Nosaukums: Tuoraga stuosti
Autors: Annele Slišāne
Gads: 2021
Izdevējs: Anneles zeme
 
 
Grāmatas
25.02.2021

Tuoraga stuosti

Komentē
0

Iznākusi tekstilmākslinieces un konkursa "Latgolys prozys skaitejumi 2020" laureātes rakstnieces Anneles Slišānes grāmata "Tuoraga stuosti".

Jaunajā grāmatā apkopoti trīspadsmit īsstāsti par biezpienu, reizē — par sievietēm mūsdienu sabiedrībā. Kopā tie veido vienotu vēstījumu par sievietes ceļu pie sevis, pie savas būtības.

Stāstu krājums "Tuoraga stuosti" tapis autores dzimtajā Upītes puses izloksnē, ievērojot mūsdienu pareizrakstības normas. Grāmatas redaktore Ilze Sperga saka: "Tieši šāda valodas izvēle ļauj vislabāk sajust teksta varones neaizsargātību saskarē ar ārpasauli, jo dzimtā mātes un tēva valoda atsedz visdziļākos patības slāņus un atklāj intīmo ceļu pie sevis. Tie ir stāsti par sievietes pieaugšanu un pārtapšanu, par ceļu cauri vardarbībai, par sevis meklējumiem. Tāpēc valoda ir būtisks izteiksmes līdzeklis, kas zinātājam un jūtīgam lasītājam paver jaunus teksta uztveres līmeņus."

Stāstu krājuma autore A. Slišāne par savu veikumu: "Tuoraga stuosti ir par variešonu, par cilvāka izaugšonu, par izaugšonu i byušonu par sīvīti. Par byušonu par cilvāku, tuodi stuosti tī ir.

Tuorags kuo metamorfoze, kuo puortapšona. Kuo tuoda materija, kas caur saskuobšonu i korstumu palīk par jaunu i lobu vīlu."

Slišāne guva uzvaru literāro prozas tekstu konkursā "Latgolas prozys skaitejumi 2020" un piedalījās starptautiskajā literatūras festivālā "Prozas lasījumi 2020", lasot arī šajā krājumā ievietoto stāstu kopu: "Tuoraga kule", "Ai tuoraga tortu gostūs" un "Vilcīnā". Lasījumu žūrijas locekle rakstniece Laima Kota par šo grāmatu saka tā: "Ne visur Latgalē biezpienu sauc par tuoragu. Bīzpīns, sipisnīks, boltpīns, kupušnīks ir dzirdēti, bet tuorags noskan kā tuaregs-beduīns, kaut kas ne dzirdēts, ne saprotams. Toties viss, kas romānā salikts ap tuoragu — Anneles Slišānes mātes un tēva valodā aprakstīts tik pazīstams, ka elpu aizrauj. Tik pazīstama šķiet sociālā ainava, kur darbojas seni pretējā krasta likumi — saki par skaisto sliktus vārdus, tad labi būs, sit — tātad gan jau godā, uzkliedz bērnam — un tas nozīmēs, ka savējo īstenībā gan jau mīli, bet mīlestību izrādīt nav pieņemts..."

Slišānes iepriekšējā grāmata un tekstilmākslas projekts "#100dečiLatvijai" ir dāvana Latvijas 100. dzimšanas dienā. Simtgadīgās stellēs Latgalē un Rīgā noaustie deči tika izstādīti daudzās vietās Latvijā un piesaistīja uzmanību ar dziļi personīgajā pieredzē sakņotiem un aužot pierakstītiem stāstiem, kas apkopoti grāmatā. 2017. un 2018. gadā autore par tekstilmākslas un literatūras projektu "#100dečiLatvijai" ir ieguvusi latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks".

Grāmatas "Tuoraga stuosti" izdevējs ir SIA "Anneles zeme". Grāmatas izdošanu atbalsta Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā "Latgales kultūras programma 2020", ko koordinē Latgales Reģionālās attīstības aģentūra.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!