Notikums
04
Maijs
11:00

4. maija filmu maratons

Komentē
0
Atgādināt

Nacionālā Kino centra tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons nu jau otro gadu notiks tiešsaistē portālā "Filmas.lv" – īpaši atlasītu filmu seansi visas dienas garumā no 11:00 visā pasaulē, sekojot laika joslām apkārt visai zemeslodei.

Ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ 4. maija Latvijas filmu maratons jau pirms gada tika sarīkots portālā "Filmas.lv" un to dažādos laikos skatījās gandrīz 9000 interesentu ne tikai Latvijā, bet pavisam 63 pasaules valstīs no Jaunzēlandes līdz ASV Rietumu krastam. Šogad visur pasaulē maratons sāksies 4. maijā pulksten 11:00 (pēc vietējā laika) ar animāciju bērniem.

Šogad programmai un paralēlajiem notikumiem piešķirta neliela tematiska ievirze dabas un vides problemātikā, ar to saistīti vairāki filmu seansi un arī atsevišķi pasākumi, kas papildinās filmu programmu. Tāpēc arī animācijas filmu seansā būs apkopotas septiņas tematiski vienotas filmiņas, ko veidojuši režisori Roze Stiebra, Dace Rīdūze, Edmunds Jansons, Ēvalds Lācis, Reinis Pētersons, Nils Skapāns un Māris Brinkmanis, bet ievadā režisore Dace Rīdūze iepazīstinās ar savu topošo animācijas filmu "Dusmukule", kas balstīta Agneses Vanagas grāmatās par dusmīgo plastmasas maisiņu un tiek veidota studijā "Animācijas Brigāde" ar Nacionālā Kino centra atbalstu.

Aktuālo tematiku turpinās arī "Eko-klasikas seanss", kurā varēs noskatīties Latvijas kinovēsturē slavenākās dokumentālās filmas par vidi – "Jumta likums" (2001, autori Andis Mizišs un Māris Maskalāns) un "Leiputrija" (2004, Laila Pakalniņa un Māris Maskalāns), bet nākamajā seansā sekos Lailas Pakalniņas dokumentālā filma "Karote" (2019), kas piedāvā negaidītu skatījumu uz plastmasas karotes absurdo mūžu, un tematiski saderīga diskusija par saistītām tēmām. "Hroniku seansā" 80.-90. gadu kinožurnālos varēs redzēt, cik sarežģīta situācija vides aizsardzības jomā bija tobrīd, kad Latvija vēl tikai centās atjaunot neatkarību.

Latvijas filmu maratona programmā plānots arī "Jubilāru seanss", kurā ar divām spēles īsfilmām no Latvijas Nacionālā Kinofotofonodokumentu arhīva svinēsim divas 90 gadu jubilejas – režisoram Varim Krūmiņam (filma "Cēloņi un sekas", 1956) un rakstniecei Vizmai Belševicai, pēc kuras stāsta uzņemta režisores Vijas Beinertes filma "Tās dullās Paulīnes dēļ" (1979), bet citā seansā ar filmām tiks pieminētas divas nesen mūžībā aizgājušas personības – dzejnieks Uldis Bērziņš un režisors Askolds Saulītis. Vakara noslēgumā plānotas divas pilnmetrāžas spēlfilmas – Latvijas un Lietuvas kopražojums "Dzimtene" (režisors Tomass Vengris) un Latvijas kino klasika – režisora Aivara Freimaņa divsēriju spēlfilma "Dzīvīte" (1989), kuru nupat digitāli atjaunojis filmas operators Valdis Eglītis.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!