Nosaukums: Tīrā prāta kritika
Autors: Imanuels Kants
Gads: 2023
Izdevējs: Zinātne
 
 
Grāmatas
17.04.2023

Tīrā prāta kritika

Komentē
0

Apgādā "Zinātne" izdota Imanuela Kanta "Tīrā prāta kritika" Riharda Kūļa tulkojumā no vācu valodas.

19. gadsimta vācu filozofs Artūrs Šopenhauers raksturo Kanta "Tīrā prāta kritiku" kā "svarīgāko grāmatu, kas jebkad Eiropā tikusi uzrakstīta". Tas nepavisam nav pārspīlējums, jo šis apcerējums un jo sevišķi Kanta filozofija kopumā iezīmē radikālu lūzumu un jaunu aizsākumu Eiropas filozofiskajā dzīvē. "Tīrā prāta kritikas" centrā ir izzinošais prāts. Kants cenšas noskaidrot tā iespējas un lietojuma robežas. Filozofs rada jaunu izziņas teoriju, veic cilvēka prāta spēju analīzi, proti, tādu, kas vieš skaidrību arī par cilvēka vietu pasaulē. Cilvēks savā būtībā ir esamība starp brīvību un nepieciešamību. Tieši šī situācija un pretrunas, ko tā producē, padara "Tīrā prāta kritiku" par cilvēcisku drāmu, kuras izvērsumu, neraugoties uz akadēmiski organizēto valodu, raksturo eksistenciāla spriedze un metafizisku atskaites punktu meklējumi.

"Tīrā prāta kritikas" polifonisms un tēmu pārbagātība to padara aktuālu arī mūsdienu filozofiskajai domai. Izstrādājot tulkojuma koncepciju, Profesors Rihards Kūlis respektējis pasaules literatūrā pastāvošos I. Kanta darbu izdevumus un tulkojumus citās valodās (angļu, krievu), tajā skaitā latviešu filologa un filozofa A. Rolava veikumu. Tulkojums bagātināts ar plašu zinātnisko aparātu (rādītājiem, piezīmēm, latīņu un sengrieķu vārdu un izteicienu vārdnīcu). Šis izdevums sekmē ne tikai Kanta studiju izvērsumu, bet arī filozofiskās domas attīstību Latvijā.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!