Notikums
20
Jūn
11:00

Izstāde "Euro Femmes"

Komentē
0
Atgādināt

No 14. jūnija līdz 14. jūlijam izstāžu zāles "Arsenāls" Radošajā darbnīcā būs skatāma grupas izstāde "Euro Femmes", kurā piedalās sešas jaunās paaudzes starptautiskas un Latvijas feminisma mākslinieces: Elīna Brasliņa, Vivianna Marija Staņislavska, Mētra Saberova, Daria Blūma (Daria Blum), Kirstina Bārnsa (Kirstin Barnes) un Kamila Gonsalesa-Korea (Camila Gonzalez Corea).

Izstādes rīkotāji raksta: "Latvijas kultūrtelpā un sociālajā vidē feminisms pēdējos gados aizvien vairāk nostiprinājis savas pozīcijas kā dienaskārtībā pieminama parādība. Diemžēl tā bieži vien tiek piesaukta kā no Rietumiem ievesta ideoloģija, nevis kā viens no mērķiem Latvijas vispārējās labklājības veicināšanai.

Izvēlēto mākslinieču risinātās tēmas atklāj feminisma plašo spektru, ko Latvijas sabiedrība nav spējīga iztēloties patstāvīgi, vēl joprojām cīnoties ar tradicionālām diskriminējošām dzimumu un seksualitātes izpratnēm un ierobežojumiem. Piedalīties aicinātās jaunās paaudzes mākslinieces no Latvijas pierāda, ka patriarhālā struktūra nav šķērslis pievērsties feminisma tēmām pašu telpā.

Latviešu mākslinieču darbus izstādē vieno īpaša vēlme radīt stāstus, kuri apliecina nepieciešamību dzirdēt sieviešu balsis. Tās runā ne tikai par lielajiem sociālajiem scenārijiem, bet arī par to izspēli ikdienas gaitās, vienojoties augošā pieprasījumā mainīties un attīstīties iekļaujošas sabiedrības virzienā. Elīna Brasliņa aicina meklēt risinājumu caur humoru leļļu animācijā "Kam no gendera bail?". Viviannas Marijas Staņislavskas veidotā komiksa humoristiskie, lakoniskie un viegli izklāstītie stāsti reprezentē šodienas notikumus un dažādās situācijas, kas ietekmē sabiedrības kopējos uzskatus. Mētras Saberovas animētais video taustās cauri komiski neskaidrajām atšķirībām un līdzībām feminisma attīstībā Rietum- un Austrumeiropā.

Lielbritānijā bāzētās mākslinieces kritiski pievēršas konkrētām patriarhālās struktūras lamatām. Kirstina Bārnsa izsmej Lielbritānijas likumdošanu attiecībā uz sieviešu ejakulācijas atainojumu pornogrāfijā. Kamilas Gonsalesas-Koreas darbs "IRL" turpina darbu sēriju "The Nipple Act", pētot interneta ietekmi uz cilvēku emociju izpausmēm. Darias Blūmas performances un videoinstalācijas iekļauj dažādus kustības stilus un tērpus, tekstu un pašas komponētu mūziku, lai izceltu konfliktu sievietes ķermeņa pašreprezentācijā. Autorei svarīgi pētīt attiecības starp publiku un mākslinieku, humoru un traģēdiju, patiesību un fikciju."

Izstādes atklāšanas vakarā norisināsies Darias Blūmas performance "It’s On Me" ar pašas mākslinieces komponētu mūziku un tekstu.

Izstādi papildinās pasākumu programma. Tās ietvaros notiks režisores, publicistes un feministes Alises Zariņas lekcija par sievietēm kino industrijā, filozofu Annes un Aināra Sauku lekcija "Sievišķā izvērsumi – miesa un vēsture", kā arī Elīnas Brasliņas meistarklase bērniem un tikšanās ar izstādes māksliniecēm. Izglītības pasākumu ietvaros īpašs notikums būs Londonā strādājošā amerikāņu kuratora un rakstnieka Herba Šelenbergera (Herb Shellenberger, ASV / Lielbritānija) vieslekcija un īsfilmu seanss "CAVE GIRLS + TRASHY FASHIONS: Unseen Post-Punk Videos by Women", kas veidots no ASV 1970.–1980. gadu sieviešu eksperimentālās videomākslas arhīva materiāliem.

Izstādes kuratore ir Mētra Saberova, savukārt izstādes projekta vadītāja – Līna Birzaka-Priekule.

LNMM izstāžu zāle "Arsenāls" atrodas Torņa ielā 1, Rīgā. Darba laiks: otrdienās, trešdienās, piektdienās 11.00–18.00, ceturtdienās 11.00–20.00, sestdienās, svētdienās 12.00–17.00. Pirmdienās slēgts.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!