Notikums
15
Nov
17:30

Braiena Īno instalācija "77 miljoni gleznu"

Komentē
0
Atgādināt

Festivāla "Staro Rīga" ietvaros no 15. līdz 18. novembrim no 17:30 līdz 23:00 izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" Kungu ielā 3 bez maksas būs skatāma britu multimākslinieka Braiena Īno skaņas un gaismas instalācija "77 miljoni gleznu".

Braienu Īno visupirms uzskata par elektroniskās ambientās mūzikas aizsācēju, taču viņš ļoti intensīvi darbojies arī populārās mūzikas laukā gan kā mūziķis (šogad uzņemts Rokenrola Slavas zālē kā kādreizējais grupas "Roxy Music" taustiņinstrumentālists), gan kā producents ("U2", "Coldplay", "James" u. c.), kā arī ir eksperimentēt mīlošs vizuālais mākslinieks.

Jau vairākus gadu desmitus Braiens Īno aizrāvies ar tehnoloģiju iespēju izpēti mākslas jomās, un mūsdienās tas novedis pie ģeneratīvo aplikāciju un instalāciju izstrādes. "77 miljoni gleznu" ir digitālās mākslas darbs, kas turpina attīstīties pats pēc mākslinieka izdomāta algoritma. Instalācija jau viesojusies Venēcijas biennālē, Pekinas Ritanas parkā, Sidnejas opernamā un citviet pasaulē.

Kā savas multimākslinieka radošās dzīves moto Braiens Īno pasludinājis Džona Keidža teikto, ka "mākslas funkcija ir imitēt dabu tās darbības manierē", un savus jaunākos darbus veido atbilstoši šim principam. Lielu rezonansi gan mūzikas, gan mobilo aplikāciju izstrādes pasaulē pirms diviem gadiem izsauca Braiena Īno un datormākslinieka Pītera Čilversa kopīgi radītais ģeneratīvais mūzikas albums "Brian Eno: Reflection", kas uzskatāms par pirmo šāda veida oficiāli izdoto mūzikas albumu pasaulē. Turklāt tas gan muzikāli, gan vizuāli reaģē arī uz diennakts laikiem un pat gada sezonām.

Īno kopā ar Čilversu radījuši arī reizē interaktīvu un ģeneratīvu mūzikas aplikāciju "Bloom", ko pats multimākslinieks nodēvējis par mūzikas kastīti 21. gadsimtam, tās ideju turpinātāju "Trope", kā arī tieši "iPad" videi paredzētu aplikāciju "Scape", kas domāta ambientās mūzikas cienītājiem. Tā darbojas pēc vienkārša principa – programmā tiek ievadīts mākslinieka daudzu gadu laikā izstrādāts mūzikas skaņu, to rašanās procesu, kompozīcijas noteikumu un tam pielāgotu vizualizāciju kopums, un tālāk robots turpina ar to darboties pats, radot mākslinieciski baudāmu rezultātu.

Visas iepriekš minētās aplikācijas pieejamas ikvienam jaunās paaudzes mobilo telefonu,  planšetu vai klēpjdatoru lietotājam, turklāt pērn Īno ar Čilversu prezentēja arī "Bloom" desmitgadei veltītu aplikāciju "Bloom: 10 Worlds", kas saņēmusi gan mākslas, gan jauno tehnoloģiju kritiķu nedalītu atzinību.

Taču, kā uzsver pasākuma rīkotāji, visiespaidīgākais veids, kā izbaudīt Braiena Īno radīto multimediālo kosmosu, ir 2006. gadā kopā ar programmētāju Džeiku Douviju radītā "77 Million Paintings" jeb "77 miljoni gleznu". Instalācijas algoritmu Īno turpina papildināt ar jaunām muzikālām un vizuālām idejām, tādējādi, lai arī pirmoreiz eksponēta vēl pirms mobilo aplikāciju izstrādes, "77 miljoni gleznu" turpina piedāvāt arvien jaunus skaņas, gaismas un vizualizāciju saspēles elementus, dēvētus arī par "vizuālo mūziku". Instalācijā izmantotos vizuālos pamatelementus Braiens Īno savulaik zīmējis ar roku uz stikla plāksnēm, lai radītu organiskāku mākslas darba sajūtu.  Jāpiemin, ka "77 miljoni gleznu", kā arī vēl vienas Īno multimediālās instalācijas – "Light Boxes" jeb "Gaismas kastes" – replikas tiek izmantotas arī terapeitiskos nolūkos vairākās Lielbritānijas slimnīcās.

Izstāde "Rīgas mākslas telpā" būs apskatāma no 30. oktobra atklāšanas vakara līdz 30. novembrim no plkst 11.00 līdz 18.00, brīvdiena – pirmdiena. Ieejas maksa – 5  eiro. Gaismas festivāla "Staro Rīga" ietvaros piedāvātā izstāde festivāla dienās būs aplūkojama līdz plkst. 23.00. Informācija par apmeklēšanas nosacījumiem būs atrodama šeit.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!