Notikums
15
Okt
19:00

Izrāde "Meistars un Aleksandra"

Komentē
0
Atgādināt

Otrdien, 15. oktobrī, plkst. 19:00 Eduarda Smiļģa teātra muzejā notiks Ināras Sluckas izrāde "Meistars un Aleksandra" par mākslinieci Aleksandru Beļcovu (1892–1981).

Izrāde tapusi ciklā "Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas", ko īsteno Mūzikas un mākslas atbalsta fonds ar mērķi radīt stāstus teātra valodā par spilgtām personībām Latvijas kultūrā un mākslā.

Krievijā dzimusī māksliniece Aleksandra Beļcova, kurai veltīto iestudējumu veidojuši dramaturģe Inga Ābele, režisore Ināra Slucka, kā arī aktieri Zane Dombrovska un Jānis Kronis, savā dzimtenē ir zināma tikai šauram speciālistu lokam, toties Latvijas mākslas vēsturē viņa ir atzīta klasiskā modernisma meistare. Ar savu nākamo vīru, latviešu mākslinieku Romanu Sutu (1896–1944), Beļcova iepazinās Penzas mākslas skolā Pirmā pasaules kara laikā. Pēc skolas beigšanas viņi abi aizbrauca uz Sanktpēterburgu. Drīz Romans devās atpakaļ uz Latviju, bet Aleksandra iestājās bijušajā Mākslas akadēmijā, kas tolaik, pēc Padomju Krievijas reformas, ieguva nosaukumu "Augstākās mākslinieciskās darbnīcas" (krievu: ВХУТЕМАС). Šeit pasniedza un studēja izcili krievu avangarda mākslinieki. Pēc Romana aicinājuma Aleksandra 1919. gadā atbrauca uz Rīgu – cerībā, ka drīz varēs aizceļot arī līdz Parīzei – visu moderno mākslinieku Mekai.

Uz Parīzi Romans un Aleksandra aizbrauca 1922. gadā kā laulātais pāris un nākamajā gadā atgriezās jau trijatā – ar Parīzē piedzimušo meitu Tatjanu. Romana un Aleksandras ģimenes dzīvē netrūka kaislību un peripetiju, tomēr tas visupirms ir bijis radošais tandēms, kura spilgtākais kopprojekts ir 1924. gadā organizētā porcelāna apgleznošanas darbnīca "Baltars".

Māksliniece nodzīvoja garu mūžu, līdz pēdējiem dzīves gadiem aktīvi un radoši strādājot.

Līdz šim ciklā "Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas" tapusi izrāde par gleznotāju Jāni Pauļuku "Pauļuks. Rāmji", kas 2010./2012. gadu sezonā tika izrādīta izstāžu zālē "Arsenāls", atjaunota izrāde "Parīze–Rīga–Parīze" par mākslinieku pāri Rūdolfu un Elvīru Piņņiem, 2014. gada sākumā pirmizrādi piedzīvojis iestudējums par gleznotāju un grafiķi Kārli Padegu "Padegs un Padegs", bet 2016. gadā – izrādes par gleznotājiem Ugu Skulmi "Uga Skulme. Ceļojums uz vietas" un Jani Rozentālu "No Rozentāla". 2018. gadā par Voldemāru Irbi "Zibeņu domas. Irbīte".

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!