jānis Mitrēvics, Gļebs Panteļejevs, Egons Spuris, Gunārs Binde, Inta Ruka utt.).

Pastāv uzskats, ka latviešu mentalitātei nav raksturīga humora izjūta un karikatūrai mākslas žanru hierarhijā ir otršķirīga nozīme, pakārtota un varbūt pat nebūtiska. Izstādes sadaļa Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā ir veltīta tieši karikatūrai, šaržam un mākslinieku-karikatūristu darbībai simt gados.

Paralēli izstādei sagatavots apjomīgs katalogs, kurā portreta žanra izpētei no dažādiem aspektiem pievērsušies Dr. habil. art. Eduards Kļaviņš, Dr. art. Jānis Kalnačs, Dr. art. Dace Lamberga, Pēteris Bankovskis, Inta Pujāte, Laima Slava, Dr. art. Natālija Jevsejeva.

LNMM atrodas Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā. Darba laiks: otrdiena, trešdiena, ceturtdiena 10.00–18.00, piektdiena 10.00–20.00, sestdiena, svētdiena 10.00–17.00, pirmdienā slēgts.

LNMM izstāžu zāle "Arsenāls" atrodas Torņa ielā 1, Rīgā. Darba laiks: otrdienās, trešdienās, piektdienās 11.00–18.00, ceturtdienās 11.00–20.00, sestdienās, svētdienās 12.00–17.00. Pirmdienās slēgts.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs atrodas Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26, 5. stāvā. Darba laiks: trešdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās 11.00–18.00, otrdienās 11.00–19.00, svētdienās, pirmdienās slēgts.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!