Nosaukums: Vakar, šodien, rīt
Autors: Viktors Freibergs, Daniela Zacmane
Gads: 2022
Izdevējs: Aminori
 
 
Grāmatas
15.07.2022

Vakar, šodien, rīt

Komentē
0

Izdevniecībā "Aminori" iznākusi Viktora Freiberga un Danielas Zacmanes filmu dienasgrāmata "Vakar, šodien, rīt".

Grāmata "Vakar, šodien, rīt" ir kinozinātnieka Viktora Freiberga un kino pētnieces Danielas Zacmanes piezīmes par filmām un mazliet par dzīvi; īsās refleksijas strukturētas dienasgrāmatas formāta bloknotā un papildinātas ar asprātīgām mākslinieka Bruno Meļļa ilustrācijām. Izdevuma ieceri pirms gandrīz diviem gadiem Viktors Freibergs raksturoja kā vēlmi "radīt vizuāli saistošu, īsu komentāru virkni, kas atspoguļotu divu cilvēku kinoskatīšanās pieredzi un ievilinātu lasītājus šajā kinopasaulē kā Alises trušu alā". Viktors bija ļoti iepriecināts par grāmatas maketu: "Man ļoti patīk. Jo bloknots ne mazākajā mērā neatgādina kārtējo grāmatu par kino. Zīmējumi ir brīnišķīgi," viņš rakstīja grāmatas veidotājiem, taču diemžēl gatavu grāmatu nesagaidīja.

Grāmatā iekļauto filmu sarakstā ir gan labi zināma un sena klasika, gan jaunas un mazāk populāras filmas; kinodarbi, par kuriem abi autori rakstījuši žurnāla "Rīgas Laiks" rubrikā "RL skatās", melodrāmas un šausmu filmas, iecienītas un mazāk mīļas filmas… visādas. Filmu izvēli Viktors Freibergs grāmatas ievadā raksturo kā no skapjaugšas noceltu kasti, kurā atrodas kas aizmirsts un arī kas neredzēts. Izlasē ir gan pēc autoru domām izcilas filmas, kas "jānoskatās vismaz reizi gadā", gan tādas, kuras "neiesaku skatīties. Labāk izejiet laukā pastaigāties". Filmu izvēlē un aprakstos atstāta vieta arī nejaušībām – piemēram, par Žaka Tatī filmu "Ilo kunga brīvdienas", kā izrādījās, uzrakstījuši abi autori. Kopumā kalendārajās piezīmēs apskatītas apmēram divsimt filmas, izdevuma beigās pievienots filmu saraksts ar norādi, kurā plānotāja datumā atrodams katrs ieraksts.

Filmu dienasgrāmatas sākumā lasāmi abi autoru ievadvārdi. Daniela sākotnēji Viktoru iepazinusi kā pasniedzēju un filmu tulku, bet ar laiku abi kinomīļi kļuvuši par draugiem, un kino abu sarunās vienmēr ir bijis klāt. "Viktors, nav šaubu, ir viens no zinošākajiem cilvēkiem par kino, taču viņš pats reizēm man atgādina, ka nekādas teorijas, nekādi koncepti, arī pārlieka nopietnība, nekas nedrīkst aizēnot pašas filmas," raksta Daniela.

Kinodienasgrāmatas ilustrācijas veidojis mākslinieks Bruno Mellis, ieraksti mijiedarbojas ar mākslinieka radītajiem tēliem, kas reizēm ilustrē filmu, bet reizēm arī ironizē par rakstītājiem. Izdevuma literārais redaktors ir Arturs Hansons.

Dienasgrāmatu "Vakar, šodien, rīt" izdod izdevniecība "Aminori", kas ar Viktoru Freibergu sadarbojusies jau iepriekš – 2019. gadā šajā apgādā klajā nāca Freiberga pirmā grāmata "Kinomāna slimības vēsture", ļoti personisks vērojums par savu dzīvi, kas izpelnījās plašu ievērību, lasītāju interesi un arī Dzintara Soduma balvu literatūrā. 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!